Quantcast

High school track: 4A region championships recap

Published: Saturday, May 11 2013 8:45 a.m. MDT

Here’s a recap of the four 4A region track & field championship meets that were held earlier this week.

Region 5

SMITHFIELD — It took a while to complete because of weather delays, but Sky View’s boys and Box Elder’s girls were finally able to celebration their Region 5 track & field titles late Thursday night.

Sky View’s boys tallied 182.5 points to top Box Elder by 51 points, while Box Elder’s girls returned the favor with a 43-point win over Sky View.

Connor Mantz and Seth White led the way for the Bobcats winning two events each.

Mountain Crest senior Zach Kimball recorded the only new statewide top-10 boys performance with a jump of 21’07.50 in the long jump.

Box Elder’s Stephanie Crapse was the Bees’ lone multi-event winner on the girls’ side as she won the discus and javelin. Her javelin toss of 117’05 cracked the top 10 in Utah this season.

As usual, Sky View’s Brenna Porter enjoyed another fantastic meet winning four events. She didn’t eclipse either of her season bests in the 200 meters or the 100 and 300 hurdles, but she set a new PR in the long jump by soaring 19’00.00, a top-three jump in Utah this season.

Two other top-10 performances were recorded by a pair of Mountain Crest runners. Tori Parkinson cracked the top 10 with a time of 2:17.60 in the 800 meters, while sophomore teammate Miranda Overy did the same in the 3,200 meters with a time of 10:56.99.

Boys team scores

1. Sky View, 182.5; 2. Box Elder, 131.5; 3. Bonneville, 121.5; 4. Roy, 72.5; 5. Logan, 64; 6. Mountain Crest, 39.

Individual boys region champions:

100 meters — Riley Burt, Box Elder, 11.10

200 meters — Riley Burt, Box Elder, 22.88

400 meters — Michael Cruz, Box Elder, 50.69

800 meters — Brian Jasper, Bonneville, 1:58.19

1,600 meters — Connor Mantz, Sky View, 4:21.05

3,200 meters — Connor Mantz, Sky View, 9:31.94

110 hurdles — Kail Chugg, Bonneville, 15.04

300 hurdles — Logan Miller, Sky View, 40.49

High jump — Anthony Gregory, Roy, 6’05.00

Long jump — Zach Kimball, Mountain Crest, 21’07.50

Shot put — Seth White, Sky View, 47’09.50

Discus — Seth White, Sky View, 150’06

Javelin — Braxton Stofferahn, Bonneville, 151’02

4x100 relay — Sky View, 43.48

4x400 relay — Box Elder, 3:30.04

Sprint medley relay — Bonneville, 3:38.97

Girls team scores

1. Box Elder, 190; 2. Sky View, 147; 3. Mountain Crest, 146; 4. Logan, 99.5; 5. Bonneville, 10.5; 6. Roy, 9.

Individual girls region champions:

100 meters — Lana Willard, Box Elder, 12.65

200 meters — Brenna Porter, Sky View, 25.01

400 meters — Jossie Ball, Box Elder, 59.86

800 meters — Tori Parkinson, Mountain Crest, 2:17.60

1,600 meters — Hannah Malone, Box Elder, 5:06.19

3,200 meters — Miranda Overy, Mountain Crest, 10:56.99

100 hurdles — Brenna Porter, Sky View, 14.72

300 hurdles — Brenna Porter, Sky View, 42.92

High jump — Mitzi Munns, Box Elder, 5’03.00

Long jump — Brenna Porter, Sky View, 19’00.00

Shot put — Stephanie Crapse, Box Elder, 32’04.00

Discus — Ashleigh Smith, Box Elder, 104’03.50

Javelin — Stephanie Crapse, Box Elder, 117’05

4x100 relay — Sky View, 50.31

4x400 relay — Mountain Crest, 4:04.36

Sprint medley relay — Box Elder, 4:22.65

Region 6

WOODS CROSS — In a meet that was delayed a day because of weather, Woods Cross’ boys and girls took care of business to each claim the Region 6 titles on Friday on their home track.

Several of Woods Cross’ star sprinters on the boys side took it easy at the meet or didn’t even compete to rest for next week’s state tournament, but it didn’t really matter. The Wildcats tallied 197 points to easily top Bountiful’s 136 points.

Woods Cross’ boys are big favorites at next week’s 4A state tournament.

Fresh off of setting a new overall state record in the 200 meters at the BYU Invitational, Woods Cross’ Jacopo Spano only pushed himself in the 100 meters, and posted a strong time of 10.96. Teammate Braxton won the 200 meters this week, while Cam Dopp was impressive in sweeping the hurdles events.

East’s Tomy Gutierrez had a strong meet winning all three distance events.

On the girls’ side, Woods Cross topped rival Bountiful by 18 points en route to the region title. Makenzie Clark (800 meters), Milika Holbrook (1,600) and Marissa Appiah (high jump) were Woods Cross’ lone three event winners.

Boys team scores

1. Woods Cross, 197; 2. Bountiful, 136; 3. Clearfield, 117.5; 4. East, 105; 5. Highland, 35.5; 6. Cyprus, 13.

Individual boys region champions:

100 meters — Jacopo Spano, Woods Cross, 10.96

200 meters — Braxton Knapp, Woods Cross, 22.65

400 meters — Xequille Harry, Woods Cross, 50.26

800 meters — Tomy Gutierrez, East, 1:59.63

1,600 meters — Tomy Gutierrez, East, 4:19.06

3,200 meters — Tomy Gutierrez, East, 9:34.19

110 hurdles — Cam Dopp, Woods Cross, 15.13

300 hurdles — Cam Dopp, Woods Cross, 41.19

High jump — Kirk Napoleon, Clearfield, 5’11

Long jump — Jaren Bottema, Clearfield, 20’02.00

Shot put — Michael Key, East, 50’01.25

Discus — Joe Droge, Bountiful, 151’01

Javelin — Colby Taylor, Bountiful, 160’08

4x100 relay — Woods Cross, 44.09

4x400 relay — Bountiful, 3:34.41

Sprint medley relay — Clearfield, 3:46.06

Girls team scores

1. Woods Cross, 157; 2. Bountiful, 139; 3. East, 105; 4. Clearfield, 94.5; 5. Highland, 89; 6. Cyprus, 20.5.

Individual girls region champions:

100 meters — Saiga Collins, Highland, 12.90

200 meters — Saiga Collins, Highland, 26.14

400 meters — Janie Kearl, East, 59.18

800 meters — Makenzie Clark, Woods Cross, 2:23.03

1,600 meters — Millika Holbrook, Woods Cross, 5:18.86

3,200 meters — Megan Spehar, Bountiful, 11:50.08

100 hurdles — Elise Maddox, Bountiful, 15.82

300 hurdles — Elise Maddow, Bountiful, 45.39

High jump — Marissa Appiah, Woods Cross, 5’01

Long jump — Laurel Bennion, Bountiful, 16’05.00

Shot put — Maata Epenisa, Highland, 35’09.75

Discus — Maata Epenisa, Highland, 106’06

Javelin — Hanna Lunde, East, 120’09

4x100 relay — Highland, 51.63

4x400 relay — Woods Cross, 4:09.71

Sprint medley relay — Highland, 4:27.18

Region 7

HERRIMAN — Herriman’s boys and girls track teams swept the Region 7 championships on Thursday, a day the track at Herriman was running very fast.

Herriman freshman Kaysha Love continued to inch closer to the 100 meters overall state record as she posted a blistering time of 11.90. It was .14 faster than her season high, easily breaking her own 4A record.

The 100 state record is held by Brighton’s Aubrie Hale who ran a 11.85 in 2010.

Sophomore teammate Lucy Biles won three events on her home track, setting new PRs and statewide top-10 times in both the 800 and 3,200.

Hillcrest’s Sydney Bricker won three events as well (200, 400, 100 hurdles) in impressive fashion. Her time of 25.39 in the 200 meters is the fifth-best time in Utah this season, while her 56.82 run in the 400 meters was just .18 off of her season-high of 56.64 — the second-best time in Utah.

On the boy side, Stetson Sarter was one of five Herriman athletes to win individual region titles, and he did so in very impressive fashion winning the 100 meters in 10.84. It was the third-best time in Utah this season, and just .04 off the best time in Utah this season.

Other Utah top-10 performances this season were record by Olympus’ Coleman Meier in the 200, Herriman’s Taylor Allen in the 110 hurdles and Murray’s Bradford Strobell in the long jump.

Boys team scores

1. Herriman, 222.5; 2. Westlake, 134; 3. Skyline, 88.5; 4. Olympus, 76; 5. Murray, 64; 6. Hillcrest, 27.

Individual boys region champions:

100 meters — Stetson Sartor, Herriman, 10.84

200 meters — Coleman Meier, Olympus, 22.19

400 meters — Parker Schofield, Murray, 50.50

800 meters — Austin Brower, Westlake, 1:56.07

1,600 meters — Austin Brower, Westlake, 4:22.95

3,200 meters — Rory Linkletter, Herriman, 9:55.70

110 hurdles — Taylor Allen, Herriman, 14.83

300 hurdles — Tyler Diaz, Westlake, 40.71

High jump — James Bringard, Skyline, 6’00

Long jump — Bradford Strobell, Murray, 22’01.75

Shot put — Andre James, Herriman, 46’11.50

Discus — Andre James, Herriman, 140’04

Javelin — Collin Wilson, Herriman, 156’01

4x100 relay — Westlake, 43.67

4x400 relay — Skyline, 3:29.38

Sprint medley relay — Herriman, 3:43.01

Girls team scores

1. Herriman, 221; 2. Westlake, 112; 3. Hillcrest, 94; 4. Olympus, 69; 5. Skyline, 64; 6. Murray, 53.

Individual girls region champions:

100 meters — Kaysha Love, Herriman, 11.90

200 meters — Sydney Bricker, Hillcrest, 25.39

400 meters — Sydney Bricker, Hillcrest, 56.82

800 meters — Lucy Biles, Herriman, 2:17.10

1,600 meters — Lucy Biles, Herriman, 5:05.99

3,200 meters — Lucy Biles, Herriman, 10:57.10

100 hurdles — Sydney Bricker, Hillcrest, 15.11

300 hurdles — Ariana Williams, Hillcrest, 46.86

High jump — Kaysha Love, Herriman, 5’01

Long jump — Claire Christensen, Olympus, 15’07.50

Shot put — Teo Soloau, Herriman, 36’08.50

Discus — Athena Vainuku, Murray, 99’08.50

Javelin — Athena Vainuku, Murray, 122’03

4x100 relay — Herriman, 49.65

4x400 relay — Olympus, 4:11.34

Sprint medley relay — Herriman, 4:24.29

Region 8

OREM — Orem’s girls are expected to compete for 4A state championship next week, and nothing changed after its performance at the Region 8 championships on Thursday. The Tigers more than doubled up second-place Maple en route to the team title.

Orem won six events, but depth in numerous events was once again the catalyst to Orem’s success. Summer Harper was the lone multi-event winner for Orem as she won the 1,600 and 3,200 meters.

Provo’s Nicole Laws had a very strong meet winning the 100 and 300 hurdles, as well as clearing 5’07 in the high jump. It’s tied for the third-best jump in Utah this season.

Timpview’s Lauren Baxter posted a sizzling time of 12.10 in the 100 meters, the second-best mark in Utah this year.

On the boys side, Mountain View narrowly edge Maple Mountain 120-116 to claim the region championship. Kevin Augustin won the 400 meters for the Bruins, while teammate Jadon Pace won the long jump.

Timpanogos Jacob Heslington cruised to three individual titles winning the 800, 1,600 and 3,200. He didn’t push the pace too much in either race, which means he should be fresh next week to try and make a run at three 4A individual titles.

Boys team scores

1. Mountain View, 120.5; 2. Maple Mountain, 116; 3. Springville, 103; 4. Orem, 76.5; 5. Timpview, 64.75; 6. Timpanogos, 58; 7. Salem Hills, 44.25; 8. Provo, 40.

Individual boys region champions:

100 meters — Josh Espinoza, Timpview, 11.05

200 meters — Junior Tovar, Orem, 22.49

400 meters — Kevin Augustin, Mountain View, 50.01

800 meters — Jacob Heslington, Timpanogos, 1:55.46

1,600 meters — Jacob Heslington, Timpanogos, 4:23.17

3,200 meters — Jacob Heslington, Timpanogos, 9:40.40

110 hurdles — Nate Strong, Maple Mountain, 15.10

300 hurdles — Nate Strong, Maple Mountain, 40.64

High jump — Dallen Stark, Springville, 6’03

Long jump — Jadon Pace, Mountain View, 21’04.50

Shot put — Jordan Porcaro, Maple Mountain, 45’07.50

Discus — Nathan Brush, Springville, 137’11

Javelin — Chad Weight, Salem Hills, 151’07

4x100 relay — Springville, 43.05

4x400 relay — Mountain View, 3:27.93

Sprint medley relay — Provo, 3:38.83

Girls team scores

1. Orem, 184; 2. Maple Mountain, 89; 3. Timpanogos, 83; 4. Salem Hills, 74; 5. Springville, 73; 6. Provo, 50; 7. Timpview, 34; 8. Mountain View, 32.

Individual girls region champions:

100 meters — Lauren Baxter, Timpview, 12.10

200 meters — Samantha Reeves, Orem, 25.28

400 meters — Camille Tew, Salem Hills, 59.23

800 meters — Sierra Malm, Salem Hills, 2:17.68

1,600 meters — Summer Harper, Orem, 5:04.99

3,200 meters — Summer Harper, Orem, 11:13.87

100 hurdles — Nicole Laws, Provo, 14.53

300 hurdles — Nicole Laws, Provo, 45.51

High jump — Nicole Laws, Provo, 5’07

Long jump — Megan Elmont, Maple Mountain, 17’01.00

Shot put — Lesa Mua, Orem, 35’03.00

Discus — Gloria James, Orem, 107’10

Javelin — Madison Adams, Salem Hills, 115’00

4x100 relay — Orem, 48.79

4x400 relay — Springville, 3:59.42

Sprint medley relay — Salem Hills, 4:18.00

Get The Deseret News Everywhere

Subscribe

Mobile

RSS