High school boys basketball: Team-by-team 2013-14 schedules

Published: Tuesday, Nov. 5 2013 11:05 p.m. MST

Lone Peak's T.J. Haws yells as he breaks through Brighton defenders during the high school basketball game between Brighton and Lone Peak in Highland , Wednesday, Nov. 28, 2012.

Ben Brewer, Deseret News

Enlarge photo»

Even though there’s still three weeks remaining in the high school football season, for many schools attention has already shifted to the 2013-2014 basketball season which is less than a month away.

Twenty-two teams will have new coaches this season, including noteworthy new coaches at traditional contenders Bingham, Timpview, Bear River, South Sevier, Bryce Valley and Duchesne. Here's a rundown of the new coaches.

Class 5A: Jacob Schroeder (Bingham), Trace Bevell (Jordan), Troy Anderson (Syracuse)

Class 4A: Kevin Santiago (Timpview), Jason Long (Wasatch)

Class 3A: Todd Langston (Hurricane), Drew Trost (Juan Diego), Scott Hunt (Bear River), Rich Lakin (Stansbury)

Class 2A: Blaine Burraston (Millard), Rhet Parsons (South Sevier), Monte Lee (San Juan), Brook Shumway (Grand)

Class 1A: Billy Hoopes (Duchesne), Andy Jensen (Altamont), Rick Stoekl (St. Joseph), Steve Garlick (Mount Vernon), Tony White (Tintic), Tyler Youngbull (Telos), Cameron Gardner (Pinnacle), Jim Hoyt (Valley), Gary Syrett (Bryce Valley)

Below are links to complete schedules for all 129 high school boys basketball teams in Utah.

Region 1

Davis, Fremont, Layton, Northridge, Syracuse, Viewmont, Weber

Region 2

Cottonwood, Granger, Hillcrest, Hunter, Taylorsville, West

Region 3

Alta, Bingham, Brighton, Copper Hills, Jordan, West Jordan

Region 4

American Fork, Herriman, Lehi, Lone Peak, Pleasant Grove, Riverton, Westlake

Region 5

Bonneville, Box Elder, Logan, Mountain Crest, Ogden, Roy, Sky View

Region 6

Bountiful, Clearfield, Cyprus, East, Highland, Judge Memorial, Kearns, Woods Cross

Region 7

Corner Canyon, Mountain View, Murray, Olympus, Orem, Skyline, Timpanogos

Region 8

Maple Mountain, Provo, Salem Hills, Spanish Fork, Springville, Timpview, Wasatch

Region 9

Canyon View, Cedar, Desert Hills, Dixie, Hurricane, Pine View, Snow Canyon

Region 10

Juan Diego, Morgan, Park City, Uintah, Union

Region 11

Bear River, Ben Lomond, Grantsville, Stansbury, Tooele

Region 12

Carbon, Juab, North Sanpete, Payson, Richfield

Region 13

Beaver, Delta, Enterprise, Kanab, Millard, Parowan

Region 14

Layton Christian, Maeser Prep, Merit Academy, Rockwell, Rowland Hall, Waterford

Region 15

Emery, Grand, North Sevier, San Juan, South Sevier, Wasatch Academy

Region 16

American Leadership, Gunnison, Manti, North Summit, South Summit, Summit Academy

Region 17

Altamont, Duchesne, Manila, Rich, Tabiona

Region 18

Dugway, Intermountain Christian, Mount Vernon, St. Joseph, Telos, Tintic, Wendover, West Desert, West Ridge Academy

Region 19

Green River, Monticello, Monument Valley, Navajo Mountain, Pinnacle, Whitehorse

Region 20

Bryce Valley, Diamond Ranch, Escalante, Milford, Panguitch, Piute, Valley, Wayne

Get The Deseret News Everywhere

Subscribe

Mobile

RSS