High school sports: Fall sports Academic All-State

Published: Monday, Nov. 25 2013 2:35 p.m. MST

Class 5A — Rebecca Clark, Alta; Diane Leach, American Fork; Tiani Orr, Bingham; Kathryn Jones, Bingham; Reilly Caten, Brighton; Melodie Bird, Fremont; Rachel Briggs, Herriman; Tavia Dutson, Jordan; Allison Shumway, Lehi; Krista Clark, Pleasant Grove; Rebecca Jacobsen, Syracuse; Vivian Nguyen, Taylorsville; Sierra Chowen, Viewmont; Sarah Silcox, West; Alexis Gundersen, West Jordan; Megan Perkins, West Jordan.

Class 4A — Sarah Layton, Bonneville; Megan Mott, Bonneville; Samantha Caruso, Bountiful; Caitlin Steed, Clearfield; Brenda Quintana, Maple Mountain; Joslyn Haynie Maple Mountain; Brookayla Nelson, Mountain Crest; Melissa Checketts, Mountain Crest; Kiana Moon, Mountain Crest; Sarah Feeny, Ogden; Shannon Heil, Provo; Lauren Monson, Skyline; Jessica Anstee, Skyline; Braden Gardner, Spanish Fork; Jackie Tagg, Spanish Fork; Amber Hutchinson, Wasatch; Jeanette McDonald, Wasatch; Kimberly Griffin, Wasatch; Anna Peterson, Woods Cross; Jennesa Coleman, Woods Cross.

Class 3A — Lindsey Williams, Canyon View; Giovanna Chiara, Carbon; Shelbi Holt, Dixie; Kristen Rust, Grantsville; Madison Hall, Hurricane; Lauren Williams, Juab; Andrea Millburn, Morgan; Candace Gunn, Morgan; Madison Barney, Snow Canyon; Megan Topham, Stansbury; Ashley Hill, Uintah.

Class 2A — Sarah Collard, Emery; Melece Pulli, Emery; Jamie Gilbert, Emery; Rachel Nielson, Manti; Bethany Olson, Manti; Jacelyn Gale, Parowan; Emily Sundquist, Rowland Hall; Kira Simpson, San Juan; Emily Ware, South Sevier; Grace Schulz, South Summit.

Class 1A — Nikole Lemmon, Altamont; Danelle Thacker, Altamont; Marissa Montoya, Duchesne; Daezia Livingston, Milford; McKayla Heaton, Panguitch; Rachel Sutherland, St. Joseph; Savannah Hiskey, Tintic; Esther Pehrson, Tintic; Maggie Marie Ellett, Wayne.

Girls Tennis

Class 5A — Emily Bell, Bingham; Jessie Brown, Brighton; Sara Dent, Copper Hills; Ireland Maguire, Fremont; Jessica Ferrin, Fremont; Michelle Simmons, Hillcrest; Nena Fillmore, Viewmont; Jeannett Jiang, West; Ruyan Zhang, West; Brianna Bitner, West Jordan.

Class 4A — Hailey Daniels, Bonneville; Sara Jones, Bountiful; Jaydin Harames, Box Elder; Sarah Vorkink, Maple Mountain; Kelsey Rounds, Mountain Crest; Nicole Simmons, Mountain crest; Samantha Baker, Orem; Kirtlyn Bohling, Salem Hills; Jennifer Li, Skyline; Taylor Murphy, Springville; Savannah Park, Springville; Maren Cline, Woods Cross.

Class 3A — Ashley Stokes, Bear River; Reilley Porter, Ben Lomond; Emily Clawson, Ben Lomond; Kaydee Gilson, Carbon; Amy Jensen, Dixie; Shellbe Watson, Dixie; Allie Beckett, Grantsville; Emily Wilson, Hurricane; Hannah Edwards, Juan Diego; :Makenna Bergen, Tooele.

Class 2A — Nichole Anderson, Delta; Jandy Johnson, Delta; Banner Fauver, Emery; Tessa Smith, Manti; Kaitlin Young, Manti; Kaitlyn Lindhardt, Manti; Nikki Nielson, Manti; Emily Royer, San Juan; Kelsey Brown, South Sevier; Jenny Nguyen, Wasatch Academy.

Baseball

Class 1A — Taryn Syrett, Bryce Valley; Joshua Johnson, Dugway; Ben Rose, Manila; Tyce Barney, Panguitch; Keldon Norris, Panguitch; Dalton Steed, Piute; David Donlevy, St. Joseph; Nicholas Palmer, St. Joseph; Clint Sorensen, Valley.

Get The Deseret News Everywhere

Subscribe

Mobile

RSS