High school soccer: Past Mr. Soccer & MVP winners

Published: Wednesday, June 13 2012 12:18 a.m. MDT

Related: Mr. Soccer: Weber's Tyler Murdock put on a show with his scoring ability

Related: High school soccer MVPs led teams on remarkable journeys

Past Mr. Soccer winners

2011 — Derek Boggs, Alta

2010 — Casey Black, Davis

2009 — Josh Hernandez, Davis

2008 — Colton Cook, Viewmont

Past MVPs

CLASS 5A

2011 — Chris Lowrimore, Alta

2010 — Steven McGrath, Davis

2009 — Austin Nate, Brighton

2008 — Travis Barton, Brighton

2007 — Jake Hustedt, Jordan

2006 — Blake Tillotson, Alta

2005 — Tim Wiser, Davis

2004 — Garrett Swift, Weber

2003 — Kyle Christensen, Layton

2002 — Clay Christensen, Jordan

2001 — Nate Bringhurst, Bingham

2000 — Jared Rasmussen, Brighton

1999 — Andy Simmons, Brighton

1998 — Mike Esquivel, Davis

1997 — Matt Affleck, Alta

1996 — Christian Sanchez, Highland

1995 — Jorge Estrada, Highland

1994 — Jacob Croft, Highland

CLASS 4A

2011 — Jaycson Yeates, Mountain Crest

2010 — Ian Ramos, Lehi

2009 — Jake Parkinson, Mountain View

2008 — Judd Wray, Bountiful

2007 — Mike Alexander, Bountiful

2006 — Jake Cook, East

2005 — Blaine Hale, Lone Peak

2004 — Eric Anderson, Sky View

2003 — Shaun Woodfield, Roy

2002 — Curt Graham, Mountain View

2001 — David Brough, Murray

2000 — K.C. Nordfors, Bountiful

1999 — Stevon Bailey, Bountiful

1998 — Stephen Cruz, Bountiful

1997 — Brady Gray, Tooele

1996 — Ryan Hataburda, Bear River

1995 — Kyle Nordfors, Woods Cross

1994 — Ryan West, Sky View

1993 — Justin Labrum, Brighton

1992 — Todd Miller, Alta

1991 — Nick Berry, Viewmont

1990 — Shane Jones, Alta

1989 — Travis Oviatt, Brighton

CLASS 3A

2011 — Alex Espinoza, Wasatch

2010 — Sam Naatz, Judge

2009 — Austen Stevens, Park City

2008 — Austen Stevens, Park City

2007 — Francisco Arellano, Pine View

2006 — Austin Blais, Park City

2005 — Nick Smock, Ogden

2004 — Rock Christeson, Park City

2003 — Austin Bingham, Waterford

2002 — Tommy Marcheschi, Ogden

2001 — David Islieb, Park City

2000 — Zane Stanger, Ogden

1999 — Shad Laughter, Ben Lomond

1998 — Ashton Hobbs, Lehi

1997 — Jayson Chamberlain, Lehi

1996 — Matt Hamlin, Cedar

1995 — Chris Gay, Park City

1994 — Mike Anderson, Park City

1993 — Eli Robbins, Bountiful

1992 — Danny Morris, Woods Cross

1991 — Mark Jolley, Bountiful

1990 — Ben Cowdell, Jordan

1989 — Scott Ririe, Woods Cross

CLASS 2A

2011 — David Beesley, Waterford

2010 — Dallen Dalton, Grand

2009 — Robbie Hull, Rowland Hall

2008 — Ben Cilwick, St. Joseph

2007 — Spencer Linsley, Waterford

Get The Deseret News Everywhere

Subscribe

Mobile

RSS