High school boys track: Davis wins another 5A title, while Woods Cross ends long drought in 4A

Published: Saturday, May 18 2013 9:55 p.m. MDT

Shotput — 1. Lavontae Calhoun, Jordan, 57’11.25; 2. Miller Crawford, Riverton, 54’02.50; 3. Ben Bracken, Davis, 53’06.60; 4. Baron Bruce, Alta, 51’11.50; 5. Christian Shaver, Jordan, 51’03; 6. Chandler Clark, 50’04.25; 7. Sam Matina, Davis, 49’08.75; 8. BJ Cavendar, Jordan, 47’09.50.

Javelin — 1. Austin Kafentzis, Jordan, 179’00; 2. Mason Woodward, Syracuse, 177’05.25; 3. Jeff Whittaker, Davis, 176’10; 4. Jake Forsling, Alta, 168’03; 5. Christian Shaver, Jordan, 167’07.75; 6. James Baird, Northridge, 162’01.75; 7. Rayce Nye, Weber, 161’08.25; 8. Brock Anderson, Syracuse, 156’03.50.

4x100 relay — 1. Davis, 42.10; 2. Alta, 43.24; 3. Brighton, 43.31; 4. Lehi, 43.73; 5. Weber, 43.87; 6. Northridge, 44.09; 7. Copper Hills, 44.18; 8. West Jordan, 44.62.

4x400 relay — 1. Riverton, 3:19.59; 2. Davis, 3:22.69; 3. Alta, 3:24.78; 4. Syracuse, 3:26.59; 5. Weber, 3:27.15; 6. Lone Peak, 3:28.41; 7. Lehi, 3:28.92; 8. Jordan, 3:29.68.

Sprint medley relay — 1. Davis, 3:36.69; 2. West Jordan, 3:37.13; 3. Cottonwood, 3:37.34; 4. Bingham, 3:39.15; 5. Syracuse, 3:42.34; 6. Alta, 3:42.98; 7. Jordan, 3:44.38; 8. Lehi, 3:45.49.

Class 4A

Boys team scores

1. Woods Cross, 88; 2. Herriman, 79; 3. Timpview, 60; 4. Mountain View, 54; 5. Timpanogos, 47; 6. Sky View, 44; 7. Bountiful, 32; 8. Springville, 31.

Individual results:

100 meters — 1. Jacopo Spano, Woods Cross, 10.77; 2. Sean Barton, Woods Cross, 10.84; 3. Riley Burt, Box Elder, 10.95; 4. Josh Espinoza, Timpview, 10.98; 5. Stetson Sartor, Herriman, 10.99; 6. Jessi Noll, Springville, 10.99; 7. Jared Humphrey, Herriman, 11.00; 8. Bradford Strobell, Murray, 11.14.

200 meters — 1. Jacopo Spano, Woods Cross, 21.68; 2. Josh Espinoza, Timpview, 21.91; 3. Riley Burt, Box Elder, 22.09; 4. Stetson Sartor, Herriman, 22.20; 5. Jessi Noll, Springville, 22.37; 6. Coleman Meier, Olympus, 22.44; 7. Kalin Snapp, Springville, 22.60; 8. Junior Tovar, Orem, 22.61.

400 meters — 1. Josh Espinoza, Timpview, 48.58; 2. Nick Ashby, Orem, 49.38; 3. Kevin Augustin, Mountain View, 49.69; 4. Justin Roach, Timpview, 49.97; 5. Chase Heiner, Provo, 50.32; 6. Xequille Harry, Woods Cross, 50.33; 7. Brandon Kinsey, Woods Cross, 50.45; 8. Michael Cruz, Box Elder, 50.67.

800 meters — 1. Sam Sorensen, Mountain View, 1:53.67; 2. Jacob Heslington, Timpanogos, 1:53.70; 3. Austin Brower, Westlake, 1:56.06; 4. Brian Jasper, Bonneville, 1:56.39; 5. Connor Jones, Herriman, 1:57.74; 6. Tyson Compton, Sky View, 1:57.81; 7. Alex Brown, Mountain View, 1:58.16; 8. Isaac Faux, Maple Mountain, 1:58.96.

3,200 meters — 1. Jacob Heslington, Timpanogos, 9:09.88; 2. Connor Mantz, Sky View, 9:10.20; 3. Tomy Gutierrez, East, 9:16.90; 4. Chuk Mitchell, Herriman, 9:17.64; 5. Rory Linkletter, Herriman, 9:22.01; 6. Adam Hendrickson, Box Elder, 9:22.01; 7. Gabe Adams, Provo, 9:32.91; 8. Gordon King, Mountain View, 9:33.31.

110 hurdles — 1. Connor Jensen, Bountiful, 14.53; 2. Cam Dopp, Woods Cross, 14.88; 3. Taylor Allen, Herriman, 14.92; 4. Nate Strong, Maple Mountain, 15.13; 5. Chad Best, Timpanogos, 15.35; 6. Logan Miller, Sky View, 15.39; 7. Tyler Diaz, Westlake, 15.45; 8. Kail Chugg, Bonneville, 15.58.

300 hurdles — 1. Cam Dopp, Woods Cross, 38.69; 2. Kyle Strauss, Herriman, 40.23; 3. Kody Codner, Orem, 40.32; 4. Tyler Diaz, Westlake, 40.76; 5. Josh Neyman, Timpview, 40.97; 6. Nate Strong, Maple Mountain, 41.23; 7. Junior Gonzalez, Olympus, 41.45; 8. Dallen Stark, Springville, 41.53.

Long jump — 1. Jacopo Spano, Woods Cross, 22’01.25; 2. Jadon Pace, Mountain View, 21’10.50; 3. Garrett England, Skyline, 21’09.00; 4. Stetson Sartor, Herriman, 20’10.50; 5. Bradford Strobell, Murray, 20’07.25; 6. Taggert McNeil, Orem, 20’06.50; 7. Kale Lopez, Roy, 20’06.00; 8. Justin Ollerton, Springville, 20’03.00.

Get The Deseret News Everywhere

Subscribe

Mobile

RSS