Quantcast

High school girls track: Davis wins third-straight 5A state title, while Herriman wows in 4A

Published: Saturday, May 18 2013 8:55 p.m. MDT

4x100 relay — 1. Davis, 49.05; 2. Lone Peak, 49.12; 3. Riverton, 49.72; 4. Bingham, 49.81; 5. Alta, 50.65; 6. Lehi, 50.77; 7. Fremont, 50.83; 8. Layton, 51.02.

4x400 relay — 1. Davis, 3:57.36; 2. Viewmont, 4:01.48; 3. Northridge, 4:04.64; 4. Lehi, 4:04.68; 5. Riverton, 4:04.89; 6. Weber, 4:08.48; 7. Lone Peak, 4:10.09; 8. Jordan, 4:10.66.

Sprint medley relay — 1. Davis, 4:09.05; 2. Bingham, 4:12.23; 3. Northridge, 4:18.78; 4. Lehi, 4:18.78; 5. Fremont, 4:20.95; 6. Riverton, 4:21.69; 7. Lone Peak, 4:21.79; 8. Copper Hills, 4:24.92.

Class 4A

Girls team scores

1. Herriman, 101.5; 2. Orem, 77; 3. Springville, 58.5; 4. Box Elder, 47; 5. Sky View, 43.5; 6. Timpview, 41; 7. Mountain Crest, 35; 8. Woods Cross, 32.

Individual results:

100 meters — 1. Kaysha Love, Herriman, 11.94; 2. Lauren Baxter, Timpview, 12.14; 3. Samantha Reeves, Orem, 12.38; 4. Fatou Trawally, Skyline, 12.51; 5. Jamaica Christensen, Timpanogos, 12.60; 6. Hailey Egbert, Orem, 12.67; 7. Lana Willard, Box Elder, 12.68; 8. Saiga Collins, Highland, 12.79.

200 meters — 1. Kaysha Love, Herriman, 24.13; 2. Lauren Baxter, Timpview, 24.17; 3. Brenna Porter, Sky View, 24.71; 4. Samantha Reeves, Orem, 25.19; 5. Molly Edlund, Mountain Crest, 25.50; 6. Hailey Egbert, Orem, 25.74; 7. Mckayla Montgomery, Springville, 25.89; 8. Jamaica Christensen, Timpanogos, 25.91.

400 meters — 1. Lauren Baxter, 54.45; 2. Sydney Bricker, Hillcrest, 57.07; 3. Cassidy Pinnock, Olympus, 57.96; 4. Jossie Ball, Box Elder, 58.49; 5. Jill Richardson, Woods Cross, 58.60; 6. Elli Eastmond, Maple Mountain, 58.66; 7. Camille Tew, Salem Hills, 59.05; 8. Mckayla Montgomery, Springville, 59.15.

800 meters — 1. Lucy Biles, Herriman, 2:13.98; 2. Sierra Malm, Salem Hills, 2:16.75; 3. Tori Parkinson, Mountain Crest, 2:17.20; 4. Megan Ryan, Mountain View, 2:17.58; 5. Annie Hayward, Timpview, 2:17.62; 6. Lily Huntsman, Highland, 2:18.65; 7. Kami Hartley, Herriman, 2:18.66; 8. Cheyenne Larsen, Westlake, 2:18.75.

3,200 meters — 1. Lucy Biles, Herriman, 10:32.18; 2. Summer Harper, Orem, 10:46.34; 3. Miranda Overy, Mountain Crest, 11:02.22; 4. Candace Greenwood, Orem, 11:03.62; 5. Hannah Malone, Box Elder, 11:05.12; 6. Caroline Weiler, Skyline, 11:19.12; 7. Millika Holbrook, Woods Cross, 11:24.08; 8. Mary Christensen, Timpanogos, 11:25.69.

100 hurdles — 1. Brenna Porter, Sky View, 14.51; 2. Mindy Stapel, Springville, 14.73; 3. Nicole Laws, Provo, 14.73; 4. Sydney Bricker, Hillcrest, 14.92; 5. Alisa Baker, Timpanogos, 15.44; 6. Katelyn Louder, Orem, 15.47; 7. Ariana Williams, Hillcrest, 15.49; 8. Andria Lamb, Clearfield, 16.03.

300 hurdles — 1. Brenna Porter, Sky View, 42.02; 2. Mindy Stapel, Springville, 44.76; 3. Ariana Williams, Hillcrest, 45.54; 4. Genna Murray, Springville, 46.03; 5. Elise Maddox, Bountiful, 46.26; 6. Mady Cook, Mountain Crest, 46.40; 7. Nicole Laws, Provo, 46.57; 8. Alisa Baker, Timpanogos, 48.25.

High jump — 1. Marissa Appiah, Woods Cross, 5’07; 2. Mindy Stapel, Springville, 5’05; 3. Mitzi Munns, Box Elder, 5’05; 4. Kaysha Love, Herriman, 5’01; 5. Josee Anderson, Maple Mountain, 5’01; 6 (tie). Abbie Brecht, Herriman; Sadie Stephenson, Sky View, 5’01; 8 (tie). Holly Sumsion, Springville; Tonilynn Kretschmer, Mountain View, 5’01.

Discus — 1. Joydyn Wensel, Woods Cross, 113’08.50; 2. Uinise Halaufia, Highland, 113’05.50; 3. Lesa Mua, Orem, 111’08.25; 4. Teo Soloau, Herriman, 101’00.50; 5. Teaza Stephens, Box Elder, 98’04.25; 6. Gloria James, Orem, 98’01.25; 7. Noelani Jackson, Westlake, 96’03; 8. Lauren Mott, Logan, 95’04.

4x100 relay — 1. Orem, 48.81; 2. Herriman, 49.13; 3. Timpanogos, 49.16; 4. Springville, 49.72; 5. Box Elder, 50.04; 6. Mountain Crest, 50.35; 7. Hillcrest, 50.46; 8. Maple Mountain, 50.83.

Get The Deseret News Everywhere

Subscribe

Mobile

RSS