Here's a rundown of the all-region softball teams that have been submitted to the Deseret News since the end of the season. These teams were decided exclusively by the coaches from each region and submitted for publication. The Deseret News All-State softball team will be published this Saturday.

Region 1

MVP

McKenna Bull, Weber

First Team

Weber — Taylor Stroud, Erin Reichle, Hayle Chugg, Nicole Weiss, Hannah Charlton

Davis — Cheyenne Norton, Dani MacKay, Autumn Woodfall, Cheyne Moffett

Fremont — Maisie Hobbs, Fremont, Jacie Hancock

Layton — Carlee Beck, Cassidy Anderson, Lauryn Kirschner, Raeana Gall

Syracuse — Courtney Starks

Northridge — Kelsey Raitt

Second Team

Weber — Hali Bennion, Johnni Arbon

Davis — Sydney Warren, Breezy Roth

Fremont — Amber Nebeker, Dusty Kimber, Dina Stewart

Layton — Ashlee Hyatt, Kelle Smedley

Syracuse — Taylor Tann, Tasha Monroe, Cassidy Basinger

Northridge — Krysta Villarreal

Region 2

Co-MVPs

Shaelee Pearson, Taylorsville; Caitlyn Larsen, Viewmont

First Team

Granger — Summer Judd

Hunter — Tess Matagi, Jorden Beutler, Corinne Cleverly

Taylorsville — Maddie Cushing, Karlee Jensen, Aubrey Kilpack, Cami Mathews

Viewmont — Staci Payne, Halie Randall, Emily Robb, Eliza Thornley

West — Maddy Murphy, Sia Skipps

Second Team

Granger — Foa Unger

Hunter — McKenzie Cedarstrom, Ashley Delamar, Caitlin Pehrson

Taylorsville — Jaycie Lebaron, Taysia Taylor, Aaliyah Valenzuela

Viewmont — Kira Pepers, Hannah Randall, Emily Street

West — Shainice Lozano, Bree Valdez

Kearns — Cera Valdez

Honorable Mention

Taylorsville — Jilea Fobair, Des Petersen

Kearns — Amanda Varley

Region 4

MVP

Paige Reimann, Bingham

First Team

Bingham — Kaitlin Latu, Whitney Littledike, Danielle Soffe, Shay Ibrahm

Riverton — Brandi Hall, Stephanie Tyrel, Kyrae Kogianes, Camree Wortman

Lehi — Carley White, Brylee Bringhurst

Lone Peak — Lauren Gourdin, Madee Burgess

Pleasant Grove — MaKell Shannon

American Fork — Nya Harper

Second Team

Bingham — Jaden Mortensen, Keagan Hanny, Dakota McDaniel, Alexa Corsey

Riverton — Tasha Hoogvldt, Courtney Platt, Kaitlin White, Alysa Linford

Lehi — Taylor Zimmerman

Lone Peak — Alexa Holdaway, Abby Johnson, Makelle Ludlow

Pleasant Grove — Alexis Clarke

American Fork — Cassidi Fraughten

Honorable Mention

Bingham — Kaylee Jaussi

Riverton — Kaitlin Douglas

Lehi — Maddie Eckles, Terra Tahbo

Lone Peak — Starlee Fox, Danica Reynolds

Pleasant Grove — Jasoe Walker, Callie Clarke

American Fork — Madi Blackhurst, Va Sao, Hailie Jackson

Region 5

First Team

Box Elder — Sadie Blacker, Karly Bunderson, Venessa Quintero, Baylee Reeves

Roy — Jamie Aiken, Jordynn Barrera, Bryce Mitchell

Bonneville — McKinlee Westmoreland, Andy Hancock, Abby Toller

Mountain Crest — Mckenzie Anderson, Kenzie Rasmussen

Sky View — Shakiah Saltern

Logan — Jamie Peterson

Second Team

Box Elder — Megan McKormick, Molly Horne, Abbey Martin

Roy — Payton Palmer, Caylie Phelts, Samantha Stockwell

Mountain Crest — Jerika Knight, McKilee Murray, Jordan Smith

Sky View — Krista Frandsen, Aimee Green

Region 6

First Team

Highland — Nohea Rafael, Madelyn Keller

Clearfield — Phoenix Sparrow, Bailey Douglas, Ashley Glade

Cyprus — Felecia Duran, Gracie Castelon, Celeste Castelon

East — Tori Hoogestraat

Woods Cross — Hanalee Robinson, Ally McAffee

Bountiful — Lexi Guild, Bell Stoddard, Sydney Austin, Payton Hart

Region 7

MVP

Elise Johnson, Murray

First Team

Murray — Lauren Bell, Mackenzie Gray, Karly Johnson, Echo Lee.

Herriman — Hayley Child, Gabrielle Gordon, Kylie Evans, Chelsie Childs

Westlake — Jennifer Cottle, Kasey Adams, Mikayla Bond.

Skyline — Kristin Tatum, Hailey Jensen

Olympus — Nicole Rockwood, Marissa Johnson

Hillcrest — Madi Christensen

Region 8

Co-MVPs

Courtney Moody, Salem Hills; Britlee Anderson, Maple Mountain

First Team

Salem Hills — Brooke Ford, Kirtlyn Bohling, Jerika Durfey.

Maple Mountain — Josey Hartman, Hailee Mecham, Whitney Roberts

Provo — Megan Ventura, Taylor Allman

Springville — Sydnie Swenson, Alexis Ashman

Mtn. View — Megan Bradshaw, Alisha Neilsen

Orem — Carly Clegg

Timpview — Keisha Johnson

Second Team

Salem Hills — Kiley Williams, Hailey Ingram, Lexi Parker

Maple Mountain — Chelsey Burns, Shaniya Jacobson, Ashlie Dunsmore

Provo — Hannah Madsen, Lindsey Rowley, Abby Maio

Mtn. View — Kaitlyn Hornberger, Alissa Carlson, Heather Septon

Orem — Whitnie Pearson, Melissa Johnson, Malloree Curtis

Timpview — Alex Adams, Brita Greenhalgh

Springville — Ashli Averette, Miranda Folette, Lexi Lister

Timpanogos — Whitney Booth

Honorable Mention

Salem Hills — Kayla Palmer

Maple Mountain —Kayla Ellis, Baylie Hazel

Mtn. View — McKenna Cox, Ashlee Snow

Orem — Kelsey Condie, Rachel Albach, MacKenzie Lamoreaux

Timpview — Marissa Paez, Charity Meldrum

Springville — Aliza Allred, Kinsley Foster, Gentry Howell, Kessa Egbert

Timpanogos — Carli Fester, Rachel Knight, Jade Caplar

Region 9

Co-MVPs

Savanah Eckhardt, Canyon View & Brindley Oldroyd, Cedar

First Team

Hurricane — Carly Stratton, Paisley Pearson

Dixie — Britton Leavitt

Pine View — Kristen Anderson, Keltee Shelley

Snow Canyon — Britney Gurney, Autum Shipp

Canyon View — Josie Platt, Brielle Nicholes, Kenzii Redd

Cedar — Jessica Nakken, Alainey Carter, Javlyn Weaver

First Team

Hurricane — Summer Stout, Alexis Fancy

Dixie — Shelby Holt, Stacia Gelter

Pine View — Kylee Beckerm, Madison Green

Snow Canyon — Mitzy Gates, Taylor Hintze

Desert Hills — Brandi Jarvis

Canyon View — Kenzie Sawyer, Kenzie Evans, Jaycee Slack

Cedar — Jordan Larson, Shala Wood, KT Kastanes

Region 10

Does not put a team together

Region 11

MVP

Jordan Theurer, Bear River

First Team

Bear River — Morgan Summers, Shaunie Owen, Tyree Hatamoto, Erin Fox, Kassi Fronk

Tooele — Lauren Frailey, Hadli Sorenson, Alyssa Arslanian

Grantsville — Lola Williams, Maddie Johnson, Taylor Waters, Teagan Critchlow, Amy Matthews

Stansbury — Abby McIntyre, Katelynn Robinson, Janessa Bassett

Ogden — Chezarae Garcia

Second Team

3 comments on this story

Bear River — Alisha Taylor, Becca Wheatley

Tooele — Keyli Sorenson, Kirsten Zander

Grantsville — Cheyenne Sandberg

Stansbury — Jocelyn Kaufman, Beth Chipman, Karli Manzione