High school track: 3A region championships recap

Published: Friday, May 10 2013 10:15 p.m. MDT

Javelin — Megan Glasmann, Park City, 131’08

4x100 relay — Wasatch, 50.85

4x400 relay — Park City, 4:07.62

Sprint medley relay — Park City, 4:21.00

Region 11

MORGAN — Stansbury’s boys and Ogden’s girls captured the region titles at the Region 11 championships on Friday, a meet that was pushed back a day because of weather.

Stansbury’s boys dominated led by Austin Slade winning the 1,600 and 3,200, and Torrin Hodges finishing first in the discus and javelin.

Ogden’s girls edged Bear River to capture the team title. Ogden star Sarah Feeney only raced in the 400 and 3,200, and raced conservatively to ensure she’s fresh for the 3A state tournament at BYU next week.

There were four multi-event winners on the girls’ side, led by Morgan thrower Kassie Nagel winning the shot put and discus.

Boys team scores

1. Stansbury, 188; 2. Ogden, 117; 3. Grantsville, 88; 4. Tooele, 68.6; 5. Morgan, 56; 6. Bear River, 55.3; 7. Ben Lomond, 39.

Individual boys region champions:

100 meters — Jose Lemus, Ogden, 11.13

200 meters — Ben Seekins, Grantsville, 22.60

400 meters — Bren Durfee, Grantsville, 50.48

800 meters — Kyle Fletcher, Tooele, 2:01.67

1,600 meters — Austin Slade, Stansbury, 4:31.00

3,200 meters — Austin Slade, Stansbury, 9:40.11

110 hurdles — Jaron Moon, Stansbury, 15.70

300 hurdles — Travis Carter, Morgan, 41.89

High jump — Ty Feherang, Ben Lomond, 6’03

Long jump — Bren Durfee, Grantsville, 20’01.00

Shot put — Allan Havili, Stansbury, 45’02.00

Discus — Torrin Hodges, Stansbury, 131’00

Javelin — Torrin Hodges, Stansbury, 161’08

4x100 relay — Stansbury, 43.40

4x400 relay — Tooele, 3:30.68

Sprint medley relay — Grantsville, 3:42.30

Girls team scores

1. Ogden, 127.5; 2. Bear River, 117; 3. Morgan, 110; 4. Stansbury, 107.5; 5. Tooele, 58.5; 6. Grantsville, 48; Ben Lomond, 44.5.

Individual girls region champions:

100 meters — Whitney Wilcox, Bear River, 12.65

200 meters — Chandler Weitzeil, Morgan, 26.17

400 meters — Whitney Wilcox, Bear River, 58.22

800 meters — Morgan Vorwaller, Stansbury, 2:23.14

1,600 meters — Cate Carabine, Ogden, 5:19.19

3,200 meters — Melissa Garrett, Ogden, 11:49.46

100 hurdles — Alyssa Banks, Tooele, 16.00

300 hurdles — Alyssa Banks, Tooele, 46.99

High jump — Hailey Stevens, Grantsville, 5’05.00

Long jump — Hailey Stevens, Grantsville, 18’00.00

Shot put — Kassie Nagel, Morgan, 44’08.00

Discus — Kassie Nagel, Morgan, 130’10

Javelin — Sydney Bucher, Ben Lomond, 108’06

4x100 relay — Bear River, 50.56

4x400 relay — Ogden, 4:06.68

Get The Deseret News Everywhere

Subscribe

Mobile

RSS