Quantcast

High school sports: Fall sports Academic All-State

Published: Monday, Nov. 25 2013 2:35 p.m. MST

Football

Class 5A — Paul Geilman, Alta; Landon Measom, Bingham; Nathan Naylor, Bingham; Christian Child, Hillcrest; Robert Johnson, Jordan; Trent Keck, Layton; Austin Whetzel, Lehi; Haydon Hunt, Lehi; Jacob Ivan, Pleasant Grove; Jackson Craythorne, Syracuse.

Class 4A — Bobby Crofts, Bonneville; Drake Dalton, Bonneville; Clayton Jorgensen, Bountiful; Trevor Lloyd, bountiful; Caleb Thomson, Box Elder; Brennan Cronquist, Orem; Nate Mella, Orem; Maxwell Robison, Salem Hills; Braxton Godderidge, Sky View; Justin Evans, Sky View; Max Schreiner, Springville; Taggart Baxter, Wasatch; Luke Jowers, Woods Cross; Samuel Cottom, Woods Cross.

Class 3AA — Colton Jensen, Bear River; Sil Bundy, Bear River; Gavin Graff, Dixie; Brody Adams, Payson; Michael Sonderegger, Payson; Tyler Hartman, Pine View; Cason Patterson, Snow Canyon; Joshua Parr, Snow Canyon; Kade Derrick, Snow Canyon; Nathan Gottfredson, Snow Canyon; Thomas Jensen, Snow Canyon.

Class 3A — Ryan Cano, Carbon; Hunter Fowles, Delta; Ky Fisher, Grantsville; Nickolas Arbon, Grantsville; Kenneth Reynolds, Juab; Connor Aste, Manti; Eric Lee, Manti; Seth Jenkins, Manti; Christian Elton, Morgan; Spencer Henderson, Richfield.

Class 2A — Kasen Hutchings, Beaver; Nathan Griffiths, Beaver; Paxton Edwards, Beaver; Zachary Harris, Beaver; Dallin Holt, Enterprise; Cameron Taylor, Grand; Jacob Francis, Grand; Justin Cresswell, Grand; Austin Simister, North Summit; Kirk Harrison, Parowan.

Class 1A — Randy Sorensen, Altamont; Matt Dye, Duchesne; Matt Muir, Duchesne; Hadin Jones, Kanab; Austin Wilcox, Monticello; Hunter Bowring, Monticello; caden Barthlome, Rich; Christopher Hopking, Rich; Dakota Clark, Rich; Mckay Jarman, Rich.

Girls Soccer

Class 5A — Elisabeth Phillips, Alta; Jessica Johnson, Copper Hills; Antonia Gooch, Cottonwood; Kora Temme, Cottonwood; Hannah Loftus, Fremont; Felicia Terry, Fremont; Rachael Lutze, Lehi; Caitlin Wadley, Lone Peak; Abby Oligario, Taylorsville; Sara Harper, Viewmont; Maddison Taylor, Weber; Lucy Nebeker, West.

Class 4A — Brynn Watson, Box Elder; Bailey Craynor, Box Elder; Ellie Penner, Clearfield; Kenslee Doman, Clearfield; Katherine Orchard, highland; Allyson Dugan, Judge; Caitlin McCuskey, Logan; Lindsay Williamson, Maple Mountain; Deborah Belnap, Ogden; Rachel Uhl, Provo; Abby Veibell, Sky View; Jessica Smith, Sky View; Rianna Loosli, Sky View; Jackie Tagg, Spanish Fork; Sydney Oldroyd, Timpanogos; Breanna Pennock, Timpanogos.

Class 3A — Marisa Hobbs, Bear River; Candice Buttars, Bear River; Elyssa Cunningham, Canyon View; Miranda Adamson, Desert Hills; Karalee Clove, Dixie; Alexis Winward, Dixie; Elizabeth Stauder, Morgan; Laura Deru, Morgan; Lauren Casper, Morgan; Ciera Lundberg, Payson; Shelby Blauer, Payson; Jessica Barker, Payson; Faith Johnson, Richfield; Grace Walton, Snow Canyon; Tirsa Snyder, Snow Canyon; Sophia Michele Catten, Union.

Class 2A — Naomi Sawyer, Beaver; Jenessa Jessup, Beaver; Millie Hammond, Gunnison; Shaylie Prigmore, Manti; Natalie Peterson, Manti; Maricela Reyes, Manti; Kristalyn Cluff, Manti; Meagan Taylor, Millard; Alexandra Degrauw, St. Joseph; Morgan Fox, Summit Academy.

Volleyball

Class 5A — Hannah Heide, Alta; Lyndie Mitchell, Brighton; Brittley Eldredge, Northridge; Matysen Evensen, Taylorsville; Moevanu Jameson, Taylorsville; Lauren Merrill, Viewmont; Madeline Luczak, Viewmont; Meredith Luczak, Viewmont; Ellie Zurbechen, Weber; Shaianne Pace, Westlake.

Class 4A — Cortney Porter, Bonneville; Christina Price, East; Shelby Miner, Maple Mountain; Madison Snow, Mountain Crest; Ellen Young, Mountain View; Leann Lam, Murray; Haley Dalebout, Roy; Kendra Jensen, Sky View; Bailee Thurgood, Spanish Fork; Allison Bailey, Springville; Mikayla Crystal, Springville.

Get The Deseret News Everywhere

Subscribe

Mobile

RSS