Golf: Two big-time tournaments come to Utah courses this week

Published: Saturday, July 7 2012 7:11 p.m. MDT

12:40 p.m. – 7:40 a.m. — Cheyne Kendall, Deer Park, Texas; Zachary Blair, Ogden, Utah; Cody Robinson, Discovery Bay, Calif.

12:50 p.m. – 7:50 a.m. — James Van Fleet, McHenry, Ill.; Michael Blair, Canada; Brett Patterson, McMinnville, Tenn.

1 p.m. – 8 a.m. — Sam Saunders, Albuquerque, N.M.; Greg Condon, Monte Vista, Colo.; Jake Miller, Woodbury, Minn.

1:10 p.m. – 8:10 a.m. — Alex Williams, Seattle, Wash.; Ryan Werre, Canada; J. T. Timmons, Salt Lake City, Utah

1:20 p.m. – 8:20 a.m. — Paul Misko, Thousand Oaks, Calif.; Alex Edfort, Somerset, N.J.; Brian Bilodeau, Auburn, Maine

1:30 p.m. – 8:30 a.m. — Joel Driver, Oklahoma City, Okla.; Chris Coleman, Dayton, Ohio; Richard Hattori, Honolulu, Hawaii

1:40 p.m. – 8:40 a.m. — Trent Karlik, Pittsburgh, Pa.; Justin Fraley, Allen, Texas; Chris Long, Garretson, S.D.

1:50 p.m. – 8:50 a.m. — Kyeton Littel-Kamimoto, Kahului, Hawaii; Tyler Klava, Pace, Fla.; Zach Fullerton, Albuquerque, N.M.

2 p.m. – 9 a.m. — Mike Vanier, Lincoln, Neb.; Dylan Crowley, Glen Cove, N.Y.; Kirby Pettitt, Carroll, Iowa

U.S. Amateur Public Links pairings

Soldier Hollow Gold Course

Monday, hole No. 1; Tuesday, hole No. 10

7 a.m. – 12 p.m. — Tyler Ekenberg, Apple Valley, Minn.; Jon Veneziano, Mount Dora, Fla.; Xander Schauffele, San Diego, Calif.

7:10 a.m. – 12:10 p.m. — Marais Lombard, South Africa; Paul Blanche, Anchorage, Alaska; Herbie Aikens, Pembroke, Mass.

7:20 a.m. – 12:20 p.m. — Benjamin Griffin, Chapel Hill, N.C.; Kyle Westmoreland, Katy, Texas; Ted Moehrke, Vacaville, Calif.

7:30 a.m. – 12:30 p.m. — Chase Wilson, Zanesville, Ohio; Steve Tarkon, Boise, Idaho; Joel Dahlenburg, Saint Augustine, Fla.

7:40 a.m. – 12:40 p.m. — Mark Cusic, California, Md.; Spencer Williams, Great Falls, Mont.; Aaron Klimchuk, White Plains, N.Y.

7:50 a.m. – 12:50 p.m. — Sean Elliott, Bayonne, N.J.; Dan Horner, Sandy, Utah; Cody McManus, Phoenix, Ariz.

8 a.m. – 1 p.m. — Chelso Barrett, Keene, N.H.; Matt Schneider, Grand Rapids, Minn.; Adam Loran, San Jose, Calif.

8:10 a.m. – 1:10 p.m. — Ryan Kohler, Alstead, N.H.; Matthew Porter, Cortland, N.Y.; Kevin Boie, Beaverton, Ore.

8:20 a.m. – 1:20 p.m. — John Moheyer, Baltimore, Md.; Nick Robles, Crystal Lake, Ill.; Chris Davis, Glendora, Calif.

8:30 a.m. – 1:30 p.m. — Chris Waters, Athens, Ga.; Alex Bungert, Elk Grove, Calif.; Carlos Rodriguez, Colombia

8:40 a.m. – 1:40 p.m. — Sangsoo Lee, Ridgefield, N.J.; Ben Geyer, Arbuckle, Calif.; T. J. Vogel, Miami, Fla.

8:50 a.m. – 1:50 p.m. — Sepp Straka, Valdosta, Ga.; Brodie Williams, Lapel, Ind.; Michael Gellerman, Sterling, Kan.

9 a.m. – 2 p.m. — Payne Gniewek, Austin, Texas; Cory Sciupider, New Caledonia; Eric Busalacchi, Waukesha, Wis.

Monday, hole No. 10; Tuesday, hole No. 1

7 a.m. – 12 p.m. — Ty Travis, Eagle, Idaho; Joseph Alfieri II, Lutz, Fla.; Michael Schmitmeyer, St Marys, Ohio

Get The Deseret News Everywhere

Subscribe

Mobile

RSS