Quantcast

High school sports: Fall Academic All-State

Published: Monday, Nov. 19 2012 5:30 p.m. MST

Class 4A — Lexie Stratford, Bonneville; Heather Hutchison, Box Elder; Kendra Hunter, Box Elder; Eliza Hard, East; Torrey Wyatt, Hillcrest; Jamie Dyer, Logan; Greta Held, Logan; Malia Brady, Maple Mtn.; Abigail Wright, Mtn. Crest; Karlee Campbell, Mtn. Crest; Annie Nalder, Mtn. Crest; Mckenna Cox, Mtn. View; Madison Buckner, Murray; Cortney Crook, Salem Hills; Kaycee Jacklin, Salem Hills; Elizabeth Armstrong, Skyline; Emily Cassell, Skyline; Allison Spencer, Skyline; M:indy Stapel, Springville; Jill Richardson, Woods Cross; Abby Campbell, Woods Cross. Team GPA: 4.0

Class 3A — Sarah Huber, Bear River; Kasidee Perkins, Canyon View; Julie Jakus, Cedar City; Brooke Finlinson, Delta; Michelle Graf, Desert Hills; Emily Wade, Desert Hills; Shalynne Seegmiller, Dixie; Lynne Taylor, Hurricane; Natasha Andersen, Morgan; Elizabeth Peel, North Sanpete; Tayosha Turek, Pine View; Madeline Berger, Snow Canyon; Sarah Henderson, Snow Canyon; Macey Gates, Snow Canyon; Rachel Luker, Stansbury; McKenzie Alvarez, Tooele; Katie Lynn Henderson, Uintah. Team GPA: 4.0.

Class 2A — Morgan Dalton, Grand; Donna Snow, Grand; Morgan Overly, Gunnison; Hannah Leavitt, Maeser Prep; Jenna Nelson, Maeser Prep; Kelsey Keel, Millard; Marissa Taylor, Millard; Mikael Thatcher, Parowan; Miranda Jones, Parowan; Danielle Christensen, South Sevier. Team GPA: 3.98.

BOYS CROSS COUNTRY

Class 5A — Brandon Clark, Bingham; Seth Thompson, Davis; Andrew Aposhian, Davis; Jackson Sagers, Davis; Alexander Hedquist, Davis; Phillip Baker, Davis; Nathan Marchant, Jordan; Erik Marchant, Jordan; Spencer Baker, Pl. Grove; Parker Howell, Riverton; Parker Greenhalgh, Syracuse; Zachary Glaittlli, Viewmont; Jordan Buchanan, Viewmont; Jason Yu Chen, West. Team GPA: 4.0.

Class 4A — Jaren Rock, Bonneville; Erick Tieu, Hillcrest; Garrett Christensen, Maple Mtn.; Zan Ferrin, Mtn. Crest; Sean O'Very, Mtn. Crest; Kyle Johnsen, Olympus; Tyler Walter, Olympus; Parker Rasmussen, Olympus; Gabe Adams, Provo; Phillip Ng, Provo; Jantzen Read, Roy; Nick Batty, Sky View; Steven Scott, Sky View; Jacob Heslington, Timpanogos; Dexter Murray, Woods Cross; Connor Koehler, Woods Cross. Team GPA: 4.0.

Class 3A — Lane Bitner, Bear River; Austin Riddle, Canyon View; Jason Richards, Juab; Darrin Nielson, Morgan; Zackary Ence, North Sanpete; Ben Larsen, North Sanpete; Ridge Jones, Pine View; David Smiley, Spanish Fork; Tyler Randolph, Spanish Fork; Tanner Wheeler, Union. Team GPA: 4.0.

Class 2A — Brendon Jorgensen, Emery; Dawson Jensen, Emery; Taylor Whitman, Enterprise; Scott Hacking, Manti; Logan Robison, Manti; Matt Maxfield, Millard; Cash Allred, North Sevier; Collin Pace, Richfield; Caleb Monsen, Richfield; Jonathan Pugh, San Juan. Team GPA: 3.96.

Class 1A — Brady Moon, Duchesne; Sullivan Hughes, Duchesne; Ben Herron, Duchesne; Mark Hayward, EskDale; Justin Wright, Monticello; Nash Freestone, Monticello; Connor Letendre, St. Joseph; Charles Joseph, St. Joseph; Colby Spencer, Valley. Team GPA: 3.94.

GIRLS CROSS COUNTRY

Class 5A — Allison Tolman, Alta; Kaitlyn Huefner, Copper Hills; Jessica Lindsay, Jordan; Megan Jordan, Northridge; Katelyn Davidson, Syracuse; Brianne Knight, Taylorsville; Lenae House, Viewmont; Hannah Hedges, Weber; Roxanna Hedges, Weber; Kylie Nipko, Weber; Sarah Hansen, West; Sara Swaminathan, West. Team GPA: 3.99.

Class 4A — Kennedy Poppleton, Bonneville; Elise Maddox, Bountiful; Kara Meunier, Logan; Rachel Warnick, Maple Mtn.; Brea Dinehart, Maple Mtn.; Jalene Keliiliki, Maple Mtn.; Kayla Longhurst, Mtn. Crest; Kiera Knight, Mtn. Crest; Sarah Prestwich, Murray; Rachel Titensor, Orem; Whitney Robison, Provo; Evie Friedbaum, Provo; Callie Smith, Roy; Cortney Crook, Salem Hills; Christine Vanausdal, Salem Hills; Britni Johnson, Skyline; Mariah Nimmer, Timpanogos; Megan Asplund, Timpview. Team GPA: 4.0.

Class 3A — Jennee Martinez, Carbon; Diana Olsen, Carbon; Julia Jakus, Cedar; Rakael Hinton, Desert Hills; Madison Thompson, Dixie; Kaitlin Heaton, Hurricane; Maren Anderson, North Sanpete; Jessica Sams, Ogden; Meagan Proffit, Snow Canyon; Lindsay Wingnall, Snow Canyon; Renae Atkin, Uintah; Shinnea Hamblin, Union. Team GPA — 3.99.

Class 2A — Blayr Jeffs, Emery; Carol Holt, Enterprise; Mary Rice, Grand; Mariah Clayson, Kanab; Shontay McBride, Kanab; Emilie Bradley, Manti; Ashlyn Judd, North Summit; Shelby Staples, North Summit; Lauren Benjamin, Richfield; Katrisa Ward, San Juan. Team GPA: 3.98.

Get The Deseret News Everywhere

Subscribe

Mobile

RSS