High school sports: High school athletes with college scholarships

Published: Friday, June 29 2012 9:09 p.m. MDT

Read more: Blue-chippers: The top recruits in Utah high school sports

Read more: Nearly 600 athletes taking talents to college on scholarship

Editor's Note: Since publication, six additional names have been added. The current tally of scholarships is 603.

After contacting coaches, athletic directors and principals from every high school in Utah, the Deseret News put together the following list of the estimated 598 seniors from the 2012 graduating class who received an athletic or academid scholarship. Academic scholarships are noted by an @.

Are we missing a student? Please email us a prepstats@desnews.com

Alta

Kole Afu, football (SUU)

Megan Bond, track/x country (UVU)

Taylor Campbell, soccer (BYU)

Ivy Cantwell, softball (Colorado NW CC)

Baylie Divino, gymnastics, (SUU)

Shad Enis, football (SUU)

Jared Gooch, soccer (So. Virginia)

Celeste Gutzman, track/x country (Dixie St.)

Steven Johnson, soccer (Westminster)

Beau Kallas, baseball (UVU)

Austin Lee, football (Utah)

Megan Lloyd, soccer (Dixie St.)

Sydney Marchant, volleyball (Casper College, Wyo.)

Zach McCulloch, soccer (So. Virginia)

Matthew Michaeli, lacrosse (Pfeiffer, N.C.)

Megan Millerberg, soccer (UVU)

Makenzi Morrison, basketball (BYU)

Michelle Muprhy, soccer (BYU)

Dub Price, basketball (Dixie St.)

Steven Richards, football (BYU)

Rhett Sandlin, football (BYU)

Alexis Selman, soccer (Arizona)

Chad Tripp, football (Dixie St.)

Cameron Walch, soccer (So. Virginia)

Kenny You, golf (Dixie St.)

American Fork

Quincy Bair, basketball (Utah State)

Danny Beddes, baseball (UVU)

Blake Brailsford, baseball (BYU)

Jason Brimhall, football (SUU)

Marcel Davis, basketball (Utah State)

Zack Devey, football (Pica CC, Ariz.)

Makenzie Empey, soccer (BYU-Hawaii)

Taylir Garrison, track/x country (SUU)

Zac Hunter, basketball (Dixie St.)

Dallin Lindsey, football (Snow College)

Mack Morrison, track/x country (SUU)

Cole Odle, track/x country (UVU)

Camille Okleberry, swimming (BYU)

Austin Waddoups, basketball (SUU)

Sadie Williams, basketball (NW College, Wyo.)

Clayton Young, track/x country (BYU)

American Leadership

@ Serena Benish, soccer (Rochester Comm. and Tech. College, Minn.)

Bear River

Maree Richardson, soccer (Western Wyoming CC)

Morgan Summer, softball (UVU)

Kaitlyn Wilcox, track/x country (Utah State)

Ben Lomond

Taylor Hughes, basketball (Western Wyoming)

Emily Zepeda, soccer (Iowa Lakes CC)

Bingham

Jared Afalava, football (Nebraska)

Alexis Enser, cheerleading (Dixie St.)

Lyndsey Haddow, soccer (Dixie St.)

Keagan Hanny, softball (BYU-Hawaii)

Riley Hansen, baseball (Southern Idaho)

Jordan Hash, cheerleading (Utah)

Brady Lail, baseball (Arizona) -- declined to sign minor league baseball contract

Kaitlin Latu, softball (Colorado NW CC)

Whitney Littledike, softball (Southern Idaho)

Sierra McCombs, cheerleading (Weber State)

Jaden Mortensen, softball (Colorado NW CC)

Markie Nelson, cheerleading (SUU)

Lindsey Royall, track/x country (Utah)

Danielle Soffe, softball (Snow College)

Connor Williams, baseball (Utah)

Summer Yack, basketball (SLCC)

Laura Young, track/x country (BYU)

Bonneville

Leah Garner, golf (BYU)

Jack Hall, baseball (Western Nevada)

Mitch Hansen, football (Snow College)

Morgan Whitfield, soccer (Ball State)

Bountiful

Paige Hunt, soccer (BYU)

Tommy Lalli, baseball (Occidental, Calif.)

Madison McKonkie, soccer (Dixie St.)

Madison Packard, volleyball (Snow College)

Shaylee Petersen, soccer (Weber State)

Alexis Peterson, soccer (UNLV)

Teau Satuala, football (Mesa CC, Ariz.)

Savannah Tesch, soccer (UVU)

Abbey Wilson, basketball (Central Wyoming CC)

Leah Wood, soccer (Weber State)

Brock Yates, basketball (Dixie St.)

Cam Zollinger, baseball (Utah)

Box Elder

Kelsey Braithwaite, track/x country (Weber State)

Harley Earl, basketball (Eastern Utah)

Summer Reeder, volleyball (Idaho State)

Brighton

Jaclyn Condie, volleyball (SLCC)

Samantha Curtis, soccer (Utah State)

Taylor Fankhauser, soccer (BYU)

Ian Fehlauer, baseball (Occidental College, Calif.)

Alexis Felis, soccer (UVU)

Kenzie Filer, volleyball (Idaho State)

Kassidy Kellogg, soccer (Sacramento State)

Gage Matuszak, baseball (Dodge City CC, Kansas)

Skyler Milne, soccer (Metro State, Colo.)

Nua Poteki, football (Utah)

Matt Rigby, baseball (UVU)

Dylan Shilton, soccer (Midland, Neb.)

Taylor Smith, football (Dixie St.)

Natalie Stoven, soccer (Utah State)

Kite Vehikite, football (Snow College)

Haylee Wilkes, volleyball (Dixie St.)

Bryce Valley

Sydney Cornforth, volleyball (Eastern Utah)

Carbon

Miranda Averett, basketball (SLCC)

Regan Powell, track/x country (SUU)

Rachel Scoggins, basketball (Eastern Utah)

Cedar

John Ursua, football (Hawaii)

Clearfield

Kellyn Olsen, soccer (Weber State)

Logan Rusch, track/x country (UVU)

Phoenix Sparrow, softball (Colorado NW CC)

Marissa Yamane, soccer (Weber State)

Copper Hills

Shelby Abeyta, softball (Snow College)

Bryson Allen, baseball (Colorado NW CC)

JC Bird, baseball (Colorado NW CC)

Rachel Brooks, track/x country (UVU)

Kylie Burgess, softball (Colorado NW CC)

Braden Burkett, soccer (Wabash College, Indiana)

Amanda Cook, softball (Colorado NW CC)

Desirae Cruse, track/x country (Weber State)

Kehana Grayer, basketball (Colorado NW CC)

Logan Malohifoou, football (Utah State)

Treven McPherron, baseball (Colorado NW CC)

Jesse Molina, soccer (Laramie College, Wyo.)

Jake Morgan, baseball (Colorado NW CC)

Adrian Sanchez, soccer (Western Wyoming CC)

Aubrie Webb, softball (Colorado NW CC)

Alexandra Westbrooks, track/x country (Westminster)

Ben Wright, baseball (Colorado NW CC)

Cottonwood

Tina Hosea, basketball (Central Wyoming CC)

Cyprus

Felicia Duran, softball (Colorado NW CC)

Lori Parkinson, basketball (SUU)

Davis

Austin Allred, track/x country (Utah State)

Adria Downs, volleyball (SLCC)

Devin Farnes, soccer (Northwestern College, Wyo.)

Kellin Farnes, soccer (Northwestern College, Wyo.)

Mackenzie Harrison, soccer (Weber State)

Sylvia Harrison, track/x country (UVU)

Baylie Henrie, volleyball (SLCC)

Troy Hinds, football (BYU)

Mitch Jensen, soccer (Western Wyoming CC)

Adelyn Jones, track/x country (Weber State)

Janessa Koelliker, volleyball (Dixie St.)

Zach Lindsay, football (Utah)

Dani MacKay, soccer (Weber State)

Brad Nye, track/x country (BYU)

Carly Oldroyd, golf (Weber State)

Rossiter Potter, football (Snow College)

Candace Richins, volleyball (Utah State)

Spencer Rudolph, football (SUU)

Lauren Stringham, volleyball (UVU)

Sammi Swan, soccer (Utah)

Erin Swenson, soccer (Weber State)

Logan Wood, track/x country (UVU)

Autumn Woodfall, softball (Dixie St.)

Desert Hills

Berkley Bundy, soccer (Dixie St.)

Nick Contrys, football (Mesa CC, Ariz.)

Gunnar Forsyth, football (Mesa CC, Ariz.)

Courtney Freed, swimming (Lake Eerie College, Ohio)

Brittany Hansen, soccer (Iowa Lakes CC)

Porter Harris, football (SUU)

Mick Jarvis, baseball (Dixie St.)

Kellyn Larson, football (Mesa CC, Ariz.)

Colton Kenney, football (Mesa CC, Ariz.)

Mike Needham, football (SUU)

Tyler Ott, basketball (UC Davis)

Bud Pope, football (Dixie St.)

@ Timothy Senholtz, swimming (Truman, Mo.)

Ty Shelley, football (Mesa CC, Ariz.)

Brandon Simister, basketball (Dixie St.)

Darian Sharp, track/x country (UVU)

Dixie

Creighton Atkin, soccer (Erskine College, S.C.)

Kenzie Cox, soccer (Paradise Valley CC, Ariz.)

Taylor Ivins, soccer (Denver)

Emma Pasley, soccer (SUU)

Walker Swenson, basketball (Dixie St.)

Nicole Thomas, golf (SUU)

Diamond Ranch

Kyle Aberton (Dixie St.)

Duchesne

Trevon Spencer, basketball (Northwest CC, Wyo.)

East

Chase Barney, football (Dixie St.)

Jasmine Bradley, track/x country (UVU)

Audrey Gibb, soccer (Oregon State)

Ti Hafoka, football (Snow College)

Sione Makoni, football (Utah State)

Arik Mawien, basketball (Central Wyoming CC)

Liti Molisi, football (Mesa College, Ariz.)

Natalie Shields, track/x country (BYU)

Megan Trabert, soccer (Utah)

Taniela Tuueteaufa, football (Snow College)

Vaha Vainuku, football (Utah)

Fremont

Brandon Barela, baseball (Mesa CC, Ariz.)

Chansi Crompton, soccer (Weber State)

Luke Hollingsworth, football (Snow College)

Mikkell Minnoch, track/x country (Utah State)

Preslee Patton, volleyball (Dixie St.)

Evan Ross, football (SUU)

Brock Smith, basketball (Snow College)

Lloyd Stephens, football (SUU)

Nick Vigil, football (Utah State)

Grand

Rachel Garrett, track/x country (UVU)

Granger

Henri Johnson, baseball (Sysikous, Calif.)

Maddie Peterson, basketball (Colorado NW CC)

Taylor Pili, football (SUU)

Isaiah Tademy, basketball, (Central Wyoming CC)

Grantsville

Dalen Erickson, basketball (North Idaho CC)

Drew Sutton, baseball (Yakima Valley CC, Wash.)

Connor Turner, baseball (Colorado NW CC)

Green River

Justin Johnson, basketball (UVU)

Megan Hatt, basketball (Dixie St.)

Gunnison

Sarah Brown, softball (BYU-Hawaii)

Herriman

Kailey Hansen, track/x country (Utah)

Highland

@ Max Bradshaw, baseball (Whittier, Calif.)

Sione Houma, football (Michigan)

@ Will Nielson, football (Whittier, Calif.)

Christian Schulte, wrestling (Bacone College, Okla.)

Anthony Smithson, football (Navy)

Justin Weaver, football (Tufts University, Mass.)

Hillcrest

Keaton Critchlow, soccer (Iowa Western CC)

Seokwon Jeon, golf (Utah State)

Whitney Lott, basketball (Casper College, Wyo.)

@ Alex Robles, football (LaVerne University, Calif.)

Sam Sweet, track/x country (UVU)

Hunter

Moses Folauhola, football (Utah)

Siamani Harris, football (Weber State)

TKeyah Johnson, track/x country (SUU)

Harold Moleni, football (Hawaii)

Davonte Maez, football (Weber State)

Dezz Ramos, basketball (Weber State)

@ Lynn Weikel, basketball (Presentation College, S.D.)

Hurricane

Jesse Katzenbach, soccer (Dixie St.)

Kevin Mortensen, football (Dixie St.)

Taylor Parker, football (SUU)

Brian Scott, football (SUU)

Weston Yardley, football (Dixie St.)

Jordan

Brennon Anderson, baseball (SLCC)

Malory Bunnell, cheer (UVU)

Alex Fife, baseball (Western Nevada CC)

Jeff Gaston, football (Weber State)

Mark Krueger, baseball (UVU)

Taylor Loomis, football (Dixie St.)

Ryan Nemelka, basketball (Central Wyoming CC)

Kallie Sperry, girls tennis (Utah State)

Juab

Kobe Farrer, basketball (Snow College)

Juan Diego

Emily Bruder, soccer (Stanford)

Tyler Buck, lacrosse (Arizona State)

Croyden Carr, baseball (Eastern Utah)

Julia Colosimo, cheerleading (Washington State)

Rachel Enloe, volleyball (Westminster)

Kaitlyn Flynn, soccer (Idaho State)

Brock Garn, baseball (So. Virginia)

Eric Gronseth, lacrosse (St. Thomas College, Minn.)

Matthew Howa, baseball (Sioux Falls, S.D.)

Kelsey Leeson, swimming (St. Cloud State, Minn.)

Jared McCauley, football (Carroll College, Mont.)

Ryan McCauley, football (Carroll College, Mont.)

Nick Smart, golf (UVU)

Kade Wagner, baseball (Southern Idaho)

Presley Whetman, softball (Southern Nevada)

Judge

@ Seamus Appel, swimming (Denison University, Ohio)

@ Grace Best-Dever, lacrosse (Puget Sound, Wash.)

Matt Crispo, football (Montana-Western)

@ Chris Fuoco, lacrosse (Westminster)

Danielle Gaztambide, soccer (Utah State)

Jacob Gondrezick, basketball (Fort Lewis, Colo.)

@ Ethan Gosselin, lacrosse (Westminster)

Patrick Hickman, soccer (Cal-State Northridge)

Aaron Isaacson, lacrosse (Colorado)

Virginia Hicks, volleyball (Spring Hill College, Ala.)

@ Noah Hughes, baseball (Redlands, Calif.)

Matt Lewis, football (Idaho State)

Alex Mancini, basketball (Bentley University, Mass.)

Elliott McGill, football (Carroll College, Mont.)

@ Quinn Nicolich, soccer (Manhantaville College, N.Y.)

@ Kendra Novak, track/x country (Bowdoin College, Maine)

@ Dona Sansone, basketball (Baruch College, N.Y.)

Christian Weidle, football (Dixie St.)

Kearns

Rachel Graham, basketball (Colorado NW CC)

Gus Lavaka, football (Hawaii)

Afuvai Leiato, football (Ft. Lewis, Colo.)

Pete Malaga, football (Dakota State, S.D.)

Macaelee Orton, basketball (BYU)

Keanu Solovoi, football (Fr. Lewis, Colo.)

Justin Summers, football (Dakota State, S.D.)

Brock Whetman, football (Mesa CC, Ariz.)

Taylor Yager, basketball (Colorado NW CC)

Layton

J.T. Anderson, football (SUU)

Melina Bactar, volleyball (Casper College, Wyo.)

McKay Barton, baseball (Dawson CC, Mont.)

Olivia Bitner, soccer (Weber State)

Amber Daly, basketball (Snow College)

Camry Godfrey, volleyball (SLCC)

Lauryn Kirschner, softball (SLCC)

Courtnie Merrill, volleyball (SUU)

Courtnee Wood, soccer (BYU)

Layton Christian

Brandon Faison, football (Nazerene College,

Quincy Mason, football (Utah State)

Remington Rawlings, basketball (Westminster)

Lehi

Sydney Cook, soccer (SUU)

Mikayla Dunford, volleyball (SUU)

Caitlin Hepworth, soccer (Eastern Washington)

Ali Houghton, soccer (Soka, Calif.)

Alex May, soccer (SLCC)

Jordan Peterson, track/x country (UVU)

Shelby Sorenson, volleyball (Dixie St.)

Logan

Dalton Cole, football (Dixie St.)

D.J. Nelson, football (Utah State)

Lone Peak

Brody Berry, soccer & basketball (BYU-Hawaii)

Scott Bohne, boys tennis (BYU)

Josie Brandow, track/x country (SUU)

Kristi Elmer, girls tennis (Weber State)

Mackenzie Evans, soccer (BYU-Hawaii)

Brittani Finlayson, swimming (Utah)

Lauren Gourdin, softball (Yavapai College, Ariz.)

Marisa Hamblin, soccer (Utah State)

Micah Hanneman, football (BYU)

Chase Hansen, football (Utah)

McKenna Jared, soccer (Dixie St.)

Maddy Johnson, soccer (BYU-Hawaii)

Kaden Killpack, soccer (Westminster)

Alyssa Meinzer, soccer (UNLV)

Cami Simons, basketball (Cornell College, Iowa)

Kurtis Taufa, football (Snow College)

Torie Wake, girls tennis (Eastern Arizona)

Kayla White, girls tennis (Eastern Arizona)

Maeser Prep

Kyle Bingham, soccer (Western Wyoming CC)

Manti

Aaron Austad, football (Dixie St.)

Landon Carter, wrestling (Oklahoma State)

Christina Fullmer, soccer (Western Wyoming CC)

Kaitlyn Pogroszewski, soccer (Western Wyoming CC)

Shelby Stevens, soccer (Western Wyoming CC)

Maple Mountain

Kylie Benschneiter, volleyball (SUU)

Cameron Carson, football (Snow College)

Anna Cronquist, girls tennis (Dixie St.)

Jace Edmunds, football (Snow College)

Dani Esplin, volleyball (Snow College)

Hailee Mecham, softball (Western Nebraska CC)

Baylee Nielsen, soccer (Utah)

Skyler Porcaro, track/x country (SUU)

Justin Slavens, football (Snow College)

Millard

Shelby Sheriff, softball (Williston State, N.D.)

Morgan

Bailey Farris, volleyball (UVU)

Boston Saunders, football (Dixie St.)

Mountain Crest

Kasandra Anderson, soccer (Iowa Western CC)

Kailee Cambell, soccer (Utah State)

Trace Hansen, baseball (Mesa CC, Ariz.)

Zach Johnson, baseball (Dawson CC, Mont.)

Emily Moore, basketball (Western Wyoming)

Karlee Kartchner, basketball (UVU)

Mountain View

Megan Bradshaw, softball (SLCC)

Kelsey Carlson, track/x country (UVU)

Besser Davilla, soccer (BYU)

Filipe Fifita-Sitake, football (SUU)

Alisha Nielsen, softball (Western Nevada)

Heather Septon, softball (Western Nevada)

Rachel Steele, volleyball (UVU)

Ashleigh Warner, track/x country (BYU)

Murray

Jillian Campbell, volleyball (SLCC)

Mitch Dial, baseball (Southern Idaho)

Alyse Horton, volleyball (Westminster)

Tyler Liddiard, track/x country (UVU)

Jordan Nickle, baseball (San Mateo JC, Calif.)

North Sanpete

Rhett Bird, football (SUU)

Bailee Kendall, volleyball (SLCC)

North Sevier

Bryce Jackman, wrestling (Northern Idaho)

North Summit

Erica Birk, track/x country (BYU)

Samantha Nicholes, track/x country (Weber State)

Northridge

Karson Casteel, football (Snow College)

London Crown, soccer (Weber State)

Kyler Dearden, golf (Weber State)

Jayme Frye, soccer (Weber State)

Elizabeth Goodrich, volleyball (Casper College, Wyo.)

Alex Neff, soccer (BYU)

Joe Newkirk, basketball (S. Dakota St. of Engineering)

Trevor Nuttall, baseball (Yavapai, Ariz.)

Lauren Ozdowski, soccer (Great Falls, Mont.)

Shaelee Sweatfield, track/x country (UVU)

Allora Tanner, volleyball (Western Nebraska CC)

Austin Tate, football (Dixie St.)

Jason Windsor, soccer (Dixie St.)

Madison Wood, soccer (SUU)

Ogden

Cassie Hanson, soccer (New Mexico)

Anthony Sattiewhite, football (SUU)

Jamie Stokes, track/x country (Weber State)

Olympus

Crystal Faletoi, basketball/volleyball (Penn Williams, Iowa)

Nicole Rockwood, softball (SLCC)

Shawn Western, swimming (BYU)

Deseriee Upshaw, volleyball (SLCC)

Megan Witzel, volleyball (Colby CC, Kansas)

Bradley Biddulph, baseball (Salt Lake Community College)

Orem

Katie Balsar, soccer (UVU)

Tanner Charles, track/x country (UVU)

Matt Gay, soccer (Dixie St.)

Krystal Harward, volleyball (Casper College, Wyo.)

Moana Moe, volleyball (Western Texas)

Cole Payne, football (SUU)

Joe Jensen, football (Black Hills State, S.D.)

Kim Nyhus, golf (UVU)

Chancelor Werner, track/x country (UVU)

Park City

Brae Dilley, baseball (College of Charleston, S.C.)

Joey Goodwin, soccer (Westminster)

@ Aaron Green, track/x country (Montana State)

Dusty Ragland, swimming (Utah)

McKenzie Snyder, track/x country (UVU)

Ryan Stokes, baseball (Oregon Tech)

Daniel Surfass, football (William Penn, Iowa)

Payson

Clint Bateman, basketball (Dixie St.)

Kolton Brost, baseball (Southern Idaho)

Mitchell Brown, wrestling (Air Force)

Cole Ford, wrestling (Wyoming)

Zach Loveless, wrestling (NW College, Wyo.)

Tanner Newbold, basketball (Central Wyoming CC)

Pine View

Jake Arslanian, track/x country (BYU)

Austin Mikkelson, football (Weber State)

Kolton Donovan, football (SUU)

Kali Stubbs, soccer (UVU)

Pleasant Grove

@ Alec Burbidge, lacrosse (So. Virginia)

Alexis Clark, softball (Navy)

Riley Erickson, baseball (Eastern Utah)

Brandon Fanaika, football (Stanford)

Britney Johnson, basketball (SLCC)

Korbin Levin, wrestling (Northwestern College, Wyo.)

Brady Olson, track/x country (SUU)

@ Ashli Schultz, track/x country (UVU)

Haven Shelton, track/x country (BYU)

McKell Staheli, volleyball (Utah State)

Provo

Sierra Williams, basketball (Northwestern College, Wyo.)

Rich

Tristin Bowers, basketball (Snow College)

Riverton

Lauren Bond, basketball (Central Wyoming CC)

Morganne Campbell, basketball (Eastern Utah)

Dani Gough, softball (Snow College)

Kailey Hansen, track/x country (Utah)

Tasha Hoogveldt, softball (Snow College)

Brandi Hall, softball (Southern Idaho)

Cole Lambourne, track/x country (Utah State)

Courtney Paddock, track/x country (UVU)

Ben Parker, football (Snow College)

Joni Warnick, track/x country (UVU)

Rowland Hall

@ Jonathan Bebbington, squash (Wesleyan, Conn.)

Sophie Janes, lacrosse (Bowdoin College, Maine)

@ Carson Lyness, soccer (Puget Sound, Wash.)

Roy

Jamie Aiken, softball (Dawson CC, Mont.)

Stacie Carter, track/x country (Weber State)

Cole Eisenhour, track/x country (UVU)

Megan Hirabayashi, soccer (Iowa Lakes CC)

Marcus Matautia, football (Snow College)

Bryce Mitchell, softball & basketball (Dawson CC, Mont.)

Payton Palmer, softball (SLCC)

Caylie Phelts, softball, (Trinidad CC, Colo.)

Alissa Potter, soccer (Iowa Lakes CC)

Michael Ropelato, soccer (Dixie St.)

Jake Trujillo, football (Dixie St.)

Jace Weaver, football (Snow College)

Salem Hills

Blake Adams, track/x country (UVU)

Georgia Agnew, basketball (UVU)

Kjirsten Collins, cheerleading (BYU)

Jerika Durfey, softball (Snow College)

Brandon Edmondson, track/x country (UVU)

Brooke Ford, softball (Weber State)

Kirk Haney, football (William Penn, Iowa)

Lyssa Hanks, basketball (Snow College)

Tyler Houghton, baseball (Colorado NW CC)

Hailey Ingram, softball (UVU)

Marie Lester, cheerleading (BYU)

McKenna Meservey, drill (BYU)

Kayla Palmer, softball (Snow College)

Siale Vaitohi, track/x country (BYU)

Kiley Williams, softball (New England College, N.H.)

Sky View

Stacy Bair, soccer (Weber State)

Aimee Green, softball (Southern Nevada)

Danica Hansen, soccer (Iowa Western CC)

Tre Hansen, football (Snow College)

Tyler Roberts, track/x country (Utah State)

Dannika Webb, basketball (Western Wyoming CC)

Yabbitse Wells, football (SUU)

Skyline

Miquelle Askew, basketball (Boise State)

Natalie Bennion, swimming (BYU)

Bridger Berrett, baseball (Williston JC, N.D.)

Jordan Hall, baseball (Colorado NW CC)

Taran Kennedy, volleyball (Eastern Utah)

Travis Norseth, golf (BYU)

@ Surya Ravichandran, girls tennis (Duke, N.C.)

Scott Sorensen, swimming (BYU)

@ Mike Staes, baseball (Bowdoin College, Maine)

Jacqueline Winterton, track/x country (Utah State)

Rachel Wright, soccer (SUU)

Snow Canyon

Makenzi Bird, volleyball (Dixie St.)

Zack Frei, football (Dixie St.)

Ben Gottfredson, football (Dixie St.)

Leah Hager, volleyball (Western Wyoming CC)

Kelly Ingalls, track/x country (Renseselaer Polytechnic Institute, N.Y.)

Austin Ovard, baseball (SLCC)

Ciara Parker, volleyball (BYU)

Cooper Robinson, football (Dixie St.)

Ben Rowland, baseball (Dixie St.)

Samantha Staker, volleyball (BYU)

South Sevier

Megan Chisholm, softball (Williston College, N.D.)

South Summit

Jeff McCormick, wrestling (Northwestern College, Wyo.)

Spanish Fork

Courtney Acosta, soccer (Iowa Western CC)

Colin Argyle, football (Dixie St.)

Kailey Christensen, softball (SLCC)

Kelli Hales, softball (SUU)

Bennett Jamaca, lacrosse (Gennessee CC, N.Y.)

Breck Lewis, football (Weber State)

Hayden Nielsen, baseball (BYU)

Andy Perkins, baseball (UVU)

Kayden Porter, baseball (North Carolina)

Christian Taele, football (SUU)

Kylee Wolf, softball (SUU)

Springville

Conrad Beach, football (Snow College)

Grant Evans, track/x country (SUU)

Kaisa Goodman, soccer (Dixie St.)

Lexi Lister, softball (Western Nebraska, CC)

Megan Marchbanks, soccer (Dixie St.)

Caleb McCray, football (Dixie St.)

Jalon Miyasaki, football (Snow College)

Megan Walker, soccer (BYU-Hawaii)

Aimee Wheeler, track/x country (UVU)

St. Joseph

Samantha Bischoff, volleyball (Mt. Mary, S.D.)

Natalia Behnken, soccer (Loyola Marymount, Calif.)

Breanne Demar, soccer (Western Wyoming CC)

Joanna Matyjasik, soccer (Weber State)

Alexandria Shinaut, golf (Carroll College, Mont.)

Sam Weil, track/x country (Creighton, Neb.)

Stansbury

Hannah Allred, volleyball (Western Wyoming CC)

Jesse Clingman, baseball (Colorado NW CC)

Trevor Clingman, baseball (Colorado NW CC)

Brenna DeYoung, volleyball (Snow College)

Kendal Levin, basketball (Casper College, Wyo.)

Syracuse

Abby Call, basketball (Eastern Utah)

Colton Dallimore, golf (Weber State)

Hunter Dimick, football (Utah)

Tyson Greenwood, football (Dixie St.)

Jaxon Hansen, track/x country (UVU)

Brecken Holbrook, soccer (Weber State)

Brittney Martin, basketball (Oklahoma State)

Taylor Tann, softball (SLCC)

Hayden Udy, baseball (Dixie St.)

AJ Wilcox, football (Weber State)

Zach Watson, track/x country (Weber State)

Makenlee Williams, basketball (Utah State)

Brandon Yardley, track/x country (UVU)

Tabiona

@ Shantaya Strebel, basketball (Eastern Utah)

Taylorsville

Dallas Carroll, baseball (Utah)

Dalton Carroll, baseball (Utah)

Siu LoAmanu, basketball (Otero JC, Colo.)

Whitney Mitchell, basketball (Western Wyoming CC)

Samantha Staker, volleyball (BYU)

Triniti Taylor, volleyball (Northwest College, Wyo.)

Aaliyah Valenzuela, softball (Snow College)

Timpanogos

Jamie Harward, soccer (UVU)

Lexi Henrie, soccer (Utah State)

Mercedes Riggs, basketball (SLCC)

Timpview

Mike Hannum, football (Snow College)

Carrie Jube, girls track & cross country (BYU)

John Pearce, boys tennis (BYU)

Tanner Smith, track/x country (UVU)

Uintah

Josh Laney, golf (Mesa State, Colo.)

Harley Murray, track/x country (UVU)

Ashlee Ryan, volleyball (Northwestern College, Wyo.)

Viewmont

Alex Cook, soccer (Utah)

Ali Forsberg, soccer (Utah)

Camille Green, soccer (BYU)

Sara Lorscheider, soccer (Utah State)

Kristin Page, soccer (Dixie St.)

Lizzy Rasmussen, soccer (Iowa Lakes CC)

Bella Swan, basketball (SLCC)

Wasatch

Maddison Chadwick, softball (Lamar CC, Colo.)

Mallory Hunsaker, volleyball (Western Wyoming CC)

Hannah Kelson, softball (BYU-Hawaii)

Matt Pelo, basketball (Snow College)

Emily Phillips, softball (Northwestern CC, Colo.)

Cale Strong, track/x country (Stanford)

Wasatch Acad.

@ Justin Kown, track/x country & fencing (Brandeis University, Mass.)

Jarryn Skeete, basketball (Buffalo)

Daisy Tuwei, track/x country (Lubbock Christian, Texas)

Waterford

Jamie Duke, soccer (Utah State)

Jeannie Woller, soccer (Utah State)

Weber

Zach Barker, soccer (Western Wyoming CC)

Armando Benally, baseball (Colorado NW CC)

Parker Dixon, soccer (West Point, N.Y.)

Mykah Heaton, track/x country (UVU)

Joe Luna, baseball (Williston State, S.D.)

Taylor Stroud, softball (Heston College, Kansas)

Madison Summers, track/x country (SUU)

Nicole Weiss, softball (Western Nebraska CC)

Colby Wight, soccer (Wyoming)

West

Eric Takenaka, football (Snow College)

West Jordan

Jaden Jackson, basketball (SLCC)

Jordan Loveridge, basketball (Utah)

Megan Molumby, track/x country (Westminster)

Mercedes ONeal, volleyball (Dixie St.)

Cameron Peacock, football (Dixie St.)

DeShawn Perkins, football (Idaho State)

Jordan Pryor, basketball (Westminster)

Martavius Redmond, football (SUU)

Zachary Smith, track/x country (Dixie St.)

Westlake

Jen Cottle, softball (Western Nebraska CC)

Danaya Morin, track/x country (SUU)

Moana Ofahengaue, football (Utah)

Derek Parker, football (Snow College)

Josh Sorenson, football (Weber State)

Woods Cross

Kirsten Adamson, softball (Lamar CC, Colo.)

Indigo Allen, volleyball (SLCC)

Shelby Christensen, soccer (Dixie St.)

Kim Clark, soccer (Western Wyoming CC)

Alex Flygare, softball (Northwestern CC, Colo.)

Emily Howey, basketball (SLCC)

Ally McAfee, softball (Snow College)

Natalie Parson, basketball (SLCC)

Sosina Salima, track/x country (Utah)

Get The Deseret News Everywhere

Subscribe

Mobile

RSS