Golf: Two big-time tournaments come to Utah courses this week

Published: Saturday, July 7 2012 7:11 p.m. MDT

"The talent level at this year's tournament is phenomenal," said Smith. "Nearly all of the top players on the Web.com Tour will be here, including past champions of our event, as well as a number of players who have played on the PGA Tour. Fans will be treated to some great golf."

The Utah Championship recently awarded its four sponsors exemptions to former PGA regulars Bob May and Jason Schultz, recent TCU grad Travis Woolf and Corbin Mills, who won last year's U.S. Public Links tournament.

Three Utah pros — Pete Stone, Dustin Volk and Shawn Edwards — have qualified through the PGA Section and other local golfers will have a chance to qualify at the qualifying tournament Monday at Glen Eagle Golf Course, where 14 spots will be available.

email: sor@desnews.com

U.S. Amateur Public Links pairings

Soldier Hollow Gold Course

Monday, hole No. 1; Tuesday, hole No. 10

7 a.m. – 12 p.m. — Tyler Ekenberg, Apple Valley, Minn.; Jon Veneziano, Mount Dora, Fla.; Xander Schauffele, San Diego, Calif.

7:10 a.m. – 12:10 p.m. — Marais Lombard, South Africa; Paul Blanche, Anchorage, Alaska; Herbie Aikens, Pembroke, Mass.

7:20 a.m. – 12:20 p.m. — Benjamin Griffin, Chapel Hill, N.C.; Kyle Westmoreland, Katy, Texas; Ted Moehrke, Vacaville, Calif.

7:30 a.m. – 12:30 p.m. — Chase Wilson, Zanesville, Ohio; Steve Tarkon, Boise, Idaho; Joel Dahlenburg, Saint Augustine, Fla.

7:40 a.m. – 12:40 p.m. — Mark Cusic, California, Md.; Spencer Williams, Great Falls, Mont.; Aaron Klimchuk, White Plains, N.Y.

7:50 a.m. – 12:50 p.m. — Sean Elliott, Bayonne, N.J.; Dan Horner, Sandy, Utah; Cody McManus, Phoenix, Ariz.

8 a.m. – 1 p.m. — Chelso Barrett, Keene, N.H.; Matt Schneider, Grand Rapids, Minn.; Adam Loran, San Jose, Calif.

8:10 a.m. – 1:10 p.m. — Ryan Kohler, Alstead, N.H.; Matthew Porter, Cortland, N.Y.; Kevin Boie, Beaverton, Ore.

8:20 a.m. – 1:20 p.m. — John Moheyer, Baltimore, Md.; Nick Robles, Crystal Lake, Ill.; Chris Davis, Glendora, Calif.

8:30 a.m. – 1:30 p.m. — Chris Waters, Athens, Ga.; Alex Bungert, Elk Grove, Calif.; Carlos Rodriguez, Colombia

8:40 a.m. – 1:40 p.m. — Sangsoo Lee, Ridgefield, N.J.; Ben Geyer, Arbuckle, Calif.; T. J. Vogel, Miami, Fla.

8:50 a.m. – 1:50 p.m. — Sepp Straka, Valdosta, Ga.; Brodie Williams, Lapel, Ind.; Michael Gellerman, Sterling, Kan.

9 a.m. – 2 p.m. — Payne Gniewek, Austin, Texas; Cory Sciupider, New Caledonia; Eric Busalacchi, Waukesha, Wis.

Monday, hole No. 10; Tuesday, hole No. 1

7 a.m. – 12 p.m. — Ty Travis, Eagle, Idaho; Joseph Alfieri II, Lutz, Fla.; Michael Schmitmeyer, St Marys, Ohio

7:10 a.m. – 12:10 p.m. — Collin Engelhardt, Orlando, Fla.; Jacob Knapp, Costa Mesa, Calif.; Carter Pool, San Diego, Calif.

7:20 a.m. – 12:20 p.m. — Tommy Ponce, Edwardsville, Ill.; Michael Kim, Del Mar, Calif.; Sam Horsfield, Davenport, Fla.

7:30 a.m. – 12:30 p.m. — Brennan Amirkhizi, Newport Beach, Calif.; Chad Johnson, Plymouth, Mich.; Ryan Kuroiwa, Aiea, Hawaii

7:40 a.m. – 12:40 p.m. — Reid Dean, Webberville, Mich.; Jace Long, Dixon, Mo.; Robert Cavanagh, Perham, Minn.

7:50 a.m. – 12:50 p.m. — Grant Weaver, Wooster, Ohio; Philip Gieseker, Ann Arbor, Mich.; Anton Arboleda, La Canada, Calif.

Get The Deseret News Everywhere

Subscribe

Mobile

RSS