High school boys track: Davis wins another 5A title, while Woods Cross ends long drought in 4A

Published: Saturday, May 18 2013 9:55 p.m. MDT

The most dominant team performance of the entire meet was in 2A. Richfield won eight of 16 events as it racked up a staggering 172 points, well ahead of second-place North Summit’s 75.5 points.

Derek Sorensen won the 100 and 200 meters to lead the Wildcats, who avenged a disappointing second-place finish last season.

Panguitch ended its four-year title drought by winning the 1A title. The Bobcats racked up 107 points to hold off second-place Rich with 94 points.

Dalan Bennett in the high jump and Chance Campbell in the long jump were Panguitch’s only event winners, but the Bobcats finished with a lot of top-four finishes in multiple events.

Vance Weston won two events (300 hurdles, 800 meters) for runner-up Rich, as did Layton Christian’s Nick Edwards (100 and 400 meters).

Boys state tournament Day 2 results

Saturday at BYU

Class 5A

Boys team scores

1. Davis, 117.5; 2. Riverton, 81; 3. Alta, 75.5; 4. Jordan, 57; 5. Bingham, 55; 6. Syracuse, 44; 7. Weber, 41.5; 8 (tie). Layton, American Fork, 38.

Individual results:

100 meters — 1. Brandon Smart, Alta, 10.90; 2. Jonah Trinnaman, American Fork, 10.94; 3. Seth Fortin, Davis, 11.00; 4. Alex Walton, Cottonwood, 11.05; 5. Jesse Krey, Weber, 11.13; 6. Parker Landgren, Brighton, 11.13; 7. Michael Bluth, Riverton, 11.17; 8. Brandon Walker, Riverton, 11.19.

200 meters — 1. Brandon Smart, Alta, 21.67; 2. Michael Bluth, Riverton, 21.72; 3. Seth Fortin, Davis, 21.96; 4. Brandon Walker, Riverton, 21.98; 5. Clay Lambourne, Riverton, 22.06; 6. Alex Walton, Cottonwood, 22.09; 7. Duante Atkinson, Syracuse, 22.27; 8. Jonathan Edmonds, Brighton, 22.56.

400 meters — 1. Clay Lambourne, Riverton, 47.76; 2. Michael Bluth, Riverton, 48.07; 3. Trevor Leavitt, Davis, 48.19; 4. Brandon Walker, Riverton, 48.99; 5. Blake Ellis, Lone Peak, 49.77; 6. Josh Thalman, Syracuse, 50.62; 7. Trevor Howard, Alta, 51.17; 8. Jaden Bair, Northridge, 51.29.

800 meters — 1. Nate Marchant, Jordan, 1:54.05; 2. Andrew Brewer, Bingham, 1:54.72; 3. Kramer Morton, Alta, 1:55.64; 4. Jackson Sagers, Davis, 1:56.11; 5. Braydon Lavery, Alta, 1:56.33; 6. Brayden Cromar, Davis, 1:56.57; 7. Sam Coleman, Riverton, 1:57.35; 8. Ryan Lee, Davis, 1:57.59.

3,200 meters — 1. Brayden McLelland, American Fork, 9:09.50; 2. Connor McMillan, American Fork, 9:21.62; 3. Andrew Brewer, Bingham, 9:22.42; 4. Kramer Morton, Alta, 9:26.63; 5. Brady Earley, Riverton, 9:27.08; 6. Brayden Cromar, Davis, 9:29.45; 7. Tyson Green, American Fork, 9:29.70; 8. Andrew Aposhian, Davis, 9:31.68.

110 hurdles — 1. Jaxon Worthen, Syracuse, 14.96; 2. Mitch Mordaunt, Weber, 14.96; 3. Tyler Kendell, Layton, 15.21; 4. Ammon Hanks, Davis, 15.55; 5. Terrance Taumua, Copper Hills, 15.69; 6. Karson Nielson, Syracuse, 15.72; 7. Ryan Liston, Weber, 15.79; 8. Nathaniel Maxfield, West Jordan, 15.93.

300 hurdles — 1. Mitch Mordaunt, Weber, 39.01; 2. Nathaniel Maxfield, West Jordan, 39.28; 3. Jaxon Worthen, Syracuse, 39.98; 4. Ian Maxfield, West Jordan, 40.25; 5. Trevor Bursach, Lehi, 40.29; 6. Ammon Hanks, Davis, 40.87; 7. Keaton Suitter, Bingham, 40.98; 8. Ryan Liston, Weber, 41.99.

Long jump — 1. Marcus Daley, Davis, 21’07.75; 2. Tyler Fox, Layton, 21’05.75; 3. Stratton Brown, Riverton, 21’03.00; 4. Marcus Kemp, Layton, 21’01.25; 5. Anthony Hall, Copper Hills, 21’00.75; 6. Austin Measles, Lehi, 21’00.00; 7. Jaren McKnight, Weber, 20’10.75; 8. Blake Williams, Viewmont, 20’05.00.

Get The Deseret News Everywhere

Subscribe

Mobile

RSS