The 5A state tournament gets underway this Friday at Liberty Park. Here's a look at the final individual region rankings for Regions 1-4.

5A Tennis State Tournament Seeds

Region 1

First Singles

1. Colton McBride, Weber, Sr., 13-0

2. Doug Graff, Northridge, Sr., 10-3

3. Jordan Slater, Fremont, Sr., 4-9

4. CJ Ercanbrach, Davis, Jr., 6-7

Second Singles

1. Devon Wells, Layton, Sr., 12-0

2. Garrett Wilkes, Davis, Jr., 10-3

3. Brady Carlson, Weber, Sr., 8-5

4. Taylor Dawson, Northridge, Sr., 5-8

Third Singles

1. Michael Moody, Davis, Fr., 11-2

2. Tommy Glende, Layton, Sr., 12-1

3. Jacob Lawson, Weber, Sr., 7-6

4. Carston Henderson, Northridge, Sr., 6-7

First Doubles

1. Cooper Brown, Sr. & Michael vonBallmoos, Sr., Davis, 13-0

2. Bryce Pierson, Sr. & Matt Kendell, Sr., Weber, 9-4

3. Spencer Anderson, Sr. & Maverick Denhalter, Sr., Layton, 7-6

4. Mitchell Adamson, Sr. & Ben Graff, Fr., Northridge, 5-8

Second Doubles

1. Josh Wolfey, Sr. & Justin Needham, Sr., Layton, 12-1

2. John Vellinga, Jr. & Connor Fox, Fr., Davis, 11-2

3. Dominic Emerson, Soph. & Jacob Poyner, Sr., Weber, 6-7

4. Bryson Hales, Sr. & Mark Frame, Jr., Fremont, 5-8

Region 2

First Singles

1. Sam Tullis, Viewmont, Jr., 10-0

2. Cody Phonharath, Hunter, Sr., 8-2

3. Jason Chen, West, Sr., 6-4

4. Remi Prince, Taylorsville, Soph, 4-6

Second Singles

1. Jacob Tullis, Viewmont, Soph., 10-0

2. Phillip Vernon, West, Sr., 8-2

3. Mike Frazier, Taylorsville, Sr., 3-7

4. Tanner Foy, Hunter, Jr., 5-5

Third Singles

1. Nic LeBaron, Viewmont, Sr., 9-1

2. David Murrell, West, Sr., 7-3

3. Remington Larson, Kearns, Sr., 3-7

4. Hayden Turner, Hunter, Jr., 5-5

First Doubles

1. Ethan Hymas, Sr. & Isaac Ford, Sr., Viewmont, 10-0

2. Devin Richie, Sr. & Daniel Liu, Jr., West, 8-2

3. Willie Peterson, Sr. & Eric LeMoine, Jr., Hunter, 6-4

4. Andy Larsen, Sr. & Taylor Barton, Sr., Taylorsville, 3-7

Second Doubles

1. Zach Beckstrand, Sr. & Brandon Kasparian, Sr., Viewmont, 10-0

2. Blake Allred, Sr. & Easton Batt, Soph., Hunter, 6-4

3. John Vellinga, Jr. & Connor Fox, Fr., Davis, 11-2

4. Derek Dapp, Jr. & Nathan Hubner, Jr., Granger, 3-7

Region 3

First Singles

1. Zeke Richards, Cottonwood, Sr., 11-1

2. Cody Crandall, Brighton, Sr., 10-2

3. Mikulus Thomas, Alta, Soph., 9-5

4. Mathias Choque, West Jordan, Sr., 6-8

Second Singles

1. Andy Ovard, Alta, Sr., 12-0

2. Justin Mansell, Brighton, Sr., 9-3

3. Tanner Poulson, Cottonwood, Sr., 8-6

4. Diego Barajas, West Jordan, Sr., 6-8

Third Singles

1. Connor Pulsipher, Alta, Jr., 11-1

2. Chase Stoner, Brighton, Fr., 10-2

3. Spencer Thurgood, Cottonwood, Sr., 8-6

4. Keyen Neal, West Jordan, Jr., 3-10

First Doubles

1. Anthony Panuzio, Soph. & Mitchell Mansell, Fr., Briighton, 12-0

2. Parker Roberts, Sr. & Robert Avila, Sr., Alta, 9-4

3. Jonas Jones, Sr. & McKay Nilsen, Sr., Jordan, 9-4

4. Gus Stevens, Fr. & Cory Trivett, Sr., Cottonwood, 4-10

Second Doubles

1. Brandon Budge, Sr. & Cheyenne Perry, Fr., Brighton, 12-0

2. David West, Jr. & Jordan Branch, Sr., Alta, 9-3

3. Nick Schindler, Sr. & Bennett Garden, Sr., Jordan, 9-5

4. Taylor Nelson, Sr. & Jordan Evans, Jr., Jordan, 4-10

Region 4

First Singles

1. Brocton Andrus, Lone Peak, Fr., 10-0

2. Hayden de Hoyos, Pleasant Grove, Jr., 7-3

3. Garrett Rich, Bingham, Jr., 6-4

4. Mike Garcia, Lehi, Sr., 4-6

Second Singles

1. McKay Luu, Lehi, Jr., 5-5

2. Blair Robbins, Lone Peak, Sr., 7-3

3. Jake Harris, Pleasant Grove, Soph., 6-4

4. Zach Siddoway, Bingham, Sr., 8-2

Third Singles

1. Derek Schetselaar, Jr., 5-5

2. Jack Aubrey, Bingham, Jr., 10-0

3. Nick Olsen, Pleasant Grove, Jr., 8-2

4. Keaton Mathis, Lehi, Soph., 5-5

First Doubles

1. Parker Howell, Sr. & Ty Burke, Jr., Riverton, 8-2

2. Parker Judd, Sr. & Hunter Wilson, Sr., American Fork, 5-5

3. Ammon Story, Sr. & Ben Bearss, Sr., Lone Peak, 8-2

4. Tyler White, Sr. & Matt Sorensen, Jr., Bingham, 4-6

Second Doubles

Comment on this story

1. Matt Zwick, Sr. & Lucas Wale, Sr., Lone Peak, 9-1

2. Juan Jose Amaya, Jr. & Tyler Miller, Fr., Lehi, 4-6

3. Parker Evans, Sr. & Matt Tobler, Jr., Bingham, 9-1

4. Stepehen Sheffield, Fr. & Christian Olsen, Fr., Pleasant Grove, 3-7