ACADEMIC ALL-STATE

Boys Basketball

Class 5A — Dallin Childs, American Fork; Travis Devashrayee, Brighton; Gregory Baker, Cottonwood; William Petersen, Hunter; Braden Checketts, Layton; Scott Sweeten, Layton; Braden Miles, Lone Peak; Jacob Robley, Pleasant Grove; Landon O'Camb, Syracuse; Hayden Schenck, Weber.

Class 4A — Carson Smith, Bonneville; Ben Rex, Box Elder; Tyler Thornton, Box Elder; Connor Squire, Cyprus; Stefan Kapetanovic, East; Jordan Larsen, Logan; Drew Bates, Maple Mountain; Joshua Worley, Mountain Crest; Madsen Murphy, Olympus; Brian Carter, Provo; Matthew Dewey, Sky View; Bradley Kitchen, Springville; Dyson Rivers, Timpanogos; Brady Cowley, Woods Cross.

Class 3A — Jared Black, Bear River; Lane Bitner, Bear River; Joshua Hardin, Ben Lomond; Derek Young, Carbon; Jordan Smith, Delta; McKay Shamo, Delta; Jackson Card, Desert Hills; Curtis Pierce, Dixie; Skyler Cloward, Grantsville; Cameron Skinner, Morgan; Jacob Humpherys, Payson; Carver Glen Simkins, Union.

Class 2A — Kendell White, Beaver; Logan Tuttle, Emery; Brendon Jorgensen, Emery; Taylor Whitman, Enterprise; Kamron Call, Grand; Lafe Christenson, Gunnison; Michael Stewart, Kanab; Jacob Windley, Maeser Prep; Cole Einerson, San Juan; Race Parsons, South Sevier.

Class 1A — Josh Spencer, Bryce Valley; Kaden Moon, Duchesne; Jakob Warden, Layton Christian; Austin Olsen, Manila; Brandon Young, Manila; Mason Orton, Panguitch; Dalan Bennett, Panguitch; Kaden Figgins, Panguitch; Joshua Henrie, Panguitch; Austin Groll, Rich.

GIRLS Basketball

Class 5A — Monique Washington, Bingham; Kaitlyn Huefner, Copper Hills; Alyssa Crabb, Pleasant Grove; Megan Wilde, Pleasant Grove; Rachel McDougal, Riverton; Gerika Ballard, Riverton; Elyssa Marchant, Riverton; Taya Adams, Viewmont; Maren Ulrich, Weber; Hanna Buswell, Weber; McKenna Dahl, Weber.

Class 4A — Lexie Stratford, Bonneville; Ashley Eyring, Bountiful; McCall Uyematsu, Box Elder; Charlotte Duerden, Highland; Madison Shaw, Hillcrest; Lauren Mott, Logan; Jamie Dyer, Logan; Nichole Peterson, Logan; Kristen King, Maple Mountain; Kiera Knight, Mountain Crest; McKenna Cox, Mountain View; Lauren Bell, Murray; Hannah Packard, Springville; Mariah Nimmer, Timpanogos.

Class 3A — Sarah Huber, Bear River; Kasidee Perkins, Canyon View; Jocelyn Lambeth, Canyon View; Kennedy Springer, Delta; Britton Leavitt, Dixie; Mckenna Pace, Ogden; Katelyn Hannifin, Payson; Priscilla Hales, Paysons; Karlee Manzione, Stansbury; McKenzie Alvarez, Tooele.

Class 2A — Taylor Phelps, Enterprise; Anden Lyman, Enterprise; Whitni Johnson, Kanab; Jenna Nelson, Maeser Prep; Klarissa Rae Shaffer, Manti; Melanie Mitsvotai, Manti; Kelsey Keel, Millard; Brooke Lyman, San Juan; Erin Hurst, San Juan; Shelby Sorenson, South Sevier.

Class 1A — Leighanna Markert, Altamont; Whitni Syrett, Bryce Valley; Tori Lindsay, Escalante; Jamie Johnson, Green River; Shyla Sherwood, Milford; Mikaela Hughes, Monticello; Katelyn Parkin, Panguitch; Frecia Houston, Panguitch; Lynzee Wallentine, Rich; Adriana Higley, Wendover.

wrestling

Class 5A — Christian Reese, Copper Hills; Nicholas Park, Cottonwood; Ethan Willie, Fremont; Matt Vierkant, Jordan; Mike Neddo, Jordan; Trenton Colton, Lone Peak; Brandon Dennison, Pleasant Grove; Bronson Young, Pleasant Grove; Colton Anderson, Taylorsville; Tanner Marriott, Weber.

Class 4A — Jake Tolman, Box Elder; Shand Hardy, Box Elder; Taylor Lancaster, Box Elder; Christian Kodele, Clearfield; Justice Schoenfeld, Hillcrest; Hunter Ballam, Logan; Joshua Gregg, Maple Mountain; Grant Lamont, Maple Mountain; Ethan Lowe, Maple Mountain; Aaron Brown, Springville.

Class 3A — Tanner Christensen, Bear River; Tayten Babb, Delta; McKade Loe, Delta; Jackson Barrett, Ogden; Devan Judd, Payson; Kimball Leavitt, Snow Canyon; Gus Snell, Spanish Fork; Allen Hamblin, Union; Josh Frost, Union; Garrett Sweat, Wasatch.

Class 2A — Russell Landes, American Leadership; Oaks Morley, American Leadership; Braiden Bradshaw, Beaver; Dallin Langford, Beaver; Adam Brinkworth, Emery; Isaias Ruiz, Gunnison; Koleton Moon, Manti; Cash Allred, North Sevier; Colin Nyman, North Sevier; Sean Halterman, Parowan.

Class 1A — Denver Knight, Altamont; Drue Fivecoast, Wayne; Jocee Morrell, Wayne; Luke Wells, Wayne.

Boys swimming

Class 5A — Steven Pistorius, Alta; Jorgen Jensen, Copper Hills; Jordan Dahle, Cottonwood; Koji Aoki, Cottonwood; Kyle Mollinet, Layton; Nathan Bramhall, Pleasant Grove; Chandler Whitlock, Viewmont; Shea Smith, Weber; Jason Chen, West; Eric Robinson, West.

Class 4A — Braden Eichmeier, Bonneville; Stephen Smith, Clearfield; Aaron Hsu, Hillcrest; Kyle Fairbourn, Logan; Josh Nelson, Murray; Jantzen Read, Roy; Elliot Lee, Skyline; Kyle Gashler, Springville; Jim Lu, Timpview; Chris Carey, Woods Cross.

Class 3A — Brantzen Wood, Bear River; Austin Baker, Carbon; Jeppesen Feliciano, Juan Diego; Riley Rose, Juan Diego; Derek Hatch, Richfield; Chet Oxborrow, Spanish Fork; Jairus Pace, Spanish Fork; McKay Lewis, Spanish Fork; Zackery Slaymaker, Spanish Fork; Kyle Fletcher, Tooele.

GIRLS SWIMMING

Class 5A — Ashlin Springer, Alta; Jordyn Hansen, Alta; Lindsay Westra, Bingham; Andee Guy, Bingham; Melanie Andersen, Pleasant Grove; Emma Bartlome, Riverton; Elizabeth Obray, Riverton; Amanda Romrell, Viewmont; Erin Nordhill, Weber; Sarah Hansen, West.

Class 4A — Eden Patterson, Bonneville; McKenzie Pollei, Murray; McKenzie Wells, Orem; Samantha Watteyne, Sky View; Polly Creveling, Skyline; Amy Tingey, Springville; Rebekah McClain, Springville; Gina Young, Springville; Heidi Zundel, Timpview; Michelle Stevens, Woods Cross.

Class 3A — Cassandra Dunn, Ben Lomond; Jessica Guymon, Emery; Hailee Rogers, Emery; Lindsey Bracken, Hurricane; Emily Murnin, Judge; Alexandria Halverson, Ogden; Emily Crimin, Richfield; Natalie Parkinson, Spanish Fork; Briana Boulton, Tooele; Hannah Johansson, Wasatch.

drill team

Class 5A — Erica Hammond, American Fork; Kinsie Jaramillo, Bingham; McKayla Whitehead, Copper Hills; Jessie Liddell, Davis; Lindsey Hanson, Layton; Jenna Christnesen, Layton; Michelle Mower, Lone Peak; Kaylee Whiteley, Pleasant Grove; Miryka Norman, Syracuse; Rebecca Springer, Taylorsville; Vienna Froerer, Weber.

1 comment on this story

Class 4A — Brooke Dahlberg, Bonneville; Lindsey Parrish, Bountiful; Clair Christiansen, Bountiful; Chandler Meyer, Bountiful; Mckenna Price, Hillcrest; Melanie Bergman, Hillcrest; Shalee Hiskey, Maple Mountain; Megan Hendrickson, Mountain Crest; Amber Larsen, Murray; Heidi Colborn.

Class 3A — Ashley Hurd, Dixie; Shyenne McMahon, Dixie; Karlee Stokes, Morgan; Katie Nelson, Payson; Madison Pemberton, Snow Canyon; Megan Clarke, Snow Canyon; Taylor Baum, Spanish Fork; Kayci Muirbrook, Spanish Fork; Sarah Thomas, Stansbury; Katie Henderson, Uintah.

Class 2A — Blayr Jeffs, Emery; Jessica Furner, Emery; Cassidy Luke, Emery; Katie Embley, Gunnison; Nicolle Watters, Gunnison; Mariah Clayson, Kanab; Taleah Cox, Manti; Katerra Miller, Manti; Kiersten Harward, Manti; Shannon Nowers, Richfield.

Class 1A — Santanna Wunderlich, Milford; Cintya Rodriguez, Milford; Shaylyn Black, Monticello; Toni Torres, Monticello; Autumn James, Piute; Erin Ostler, Rich; Nicole Peterson, Tabiona.