TAYLORSVILLE, Utah – Twenty seven high schools plus several unaffiliated athletes participated in the 12th Annual Taylorsville Invitational track tournament. Riverton High School had the highest overall combined boy’s and girl’s totals to top the event, but several outstanding performances were turned in including a new state record in the girl’s javelin in the 3A classification. Megan Glasmann of Park City high school threw 143’ 6” to top the previous state record by over 15 feet. Team and top 3 individual results included below:

Men & Women's Team Scores

Riverton High School - 218

Bingham HS - 142.5

Copper Hills HS - 135

Alta HS - 133.5

Park City HS - 116

Rock Springs HS-WY - 84

West Jordan HS - 78

Brighton H. S. - 49

Hillcrest HS - 48

Green River HS WY - 43

Jordan HS - 29

Taylorsville HS - 27

East Track - 27

Richfield HS - 23

Union High School - 20

Timpview High School - 20

Cottonwood HS - 18

Skyline HS - 18

Hunter HS - 13

Grantsville HS - 12

West HS - 11

Unaffiliated - 10

Union High School - 10

Roy High - 9

Stansbury High School - 9

Rowland Hall - 6

Olympus HS - 6

Granger High School - 1

Girl's 3200 meter Timed Finals

1. Emily Rich - Bingham HS -11:08.67

2. Alisse Walker - Park City HS -11:11.11

3. Whitney Paskins - Alta HS -11:18.18

Boy's 3200 meter Timed Finals

1. Ricky Faure - Rock Springs HS-WY -9:28.45

2. Kenneth Smith - Riverton High School -9:41.96

3. Kramer Morton - Alta HS -9:50.07

Girl's 100 Meter Hurdles Timed Finals

1. Rachel Brooks - Copper Hills HS -16.52

2. Nicole Nelson - Alta HS -17.34

3. Rose Nelson - West HS -17.42

Boy's 110 Meter Hurdles Timed Finals

1. J j Morley - Union High School -15.85

2. Ryan Jensen - Alta HS -15.89

3. Chase Hawker - West Jordan HS -15.95

Girl's 100 meter Timed Finals

1. Tkeyah Johnson - Hunter HS -12.8

2. Lindsey Royall - Bingham HS -12.93

3. Courtney Paddock - Riverton High School -12.98

Boy's 100 meter Timed Finals

1. Alex Walton - Cottonwood HS -11.31

2. Cole Lambourne - Riverton High School -11.32

3. Parker Landgren - Brighton H. S. -11.36

Girl's 1600 meter Timed Finals

1. Natalie Shields - East Track -04:57.7

2. Laura Young - Bingham HS -04:59.7

3. Alisse Walker - Park City HS -05:16.3

Boy's 1600 meter Timed Finals

1. Ben Saarel - Park City HS -04:20.5

2. Andrew Brewer - Bingham HS -04:21.4

3. Brandon Clark - Bingham HS -04:27.6

Girl's 4x100 Timed Finals

1. Hillcrest HS A - Hillcrest HS -49.2

2. Copper Hills HS A - Copper Hills HS -49.94

3. West Jordan HS A - West Jordan HS -50.7

Boy's 4x100 Timed Finals

1. Alta HS A - Alta HS -42.41

2. Riverton High School A - Riverton High School -43.14

3. Copper Hills HS A - Copper Hills HS -44.1

Girl's 400 meter Timed Finals

1. Lauren Baxter - Timpview High School -55.89

2. Courtney Paddock - Riverton High School -56.78

3. Sam Sweet - Hillcrest HS -56.84

Boy's 400 meter Timed Finals

1. Cole Lambourne - Riverton High School -49.28

2. Michael Bluth - Riverton High School -49.84

3. David McNamara - Alta HS -50.12

Girl's 300 Meter Hurdles Timed Finals

1. Alyssa Hirschi - Brighton H. S. -46.73

2. Rachel Brooks - Copper Hills HS -47.43

3. Natalie Haymore - Riverton High School -47.69

Boy's 300 Meter Hurdles Timed Finals

1. J j Morley - Union High School -39.58

2. Wyatt Keller - Rock Springs HS-WY -40.99

3. Kene Thornley - Riverton High School -41.09

Girl's Sprint Medley Relay 2-2-4-8 Timed Finals

1. Taylorsville HS A - Taylorsville HS -04:29.38

2. Hillcrest HS A - Hillcrest HS -04:30.9

3. Riverton High School A - Riverton High School -04:32.9

Boy's Sprint Medley Relay 2-2-4-8 Timed Finals

1. Park City HS A - Park City HS -03:43.8

2. Hillcrest HS A - Hillcrest HS -03:45.9

3. Alta HS A - Alta HS -03:47.5

Girl's 800 meter Timed Finals

1. McKenzie Snyder - Park City HS -02:22.3

2. Whitney Paskins - Alta HS -02:23.3

3. Ellie Burton - Park City HS -02:24.1

Boy's 800 meter Timed Finals

1. Burton Griffin - Richfield HS -01:57.5

2. Josh Hartford - Green River HS WY -01:59.2

3. Jerome Krysl - Green River HS WY -02:00.0

Girl's 200 meter Timed Finals

1. Lauren Baxter - Timpview High School -24.94

2. Courtney Paddock - Riverton High School -25.73

3. Megan Molumby - West Jordan HS -25.98

Boy's 200 meter Timed Finals

1. Cole Lambourne - Riverton High School -21.83

2. Parker Landgren - Brighton H. S. -22.14

3. Derek Farley - Copper Hills HS -22.18

Girl's 4x400 Timed Finals

1. Riverton High School A - 03:59.8

2. Bingham HS A - 04:05.1

3. West Jordan HS A - 04:05.3

Boy's 4x400 Timed Finals

1. Riverton High School A - 03:27.4

2. Park City HS A - 03:28.6

3. Bingham HS A - 03:28.8

Boy's Pole Vault Finals

1. Josh Sanders - Green River HS WY - 13'09.00

2. Mitch Kalinin - Bingham HS - 13'03.00

3. Mitch Robinson - Bingham HS - 12'02.00

Girl's Pole Vault Finals

1. Bethany Foster - Bingham HS - 9'06.00

2. Rebecca Sainsbury - Bingham HS - 9'00.00

3. Carolyn Parton - Rock Springs HS-WY - 8'06.00

Boy's High Jump Finals

1. Skyler Duke - Unaffiliated - 6'04.00

2. Brenan Thomas - Richfield HS - 6'02.00

3. Jerome Krysl - Green River HS WY - 6'02.00

Girl's High Jump Finals

1. Audrey Muir - Union High School - 5'06.00

2. Desirae Cruse - Copper Hills HS - 5'04.00

3. Bethani Talbot - Copper Hills HS - 5'02.00

Boy's Long Jump Finals

1. Derek Farley - Copper Hills HS - 21'11.00

2. Zachary Ormond - Alta HS - 21'08.00

3. Joey Jenson - Riverton High School - 21'08.00

Girl's Long Jump Finals

1. Jasmine Bradley - East Track - 16'07.50

2. Keeley Ruttan - Park City HS - 16'05.50

3. Kylah McConnell - Rock Springs HS-WY - 16'03.50

Boy's Shot Put Finals

1. Miller Crawford - Riverton High School - 51'08.50

2. Peyton Christensen - Riverton High School - 49'03.50

3. Steven Richards - Alta HS - 44'08.00

Girl's Shot Put Finals

1. Heilala Havea - Copper Hills HS - 36'03.50

2. Maliya Crouch - Rock Springs HS-WY - 33'08.75

3. Madison Nixon - Copper Hills HS - 32'10.00

Boy's Discus Finals

1. Miller Crawford - Riverton High School - 155'02

2. Steven Richards - Alta HS - 144'07.50

3. Pierce Garner - West Jordan HS - 139'08

Girl's Discus Finals

1. Heilala Havea - Copper Hills HS - 119'04

2. Maliya Crouch - Rock Springs HS-WY - 113'11.50

3. Megan Glasmann - Park City HS - 109'02

Boy's Javelin Finals

1. Austin Kafentzis - Jordan HS - 176'03

2. Collin Butterfield - West Jordan HS - 173'04

3. Ryan Jensen - Alta HS - 164'02

Girl's Javelin Finals

Comment on this story

1. Megan Glasmann - Park City HS - 143'06

2. Joni Warnick - Riverton High School - 136'02.50

3. Chrissy Glasmann - Park City HS - 110'06

Scoot MaGee is a photo enthusiast who spends most of his free-time shooting landscapes. With a son in High School, he has turned his attention to trying to capture an occasional prep sporting event. He can be reached at: scootmagee1@gmail.com.