High school baseball: 5A, 4A state tournament pairings

Published: Tuesday, May 21 2013 3:21 p.m. MDT

5A State Tournament

(5A UHSAA Bracket)

First Round, May 14

American Fork 6, Alta 4

Syracuse 5, Kearns 0

Taylorsville 7, Fremont 6

Bingham 6, Cottonwood 3

Davis 10, West 7

Riverton 8, Copper Hills 7

Pleasant Grove 6, Jordan 5

Layton 3, Viewmont 0

Winners bracket, May 15

Syracuse 2, American Fork 0

Bingham 14, Taylorsville 3

Riverton 3, Davis 2

Layton 4, Pleasant Grove 3

One-loss bracket, May 15

Alta 11, Kearns 2, Kearns eliminated

Cottonwood 9, Fremont 4, Fremont eliminated

Copper Hills 5, West 2, West eliminated

Jordan 8, Viewmont 1, Viewmont eliminated

Monday's one-loss bracket

At UVU

Alta 11, Pleasant Grove 4, Pleasant Grove eliminated

Cottonwood 10, Davis 0, Davis eliminated

Copper Hills 5, Taylorsville 0, Taylorsville eliminated

American Fork 6, Jordan 0, Jordan eliminated

Tuesday's winners bracket

At UVU

Syracuse (11-8) vs. Bingham (19-7), 4:30 p.m.

Riverton (19-8) vs. Layton (17-8), 7 p.m.

Tuesday's one-loss bracket

At UVU

Copper Hills (13-13) vs. American Fork (17-8), 11 a.m.

Alta (18-10) vs. Cottonwood (15-12), 1:30 p.m.

4A State Tournament

(4A UHSAA Bracket)

Play-in game, May 10

Provo 11, Herriman 6

First round, May 14

Westlake 5, Bountiful 4

Salem Hills 10, Roy 7

Mountain View 3, Logan 2

Cyprus 8, Olympus 0

Timpanogos 6, Mountain Crest 0

Woods Cross 8, Provo 6

Murray 9, Clearfield 3

Maple Mountain 8, Sky View 3

Winners bracket, May 15

Salem Hills 2, Westlake 0

Mountain View 6, Cyprus 2

Timpanogos 5, Woods Cross 4

Maple Mountain 5, Murray 2

One-loss bracket, May 15

Roy 6, Bountiful 0, Bountiful eliminated

Logan 3, Olympus 2, Olympus eliminated

Mountain Crest 2, Provo 1, Provo eliminated

Sky View 5, Clearfield 2, Clearfield

Monday's one-loss bracket

At Kearns High School

Murray 2, Roy 1 (8 innings), Roy eliminated

Logan 7, Woods Cross 2, Woods Cross eliminated

Cyprus 8, Mountain Crest 4, Mountain Crest eliminated

Tuesday's winners bracket

At Kearns High School

Salem Hills (24-3) vs. Mountain View (14-12), 4:30 p.m.

Timpanogos (17-9) vs. Maple Mountain (19-6), 7 p.m.

Tuesday's one-loss bracket

At Kearns High School

Westlake (16-9) vs. Sky View (15-11), 9 a.m.

Cyprus (13-13) vs. Westlake/Sky View winner, 11 a.m.

Murray (19-4) vs. Logan (17-11), 1:30 p.m.

3A State Tournament

(3A UHSAA Bracket)

First round, May 11

Canyon View 8, Bear River 7

Carbon 7, Juan Diego 6

Desert Hills 6, Grantsville 3

Dixie 6, Stansbury 5

Park City 14, Juab 2

Payson 7, Wasatch 4

Snow Canyon 11, Morgan 1

Spanish Fork 4, Uintah 3

Second round, May 11

Canyon View 3, Park City 0

Carbon 5, Dixie 0

Desert Hills 10, Payson 2

Snow Canyon 5, Spanish Fork 4

One-loss bracket, May 11

Bear River 10, Juab 1

Juan Diego 9, Stansbury 7

Morgan 14, Uintah 4

Wasatch 6, Grantsville 2

Winners bracket, May 16

Desert Hills 2, Carbon 0

Snow Canyon 5, Canyon View 0

One-loss bracket, May 16

Park City 3, Wasatch 2

Spanish Fork 4, Juan Diego 0

Dixie 11, Morgan 5

Payson 8, Bear River 6

Spanish Fork 2, Park City 1

Dixie 3, Payson 1

Winners bracket, May 17

Desert Hills 5, Snow Canyon 4

One-loss bracket, May 17

Spanish Fork 6, Carbon 5

Dixie 8, Canyon View 4

Spanish Fork 9, Dixie 4

Championship games, May 18

Snow Canyon 5, Spanish Fork 2

Snow Canyon 16, Desert Hills 6

Snow Canyon 7, Desert Hills 1

2A State Tournament

(2A UHSAA Bracket)

First round, May 4

Beaver 7, American Leadership 2

Emery 4, North Sevier 0

Millard 9, Summit Academy 7 (9)

Gunnison 6, San Juan 4

Richfield 6, Manti 2

Kanab 16, South Summit 4

Parowan 9, Rowland Hall 0

Grand 9, Enterprise 2

Second round, May 4

Emery 3, Beaver 2

Grand 15, Parowan 10

Millard 17, Gunnison 2

Kanab 8, Richfield 4

One-loss bracket, May 4

San Juan 8, Summit Academy 2

North Sevier 10, American Leadership 2

Enterprise 14, Rowland Hall 1

Manti 10, South Summit 0

Winners bracket, May 9

Emery 4, Millard 3

Kanab 5, Grand 4

One-loss bracket, May 9

Parowan 9, North Sevier 5

Manti 8, Gunnison 1

San Juan 6, Richfield 5

Beaver 9, Enterprise 2

Parowan 5, San Juan 2

Beaver 5, Manti 0

Winners bracket, May 10

Emery 19, Kanab 1

One-loss bracket, May 10

Parowan 5, Millard 3

Beaver 7, Grand 6

Parowan 5, Beaver 0

One-loss bracket, May 11

Parowan 16, Kanab 4

Championship, May 11

Emery 15, Parowan 9

Get The Deseret News Everywhere

Subscribe

Mobile

RSS