Quantcast

High school track: Girls championship results from Day 2

By REPORTER

Deseret News

Published: Saturday, May 18 2013 7:57 p.m. MDT

Class 5A

Girls team scores

1. Davis, 161.5; 2. Bingham, 71; 3. Fremont, 60; 4. Riverton, 52; 5. Copper Hills, 46.5; 6. Viewmont, 38; 7. Weber, 36.5; 8 (tie). Lehi, Lone Peak, Northridge, 24.

Individual results:

100 meters — 1. Bailey Carling, Davis, 12.31; 2. Kayla Ivins, Fremont, 12.40; 3. Desi Guerrero, Lone Peak, 12.70; 4. Eliza Katoa, Layton; 5. Raynee Helm, Bingham, 12.79; 6. Darian Jenkins, Riverton, 12.83; 7. Karrie Pead, Viewmont, 12.87; 8. Mackenzie Bindrup, Northridge, 12.95.

200 meters — 1. Bailey Carling, Davis, 25.16; 2. Emily Black, Weber, 25.32; 3. Kayla Ivins, Fremont, 25.48; 4. Laura Kehr, Northridge, 25.81; 5. Raynee Helm, Bingham, 25.88; 6. Karrie Pead, Viewmont, 26.06; 7. Mackenzie Bindrup, Northridge, 26.39; 8. Katie Toole, Viewmont, 26.70.

400 meters — 1. Emily Black, Weber, 56.74; 2. Amelia Fullmer, Pleasant Grove, 57.57; 3. Bre Bate, Riverton, 59.33; 4. Karrie Pead, Viewmont, 59.42; 5. Katie Toole, Viewmont, 59.74; 6. Sierra Knapp, Alta, 1:00.03; 7. Ellie Struthers, Lehi, 1:00.28; 8. Caitlyn Woodward, Lehi, 1:00.76.

800 meters — 1. Shea Martinez, Davis, 2:09.33; 2. Taylor Cox, Davis, 2;15.52; 3. Emily Rich, Bingham, 2:18.27; 4. Ellie Child, Davis, 2:19.80; 5. Ellie Jensen, Jordan, 2:20.49; 6. Kami Dixon, Davis, 2:20.72; 7. Courtney Wayment, Northridge, 2:21.89; 8. Maddy Kauffman, Lehi, 2:22.01.

3,200 meters — 1. Emily Rich, Bingham, 10:52.90; 2. Ellie Child, Davis, 10:56.05; 3. Tavia Dutson, Jordan, 11:00.35; 4. Jackie Heaps, Lehi, 11:01.76; 5. McKayla Morgan, Riverton, 11:01.83; 6. Marlee Mitchell, Bingham, 11:08.02; 7. Maddie Bench, American Fork, 11:20.13; 8. McKenzie Weir, Davis, 11:26.75.

100 hurdles — 1. Tawnie Moore, Fremont, 14.80; 2. Alyssa Hirschi, Brighton, 15.37; 3. Libby Fowler, Davis, 15.40; 4. Vicky Robinson, Weber, 15.42; 5. Hailee Carattini, Davis, 15.45; 6. Suzanne Robertson, Syracuse, 15.71; 7. Chelsea Ward, Bingham, 15.75; 8. Desiree Anderson, Copper Hills, 16.20.

300 hurdles — 1. Christine Van Brocklin, Davis, 44.65; 2. Alyssa Hirschi, Brighton, 44.67; 3. Suzanne Robertson, Syracuse, 45.56; 4. Nicole Nelson, Alta, 45.65; 5. Vicky Robinson, Weber, 45.81; 6. Ruth Davis, Brighton, 46.43; 7. Tyra Colohan, Davis, 46.55; 8. Kylee Tirell, Riverton, 46.67.

High jump — 1. Bethani Talbot, Copper Hills, 5'05; 2. Chelsea Ward, Bingham, 5'01; 3. Jessica Quayle, Fremont, 5'01; 4. Emily Krout, Lone Peak, 5'01; 5 (tie). Desiree Anderson, Copper Hills; Jaycie Smith, Syracuse, 5'01; 7 (tie). Tanisha Langston, Davis; Mckayla Thomas, Weber, 5'01.

Discus — 1. Jessica Richardson, Davis, 130'04.50; 2. Kamesi Havea, Copper Hills, 116'03.25; 3. Ashley Wilson, Bingham, 112'06.50; 4. Madison Nixon, Copper Hills, 110'05.25; 5. Kaylee Brown, Davis, 109'00.75; 6. Brooke Lamb, Fremont, 108'04; 7. Johnni Arbon, Weber, 105'10; 8. Caitlyn Lambert, Northridge, 105'08.50.

4x100 relay — 1. Davis, 49.05; 2. Lone Peak, 49.12; 3. Riverton, 49.72; 4. Bingham, 49.81; 5. Alta, 50.65; 6. Lehi, 50.77; 7. Fremont, 50.83; 8. Layton, 51.02.

4x400 relay — 1. Davis, 3:57.36; 2. Viewmont, 4:01.48; 3. Northridge, 4:04.64; 4. Lehi, 4:04.68; 5. Riverton, 4:04.89; 6. Weber, 4:08.48; 7. Lone Peak, 4:10.09; 8. Jordan, 4:10.66.

Sprint medley relay — 1. Davis, 4:09.05; 2. Bingham, 4:12.23; 3. Northridge, 4:18.78; 4. Lehi, 4:18.78; 5. Fremont, 4:20.95; 6. Riverton, 4:21.69; 7. Lone Peak, 4:21.79; 8. Copper Hills, 4:24.92.

Class 4A

Girls team scores

1. Herriman, 101.5; 2. Orem, 77; 3. Springville, 58.5; 4. Box Elder, 47; 5. Sky View, 43.5; 6. Timpview, 41; 7. Mountain Crest, 35; 8. Woods Cross, 32.

Get The Deseret News Everywhere

Subscribe

Mobile

RSS