High school track: Six state records fall at BYU Invitational

Published: Saturday, May 4 2013 8:35 p.m. MDT

There were four new classification state records set on the boys side as well: Timpanogos' Jacob Heslington (4A, 3,200), San Juan's Ammon Mitchell (2A, 110 hurdles), Woods Cross (4A, 4x100) and Rich (1A, Sprint Medley).

There were three new classification state records set on the girls side as well: Bingham's Emily Rich (5A, 3,200), Enterprise's Riley Lyman (2A, 300 hurdles) and Wasatch's Kaitlin Walker (3A, 300 hurdles).

Complete results are listed below:

Boys Results

Friday & Saturday at BYU

5A-3A Team Scores

1. Davis, 70; 2. Alta, 50; 3. Timpanogos, 48; 4. Weber, 44; 5. Jordan, 40; 6. Woods Cross, 38; 7. American Fork, 35; 8 (tie). Riverton, Desert Hills, 34; 10. Bingham, 32.5.

5A-3A Individual Results

100 meters — 1. Jonah Trinnaman, American Fork, 10.89; 2. Brandon Smart, Alta, 10.95; 3. Derek Lord, Woods Cross, 11.00; 4. Seth Fortin, Davis, 11.00; 5. Sean Barton, Woods Cross, 11.02; 6. Garrett England, Skyline, 11.17; 7. Alex Walton, Cottonwood, 11.19; 8. Jesse Krey, Weber, 11.22.

200 meters — (State Record) 1. Jacopo Spano, Woods Cross, 21.41; 2. Josh Espinoza, Timpview, 21.79; 3. Brandon Smart, Alta, 22.02; 4. Zac Morris, Lehi, 22.12; 5. Derek Lord, Woods Cross, 22.28; 6. Trevor Leavitt, Davis, 22.43; 7. Sean Barton, Woods Cross, 22.50; 8. Nate Benson, Woods Cross, 22.58.

400 meters — 1. Trevor Leavitt, Davis, 47.96; 2. Blake Ellis, Lone Peak, 48.96; 3. Nick Ashby, Orem, 49.61; 4. Scott Callister, Canyon View, 49.62; 5. Bren Durfee, Grantsville, 49.83; 6. Reed Ericson, Kuna, Idaho, 49.88; 7. Kevin Augustin, Mountain View, 49.92; 8. Brandon Kinsey, Woods Cross, 50.26.

800 meters — 1. Ben Saarel, Park City, 1:51.91; 2. Talem Franco, Wasatch, 1:52.96; 3. Brigham Whitney, Desert Hills, 1:53.11; 4. Andrew Brewer, Bingham, 1:53.15; 5. Isaac Faux, Maple Mountain, 1:53.95; 6. Nate Marchant, Jordan, 1:54.24; 7. Jackson Sagers, Davis, 1:55.60; 8. Seth Thompson, Davis, 1:55.87.

1,600 meters — 1. Jacob Heslington, Timpanogos, 4:13.20; 2. Ricky Faure, Rock Springs, Wyo., 4:15.21; 3. Brayden McLelland, American Fork, 4:16.74; 4. Connor Mantz, Sky View, 4:17.38; 5. Kramer Morton, Alta, 4:17.44; 6. Marcus Lindmeir, Bountiful, 4:20.06; 7. Tomy Gutierrez, East, 4:20.97; 8. Sam Sorensen, Mountain View, 4:21.46.

3,200 meters — (State Record) 1. Ben Saarel, Park City, 8:49.08; (4A Record) 2. Jacob Heslington, Timpanogos, 9:07.31; 3. Jordon Cross, Ogden, 9:10.97; 4. Connor Mantz, Sky View, 9:14.03; 5. Brayden McLelland, American Fork, 9:17.61; 6. Ricky Faure, Rock Springs, Wyo., 9:24.73; 7. Dakota Lange, Payson, 9:25.19.

110 hurdles — 1. Brad Wulfenstein, Desert Hills, 14.33; 2. Conner Jensen, Bountiful, 14.67; 3. Mitch Mordaunt, Weber, 14.89; 4. Ryan Liston, Weber, 15.09; 5. Tyler Kendell, Layton, 15.16; 6. Lukas Hildebrandt, Dixie, 15.19; 7. Chad Best, Timpanogos, 15.19; 8. Jon Durrant, Wasatch, 15.68.

300 hurdles — 1. Brad Wulfenstein, Desert Hills, 38.72; 2. Tyler Diaz, Westlake, 40.09; 3. Jon Durrant, Wasatch, 40.24; 4. Trevor Bursach, Lehi, 40.64; 5. Mitch Mordaunt, Weber, 40.73; 6. Ryan Liston, Weber, 40.77; 7. Blake Barney, Dixie, 40.88; 8. Logan Miller, Sky View, 41.89.

High jump — 1. Marcus Kemp, Layton, 6’07; 2. Austin Baker, Alta, 6’05; 3. Jadon Pace, Mountain View, 6’05; 4 (tie). Ty Feherang, Ben Lomond; Trevor Bursach, Lehi, 6’05; 6. Marcus Daley, Davis, 6’05; 7. Chandler Swaney, Desert Hills, 6’03; 8. Blake Williams, Viewmont, 6’03.

Long jump — 1. Blake Williams, Viewmont, 21’08.25; 2. Austin Measles, Lehi, 21’07.75; 3. Chandler Swaney, Desert Hills, 21’05.75; 4. Jadon Pace, Mountain View, 21’02.25; 5. Nate Lee, Wasatch, 20’11.50; 6. Anthony Hall, Copper Hills, 20’10.75; 7. Marcus Daley, Davis, 20’08.00; 8. Jake Forlsing, Alta, 20’03.25.

Get The Deseret News Everywhere

Subscribe

Mobile

RSS