High school track: 2A region championship recaps

Published: Thursday, May 9 2013 11:35 p.m. MDT

Here’s a recap of the four 2A region track and field championship meets that were held earlier this week.

Region 13

PAROWAN — Millard’s boys and Parowan’s girls narrowly won the Region 13 meets on Tuesday to build momentum into next week’s state tournament.

Dane Myers won the 800 and 1,600 meters to lead the Eagles, while teammate Anthony Rivera won the 400 meters and Orson Koyle prevailed in the 3,200.

Parowan’s girls were led by double winners Olivia Moyle (1,600 and 3,200) and Riley Lyman (100 meters and 300 hurdles). Parowan’s Chennin Benson had a very strong meet as well, winning the high jump and shot put.

Boys team scores

1. Millard, 95; 2. Parowan, 91; 3. Kanab, 72; 4. Beaver, 39; 5. Enterprise.

Individual boys region champions:

100 meters — Merrill Terry, Kanab, 11.58

200 meters — Hadin Jones, Kanab, 23.24

400 meters — Anthony Rivera, Millard, 51.49

800 meters — Dane Myers, Millard, 2:08.25

1,600 meters — Dane Myers, Millard, 4:52.37

3,200 meters — Orson Koyle, Millard, 10:41.70

110 hurdles — Garrett Robinson, Parowan, 16.64

300 hurdles — Garrett Robinson, Parowan, 43.05

High jump — Sean Halterman, Parowan, 5’10

Long jump — Zach Burke, Beaver, 19’11.00

Shot put — Daven Russell, Kanab, 48’06.50

Discus — Daven Russell, Kanab, 138’04.50

Javelin — Taylor Harris, Parowan, 139’05.25

Pole vault — Sean Halterman, Parowan, 13’00.00

4x100 relay — Kanab, 45.15

4x400 relay — Parowan, 3:45.69

Sprint medley relay — Enterprise, 4:02.00

Girls team scores

1. Parowan, 80; 2. Enterprise, 76; 3. Millard, 75; 4. Kanab, 59; 5. Beaver, 41.

Individual girls region champions:

100 meters — Riley Lyman, Enterprise, 13.13

200 meters — McKenzy Huntsman, Enterprise, 27.50

400 meters — Anna Camp, Millard, 1:01.56

800 meters — Anna Camp, Millard, 2:28.56

1,600 meters — Olivia Moyle, Enterprise, 5:44.84

3,200 meters — Olivia Moyle, Enterprise, 12:52.31

100 hurdles — Emeri Larsen, Millard, 16.21

300 hurdles — Riley Lyman, Enterprise, 46.07

High jump — Chennin Benson, Parowan, 5’05

Long jump — Emeri Larsen, Millard, 16’01

Shot put — Chennin Benson, Parowan, 30’04.25

Discus — Kaitlyn Smith, Beaver, 107’06

Javelin — Anden Lyman, Enterprise, 124’06

4x100 relay — Enterprise, 52.50

4x400 relay — Parowan, 4:30.79

Sprint medley relay — Enterprise, 4:37.92

Region 14

COALVILLE — North Summit’s track teams dominated the Region 14 championships on Thursday, easily winning the boys and girls titles.

Get The Deseret News Everywhere

Subscribe

Mobile

RSS