Quantcast

High school track: Millard, North Summit split team titles at Old Capitol Invite

Published: Sunday, April 14 2013 7:50 p.m. MDT

FILLMORE — Millard and North Summit’s track teams both had strong performances at the Old Capitol Invitational on Saturday, with the two ultimately splitting the team titles

North Summit’s girls tallied 184.5 points to edge Millard for the team title, while Millard’s boys returned the favor by recording 172.5 points to edge North Summit.

For complete results, check out the Old Capitol Invitational at RunnerCard.com.

Erica Richins had a great meet for North Summit’s girls by winning both the 100 and 300 hurdles. Teammate Kaitlyn Rowser was also a double winner as she won the shotput and discus.

Millard sophomore Emeri Larsen turned in a very strong performance on her home track winning the 100 meters, high jump and long jump.

Millard’s boys were led by high jump winner Mitch Tingey, long jump winner Austin Wardle and discus winner Conner Ottley.

North Summit featured a pair multi-event winners, with Ben Stephens winning the 100 and 200 meters and Caleb Zwhalen winning the 1,600 and 3,200.

Boys team scores

1. Millard, 172.5; 2. North Summit, 159.5; 3. Delta, 151; 4. Dugway, 41; 5. Wendover, 36.

Individual boys winners were as follows:

100 meters — Ben Stephens, North Summit, 11.67

200 meters — Ben Stephens, North Summit, 23.76

400 meters — Tanner Nielson, Delta, 52.60

800 meters — Hudson Zwhalen, North Summit, 2:15.96

1,600 meters — Caleb Zwhalen, North Summit, 5:00.43

3,200 meters — Caleb Zwhalen, North Summit, 10:31.21

110 hurdles — Jaron Fowles, Delta, 17.36

300 hurdles — Jaron Fowles, Delta, 45.87

High jump — Mitch Tingey, Millard, 5’10

Long jump — Austin Wardle, Millard, 20’03.25

Shot put — McKay Shamo, Delta, 43’08.50

Discus — Conner Ottley, Millard, 124’11

Javelin — Joseph Ruiz, Wendover, 146’11

Pole vault — Thomas Beenfield, North Summit, 11’00

4x100 relay — Delta, 48.08

4x400 relay — Millard, 3:46.02

Sprint medley relay — Delta, 3:58.63

Girls team scores

1. North Summit, 184.5; 2. Millard, 163; 3. Delta, 125.5; 4. Wendover, 50; 5. Dugway, 13.

Individual girls winners were as follows:

100 meters — Emeri Larsen, Millard, 13.70

200 meters — Kenlee Lemon, Millard, 28.86

400 meters — Mckell Richins, North Summit, 1:00.46

800 meters — Anna Camp, Millard, 2:35.02

1,600 meters — Katelyn Jeffery, Delta, 6:01.50

3,200 meters — Abbi Zwhalen, North Summit, 13:28.69

100 hurdles — Erica Richins, North Summit, 15.91

300 hurdles — Erica Richins, North Summit, 49.10

High jump — Emeri Larsen, Millard, 5’00

Long jump — Emeri Larsen, Millard, 16’01.00

Shot put — Kaitlyn Rowser, North Summit, 33’01.00

Discus — Kaitlyn Rowser, North Summit, 117’05

Javelin — Reagan Copper, Delta, 100’06

4x100 relay — North Summit, 54.94

4x400 relay — North Summit, 4:28.36

Sprint medley relay — North Summit, 4:45.93

Get The Deseret News Everywhere

Subscribe

Mobile

RSS