Quantcast

Sochi 2014: How Saturday's U.S. Olympians Fared

Associated Press

Published: Saturday, Feb. 8 2014 12:00 a.m. MST

BIATHLON
Men's 10km Sprint
(Penalties in parentheses)

19. Tim Burke, Paul Smiths, N.Y., 25:23.3 (1).

35. Lowell Bailey, Lake Placid, N.Y., 26:04.1 (2).

45. Leif Nordgren, Marine on St. Croix, Minn., 26:17.4 (0).

61. Russell Currier, Stockholm, Maine, 26:58.5 (4).

___

CROSS-COUNTRY SKIING
Women's Skiathlon

8. Jessie Diggins, Afton, Minn., 40:05.5.

12. Liz Stephen, East Montpelier, Vt., 40:09.6.

31. Sadie Bjornsen, Winthrop, Wash., 41:09.7.

47. Holly Brooks, Anchorage, Alaska, 42:34.0.

___

FIGURE SKATING
Team Event
Ice Dance Short Program

1. Meryl Davis, West Bloomfield, Mich., and Charlie White, Bloomfield Hills, Mich., 75.98.

Women's Short Program

4. Ashley Wagner, Alexandria, Va., 63.10 (Q).

Standings

3. United States, 27 (Q).

Final Round
Pairs Free Program

4. Marissa Castelli, Cranston, R.I., and Simon Shnapir, Sudbury, Mass., 117.94.

Standings

3. United States, 34.

___

FREESTYLE SKIING
Women's Moguls
Qualifying Run 2

6. Heather McPhie, Bozeman, Mont., (14, 19.92; 6, 18.85) 18.85 (q).

NR. Heidi Kloser, Vail, Colo., DNS.

Ranking

1. Hannah Kearney, Norwich, Vt., 23.05 (Q).

4. Eliza Outtrim, Hamden, Conn., 21.51 (Q).

16. Heather McPhie, Bozeman, Mont., (14, 19.92; 6, 18.85) 18.85 (q).

NR. Heidi Kloser, Vail, Colo., DNS.

Finals
Run 1

2. Eliza Outtrim, Hamden, Conn., 21.81 (Q).

7. Hannah Kearney, Norwich, Vt., 20.95 (Q).

13. Heather McPhie, Bozeman, Mont., 20.05.

Run 2

1. Hannah Kearney, Norwich, Vt., 21.93 (Q).

5. Eliza Outtrim, Hamden, Conn., 21.53 (Q).

Medal Run

3. Hannah Kearney, Norwich, Vt., 21.49. — BRONZE

6. Eliza Outtrim, Hamden, Conn., 19.37.

___

LUGE
Men's Singles
After Two Runs

13. Chris Mazdzer, Saranac Lake, N.Y., 1:45.387.

23. Tucker West, Ridgefield, Conn., 1:46.108.

26. Aidan Kelly, West Islip, N.Y., 1:46.467.

___

SKI JUMPING
Men's Individual
K90 Qualification (normal hill)

26. Anders Johnson, Park City, Utah (92.5, 55.0, 51.5) 107.9.

35. Peter Frenette, Saranac Lake, N.Y. (93.0, 56.0, 52.0) 105.3.

40. Nick Alexander, Lebanon, N.H. (90.0, 50.0, 49.0) 100.7.

Did not qualify

50. Nick Fairall, Andover, N.H. (80.5, 31.0, 44.5) 77.3.

___

SNOWBOARD
Men's Slopestyle
(Start position in parentheses)
Semifinals
Run 1

2. (14) Sage Kotsenburg, Park City, Utah, 89.00.

4. (12) Ryan Stassel, Anchorage, Alaska, 83.25.

20. (21) Chas Guldemond, Laconia, N.H., 13.25.

Run 2

1. (14) Sage Kotsenburg, Park City, Utah, (89.00; 90.50) 90.50.

4. (12) Ryan Stassel, Anchorage, Alaska, (83.25; 81.75) 81.75.

6. (21) Chas Guldemond, Laconia, N.H., (13.25; 79.75) 79.75.

Ranking

2. Sage Kotsenburg, Park City, Utah, (89.00; 90.50) 90.50 (Q).

6. Ryan Stassel, Anchorage, Alaska, (83.25; 81.75) 83.25.

7. Chas Guldemond, Laconia, N.H., (13.25; 79.75) 79.75.

Finals
Run 1

1. (3) Sage Kotsenburg, Park City, Utah, 93.50.

Run 2

5. (3) Sage Kotsenburg, Park City, Utah, (93.50; 83.25) 83.25.

Final Ranking

1. Sage Kotsenburg, Park City, Utah, (93.50; 83.25) 93.50. — GOLD

___

SPEEDSKATING
Men's 5000

16. Emery Lehman, Oak Park, Ill., 6:29.94.

19. Jonathan Kuck, Champaign, Ill., 6:31.53.

20. Patrick Meek, Northbrook, Ill., 6:32.94.

Get The Deseret News Everywhere

Subscribe

Mobile

RSS