High school wrestling: Altamont and Monticello win 1A Divisional meets

Published: Sunday, Feb. 9 2014 12:25 a.m. MST

1A Northern Divisional

At Duchesne High School

Team scores

1. Altamont, 272; 2. Duchesne, 235.5; 3. Rich, 135; 4. Telos, 26.5.

Individual results

106 — 1. David VanTassell, Duchesne; 2. Wesley Powell, Duchesne; 3. Jesson Mckinnon, Altamont.

113 — 1. Matthew Taylor, Duchesne; 2. Jayden Harper, Duchesne; 3. Christopher Bateman, Altamont; 4. Mikhail Bayley, Rich.

120 — 1. Brady Farnsworth, Altamont; 2. Hayden Ivie, Duchesne; 3. Steven Skewes, Duchesne; 4. Zachary Anfinson, Altamont.

126 — 1. Austin Atwood, Altamont; 2. Braiden Clayburn, Duchesne; 3. Colby Allred, Duchesne; 4. Tyson Norman, Altamont.

132 — 1. Peter Cucinotti, Telos; 2. Kevin Jessen, Altamont; 3. Cache Kielbasa, Duchesne; 4. Rames Cornia, Rich.

138 — 1. McClane Summarell, Duchesne; 2. Drake Knight, Altamont; 3. Jaime Dyson, Rich; 4. Colton Atwood, Altamont.

145 — 1. Domanik Stansfield, Altamont; 2. Jesse Jensen, Duchesne; 3. Malcolm Thacker, Altamont; 4. Ty Petersen, Rich.

152 — 1. Gatlin Thompson, Duchesne; 2. Trenton McKenna, Altamont; 3. Remington Funk, Altamont; 4. Chris McDanel, Telos.

160 — 1. Derrik Thompson, Altamont; 2. Dakota Clark, Rich; 3. Andrew Brotherson, Altamont.

170 — 1. Michael Foy, Altamont; 2. Sage Weston, Rich; 3. Winston Ames, Rich; 4. Jaden Rowley, Duchesne.

182 — 1. Shaydon Summarell, Duchesne; 2. Ryley Smith, Rich; 3. McCoy Pace, Altamont; 4. Jaden Larsen, Rich.

195 — 1. Tony Brown, Altamont; 2. Jacob Terry, Rich; 3. Tyler Robertson, Duchesne; 4. Dainen Parry, Altamont.

220 — 1. Mason Huffaker, Rich; 2. Cody Mitchell, Altamont; 3. Aaron Verduzco, Duchesne; 4. Jalon Cornia, Rich.

285 — 1. Talon Gines, Altamont; 2. Hawkan Cornia, Rich; 3. Jayden Thompson, Duchesne; 4. Stephen Melo, Altamont.

1A Southern Divisional

At Wayne High School

Team scores

1. Monticello, 270.5; 2. Wayne, 213.5; 3. Panguitch, 198; 4. Piute, 103; 5. Bryce Valley, 101; 6. Milford, 78.5.

Individual results

106 — 1. Jake Holm, Milford; 2. Kehl Bradbury, Wayne; 3. Jonah Schoppe, Panguitch; 4. Brandin Clark, Monticello.

113 — 1. Tanner Jeffery, Wayne; 2. Kellen Mooney, Panguitch; 3. Andrew Baird, Monticello; 4. Quade Fautin, Piute.

120 — 1. Shandon Bradford, Monticello; 2. Kolton Owens, Panguitch; 3. Chance Weahkee, Monticello; 4. Jaden Ellett, Wayne.

126 — 1. Hunter Bowring, Monticello; 2. Austin Trapp, Piute, 3. Garrett Finch, Panguitch; 4. Ethan Lee, Wayne.

132 — 1. Zack Allen, Piute; 2. Dailyn Warren, Monticello; 3. McKayd Larose, Monticello; 4. Tom Hailstone, Panguitch.

138 — 1. Brandon Musselman, Monticello; 2. Adam Platt, Bryce Valley; 3. Larsen Perkins, Panguitch; 4. Sean Yazzie, Whitehorse.

Get The Deseret News Everywhere

Subscribe

Mobile

RSS