Boys Track & Field Day 2 Results

Saturday

At BYU

Class 5A

Team scores

1. Davis, 124.5; 2. Riverton, 87; 3. Syracuse, 86; 4. Alta, 70.5; 5. Bingham, 50. 6. Weber, 35.5; 7 (tie). Copper Hills, West Jordan, 26; 9. Jordan, 25; 10. Fremont, 24.5.

Individual results

100 — 1. Alex Walton, Cottonwood, 10.88; 2. Cole Lambourne, Riverton, 11.03; 3. Derek Farley, Copper Hills, 11.06; 4. Jonah Trinnaman, American Fork, 11.07; 5. Parker Landgren, Brighton, 11.07; 6. Kavika Fonua, Syracuse, 11.10; 7. Jordan Peterson, Lehi, 11.23; 8. Kyle Green, Davis, 11.28.

200 — 1. Cole Lambourne, Riverton, 21.61; 2. Alex Walton, Cottonwood, 21.69; 3. Seth Fortin, Davis, 21.95; 4. Parker Landgren, Brighton, 22.04; 5. Trevor Leavitt, Davis, 22.14; 6. Michael Bluth, Riverton, 22.17; 7. David McNamara, Alta, 22.32; 8. Derek Farley, Copper Hills, 22.33.

400 — 1. Cole Lambourne, Riverton, 47.85; 2. Michael Bluth, Riverton, 48.35; 3. Trevor Leavitt, Davis, 48.50; 4. Cole Odle, American Fork, 48.52; 5. Clay Lambourne, Riverton, 49.39; 6. Stuart Nelson, Taylorsville, 49.43; 7. Brandon Yardley, Syracuse, 50.11; 8. Russell Haight, Bingham, 50.90.

800 — 1. Brad Nye, Davis, 1:52.69; 2. Jaxon Hansen, Syracuse, 1:53.53; 3. Brandon Yardley, Syracuse, 1:55.06; 4. Haven Shelton, Pleasant Grove, 1:55.15; 5. Andrew Brewer, Bingham, 1:55.50; 6. Jackson Sagers, Davis, 1:55.92; 7. Austin Allred, Davis, 1:56.52; 8. Skylar Williams, Davis, 1:57.61.

3,200 — 1. Brad Nye, Davis, 9:19.59; 2. MacKenzie Morrison, American Fork, 9:23.12; 3. Brayden Cromar, Davis, 9:23.63; 4. Brayden Cromar, Davis, 9:23.63; 5. Logan Wood, Davis, 9:27.99; 6. Brady Olson, Pleasant Grove, 9:28.62; 7. Brayden McLelland, American Fork, 9:29.72; 8. Andrew Aposhian, Davis, 9:32.57.

4x100 relay — 1. Alta (Bryan Engstrom, Jake Owen, Nick Gagon, David McNamara), 42.58; 2. Davis, 43.16; 3. Copper Hills, 43.24; 4. Syracuse, 43.40; 5. Lone Peak, 43.81; 6. Weber, 43.87; 7. Lehi, 43.90; 8. Kearns, 44.02.

4x400 relay — 1. Riverton (Michael Bluth, Brandon Walker, Clay Lambourne, Cole Lambourne), 3:18.62; 2. Syracuse, 3:18.88; 3. Alta, 3:23.67; 4. Bingham, 3:23.83; 5. Davis, 3:26.08; 6. Weber, 3:26.67; 7. Copper Hills, 3:27.95; 8. Kearns, 3:29.69.

Sprint medley — 1. Bingham (Aaron Richardson, Wyatt Williams, Russell Haight, Brandon Clark), 3:35.03; 2. Syracuse, 3:35.61; 3. Alta, 3:36.06; 4. Copper Hills, 3:36.41; 5. Davis, 3:39.44; 6. Lehi, 3:41.42; 7. Weber, 3:42.07; 8. Riverton, 3:42.17.

110 hurdles — 1. Ryan Jensen, Alta, 15.32; 2. Mitch Mordaunt, Weber, 15.35; 3. Shane Russell, Syracuse, 15.42; 4. Carson Taylor, Alta, 15.59; 5. Chase Hawker, West Jordan, 15.63; 6. Braden Waiters, Viewmont, 15.73; 7. Jaxon Worthen, Syracuse, 15.87; 8. Tyrone Michaelis, Copper Hills, 15.93.

300 hurdles — 1. Mitch Mordaunt, Weber, 39.92; 2. Kene Thornley, Riverton, 40.24; 3. Aaron Richardson, Bingham, 40.59; 4. Mike Russell, Syracuse, 41.06; 5. Shane Russell, Syracuse, 41.60; 6. Peter Malaga, Kearns, 41.73; 7. Nate Maxfield, West Jordan, 42.13; 8. Carson Taylor, Alta, 42.14.

Long jump — 1. Marcus Daley, Davis, 23'00.50; 2. Jaz Johnston, Fremont, 22'05.75; 3. Blake Miller, 22'02.25; 4. Derek Farley, Copper Hills, 21'11.00; 5. Derw Ouderkirk, Weber, 21'06.25; 6. Brandon Diez, Layton, 21'00.00; 7. Skyler Munson, Pleasant Grove, 20'11.50; 8. Jarvis Andrews, Kearns, 20'09.25.

Shot put — 1. Miller Crawford, Riverton, 51'05; 2. Steven Richards, 48'06.00; 3. Peyton Christensen, Riverton, 48'05.00; 4. Spencer Hull, Syracuse, 47'06.00; 5. Lavontae Calhoun, Jordan, 47'04.00; 6. Sam Matina, Davis, 47'03.25; 7. Tucker Hurd, Fremont, 46'09.00; 8. Kelton Thomas, Fremont, 45'08.50.

Javelin — 1. Austin Kafentzis, Jordan, 199'05.75; 2. Jeff Whittaker, Davis, 180'10; 3. Collin Butterfield, West Jordan, 176'09.25; 4. Blake Miller, Jordan, 171'09.50; 5. Ryan Jensen, Alta, 165'02.75; 6. Carson Taylor, Alta, 163'07.75; 7. Tyler Huffaker, Viewmont, 162'09.50; 8. Luke Van Sky Walker, Riverton, 158'08.75.

Class 4A

Team scores

1. Maple Mountain, 62; 2. Mountain View, 53; 3. Springville, 49.5; 4. Woods cross, 42; 5. Timpanogos, 41. 6. Sky View, 38; 7 (tie). Murray, Timpview, 32; 9. Orem, 31.5; 10. Bonneville, 30.

Individual results

100 — 1. Tyler Liddiard, Murray, 11.04; 2. Cameron Carson, Maple Mountain, 11.06; 3. James Williams, Cyprus, 11.07; 4. Sean Barton, Woods Cross, 11.08; 5. Stetson Sartor, Herriman, 11.11; 6. Josh Espinoza, Timpview, 11.17; 7. Chandler Judd, Woods Cross, 11.29; 8. Derek Lord, Woods Cross, 11.30.

200 — 1. Josh Espinoza, Timpview, 21.87; 2. James Williams, Cyprus, 22.07; 3. Tyler Liddiard, Murray, 22.13; 4. Logan Rusch, Clearfield, 22.22; 5. Jordan Latimer, Orem, 22.52; 6. Stetson Sartor, Herriman, 22.69; 7. Chandler Judd, Woods Cross, 22.73; 8. Jayden Peck, Bonneville, 22.86.

400 — 1. Blake Adams, Salem Hills, 48.31; 2. Tyler Liddiard, Murray, 48.36; 3. Kevin Augustin, Mountain View, 49.65; 4. Michael Cruz, Box Elder, 50.36; 5. Joseph Sohler, Bonneville, 50.57; 6. Kevin Muirbrook, Maple Mountain, 50.66; 7. Xequille Harry, Woods Cross, 51.13; 8. Gavin Avery, Skyline, 51.40.

800 — 1. Abe Weeks, Bonneville, 1:56.47; 2. Isaac Faux, Maple Mountain, 1:57.53; 3. Jacob Heslington, Timpanogos, 1:57.58; 4. Tyler Roberts, Sky View, 1:57.84; 5. Blake Adams, Salem Hills, 1:58.98; 6. Tanner Smith, Timpview, 1:59.60; 7. Dylan Bastian, Westlake, 1:59.87; 8. Chance Werner, Orem, 2:00.00.

3,200 — 1. Jacob Heslington, Timpaongos, 9:17.34; 2. Jerrel Mock, Logan, 9:17.75; 3. Connor Mantz, Sky View, 9:18.56; 4. Laydn Asay, Mountain View, 9:35.45; 5. Rory Linkletter, Herriman, 9:40.12; 6. Chance Werner, Orem, 9:40.18; 7. Gordon King, Mountain View, 9:40.86; 8. Paxton Patey, Maple Mountain, 9:44.81.

4x100 relay — 1. Clearfield (Tyler Larsen, Dane Worthen, Christian Coleman, Logan Rusch), 43.06; 2. Orem, 43.23; 3. Highland, 43.38; 4. Timpanogos, 43.96; 5. Roy, 44.22; 6. Hillcrest, 44.23; 7. Maple Mountain, 45.36.

4x400 relay — 1. Bonneville (Joseph Sohler, Danuel Perkins, James Elwell, Abe Weeks), 3:24.26; 2. Timpview, 3:24.50; 3. Woods Cross, 3:25.06; 4. Sky View, 3:26.12; 5. Springville, 3:28.18; 6. Orem, 3:29.89; 7. Roy, 3:30.02.

Sprint medley — 1. Maple Mountain (Dallin Nelson, Devin Barker, Kevin Muirbrook, Paxton Patey), 3:32.83; 2. Murray, 3:33.17; 3. Mountain View, 3:36.01; 4. Timpanogos, 3:37.41; 5. Woods Cross, 3:39.20; 6. Salem Hills, 3:40.92; 7. Box Elder, 3:42.08; 8. Hilclrest, 3:43.81.

110 hurdles — 1. Cole Eisenhour, Roy, 14.90; 2. Cam Dopp, Woods Cross, 14.91; 3. Kaleb Egbert, Orem, 15.09; 4. Braeden Herd, Mountain View, 15.13; 5. Daniel Pedersen, Bountiful, 15.18; 6. Connor Jensen, Bountiful, 15.22; 7. Caden Dortch, Westlake, 15.26; 8. Chad Best, Timpanogos, 15.66.

300 hurdles — 1. Cam Dopp, Woods Cross, 37.88; 2. Caden Dortch, Westlake, 39.26; 3. Braeden Herd, Mountain View, 39.86; 4. Christian Coleman, Clearfield, 40.28; 5. Kail Chugg, Bonneville, 40.45; 6. Braden Fuller, Mountain Crest, 40.64; 7. Brandon Hardy, Orem, 41.26; 8. Tyler Diaz, Westlake, 41.37.

Long jump — 1. Jadon Pace, Mountain View, 22'01.75; 2. Mitch Maye, Springville, 21'06.25; 3. Caden Dortch, Westlake, 21'03.50; 4. Chad Best, Timpanogos, 20'11.25; 5. Kyle Larsen, Provo, 20'11.25; 6. Andrew Wilding, Woods Cross, 20'08.00; 7. Levi Baird, Bonneville, 20'06.75; 8. Justin Ollerton, Springville, 20'05.25.

Shot put — 1. Grant Evans, Springville, 54'02; 2. Silas Wells, Mountain Crest, 49'04.50; 3. Evan Benson, Springville, 48'08.75; 4. Seth White, Sky View, 46'05.00; 5. Jake Cazier, Logan, 46'04.25; 6. Ben Kitchens, Logan, 46'03.50; 7. Rylee Reeves, Box Elder, 45'11.25; 8. Zachary Decker, Maple Mountain, 45'02.25.

Javelin — 1. Skyler Porcaro, Maple Mountain, 182'11.25; 2. Jared Lambert, Sky View, 168'05.25; 3. Jake Varney, Maple Mountain, 167'01.50; 4. Caleb McCray, Springville, 161'09.75; 5. Colby Taylor, Bountiful, 153'06.50; 6. Jake Cazier, Logan, 152'04.25; 7. Joshua Sorensen, Westlake, 146'08.75; 8. Tanner Dastrup, Hillcrest, 146'00.

Pole vault — 1. Michael Bowden, Box Elder, 11'03; 2 (tie). Jordan Warner, Woods Cross; Bryan Rees, Roy, 11'00; 4. Skyler Valdez, Logan, 11'00; 5. Michael Harrop, Box Elder, 11'00; 6. Mitch Bills, Timpanogos, 10'06; 7. Cameron Violette, Logan, 10'06; 8. Andy Kresge, Timpanogos, 10'06.

Class 3A

Team scores

1. Pine View, 92; 2. Desert Hills, 64.5; 3. Juab, 54; 4. Wasatch, 42.5; 5. Stansbury, 42; 6. Park City, 40; 7. Delta, 37; 8 (tie). Hurricane, Cedar, 29; 10 (tie). Judge, North Sanpete, Ogden, 28.

Individual results

100 — 1. Jake Arslanian, Pine View, 10.89; 2. Christian Weidle, Judge, 10.99; 3. Dak Kleven, North Sanpete, 11.26; 4. Malik Doss, Ogden, 11.45; 5. Hudson Conrad, Stansbury, 11.45; 6. Jordan Blanc, Carbon, 11.49; 7. Kolton Knighton, Canyon View, 11.49; 8. Jose Lemus, Ogden, 11.51.

200 — 1. Christian Weidle, Judge, 21.81; 2. Jake Arslanian, Pine View, 21.82; 3. Dak Kleven, North Sanpete, 22.29; 4. Adam Thompson, Hurricane, 22.59; 5. Hudson Conrad, Stansbury, 23.07; 6. Bren Durfee, Grantsville, 23.15; 7. Malik Doss, Ogden, 23.16; 8. Dalton Nelson, Carbon, 23.37.

400 — 1. Jake Arslanian, Pine View, 48.44; 2. Jake Morgan, Juab, 48.86; 3. Dak Kleven, North Sanpete, 49.16; 4. Justin Jenkins, Stansbury, 49.49; 5. Bren Durfee, Grantsville, 49.96; 6. Kolton Knighton, Canyon View, 50.03; 7. Jared Rhoton, Cedar, 50.38; 8. Jordan Hardman, Desert Hills, 50.93.

800 — 1. Ben Saarel, Park City, 1:52.93; 2. Talem Franco, Wasatch, 1:53.97; 3. Tyler Nielson, Delta, 1:56.15; 4. Sterling Brandley, Ben Lomond, 1:56.40; 5. Dane Nielson, Delta, 1:56.93; 6. Jake Morgan, Juab, 1:58.98; 7. Brigham Whitney, Desert Hills, 1:59.16; 8. Bryan Pearson, Cedar, 1:59.23.

3,200 — 1. Ben Saarel, Park City, 9:25.11; 2. Jordon Cross, Ogden, 9:27.48; 3. Jason Quinn, Dixie, 9:33.18; 4. Mike Finch, Pine View, 9:37.78; 5. Tyson Boyer, Pine View, 9:39.69; 6. Jack Dailey, Judge, 9:40.20; 7. Aaron Green, Park City, 9:47.01; 8. Colter Merritt, Park City, 9:49.20.

4x100 relay — 1. Stansbury (Hudson Conrad, Dallin Didericksen, Ky Bender, Justin Jenkins), 43.53; 2. Desert Hills, 43.71; 3. Hurriane, 43.72; 4. Snow Canyon, 43.80; 5. Ogden, 43.93; 6. Pine View, 44.66; 7. Judge, 44.68; 8. Carbon, 44.86.

4x400 relay — 1. Canyon View (Tyler Jaros, Dallon Echohawk, Scott Callister, Kolton Knighton), 3:24.97; 2. Cedar, 3:25.50; 3. Juab, 3:26.36; 4. Wasatch, 3:27.47; 5. Park City, 3:28.15; 6. Stansbury, 3:30.79; 7. Desert Hills, 3:32.10; 8. Judge, 3:32.24.

110 hurdles — 1. Weston Cropper, Delta, 14.81; 2. JJ Morley, Union, 15.05; 3. Brad Wulfenstein, Desert Hills, 15.39; 4. Therin French, Cedar, 15.40; 5. Jon Durrant, Wasatch, 15.40; 6. Lukas Hildebrandt, Dixie, 15.52; 7. Tyson Long, Hurricane, 15.61.

300 hurdles — 1. JJ Morley, Union, 38.86; 2. Weston Cropper, Delta, 39.33; 3. Brad Wulfenstein, Desert Hills, 40.27; 4. Shane Miner, Cedar, 40.77; 5. Lukas Hildebrandt, Dixie, 40.87; 6. Paul Flake, Park City, 41.57; 7. Cole Wright, Juab, 41.83; 8. Jon Durrant, Wasatch, 42.37.

Long jump — 1. Adam Thompson, Hurricane, 22'09.25; 2. Jake Arslanian, Pine View, 22'00.25; 3. Porter Harris, Desert Hills, 21'08.25; 4. Dalton Nelson, Carbon, 21'04.75; 5. Nate Lee, Wasatch, 21'00.25; 6. Kolton Knighton, Canyon View, 20'10.50; 7. Anthony Sattiewhite, Ogden, 20'06.50; 8. Ben Hyer, Ben Lomond, 20'06.00.

Shot put — 1. Austin Micklson, Pine View, 51'05; 2. Jason Gunter, Pine View, 47'05.75; 3. Lausii Sewell, Desert Hills, 47'00.50; 4. Allan Havili, Stansbury, Stansbury, 46'11.50; 5. Blake Kvartfordt, Desert Hills, 46'02.75; 6. Ben Hicks, Juan Diego, 45'09.50; 7. Matt Lewis, Judge, 45'08.75; 8. Jake Nielson, Juab, 44;07.00.

Javelin — 1. Jake Nielson, Juab, 187'08.75; 2. Jeff Rowley, Juab, 180'10.75; 3. Joshua Clark, Juab, 169'09.75; 4. Jesse Doucet, Cedar, 166'10.25; 5. Hunter Anderson, Stansbury, 164'03.75; 6. Ryan Petersen, Delta, 162'04.75; 7. Derrick Rasher, Grantsville, 160'05.25; 8. Brian Scott, 157'02.50.

Class 2A

Team scores

1. Grand, 104; 2. Richfield, 94; 3 (tie). North Summit, Manti, 60; 5. Parowan, 51.5; 6. Kanab, 46; 7. Emery, 42.5; 8. Enterprise, 32; 9 (tie). South Sevier, Millard, 25.

Individual results

100 — 1. Sage Palmer, Enterprise, 11.22; 2. Wesley Rodda, Grand, 11.49; 3. Derek Sorensen, Richfield, 11.49; 4. Malachi Williams, South Sevier, 11.51; 5. Jaz Peppelaar, Richfield, 11.56; 6. Justin Kwon, Wasatch Academy, 11.56; 7. Jeremy Brown, Beaver, 11.76; 8. Keyton Gines, South Summit, 11.82.

200 — 1. Sage Palmer, Enterprise, 22.39; 2. Wesley Rodda, Grand, 22.57; 3. Jesse Rhoades, Millard, 23.08; 4. Justin Kwon, Wasatch Academy, 23.19; 5. Mika Mason, Richfield, 23.25; 6. Derek Sorensen, Richfield, 23.26; 7. Donovan Robertson, North Summit, 23.37; 8. JC Walsh, South Summit, 23.69.

400 — 1. Mika Mason, Richfield, 49.42; 2. Donovan Robertson, North Summit, 49.42; 2. Donovan Robertson, North Summit, 50.49; 3. Scott Jackson, Emery, 50.64; 4. Ammon Blauer, Parowan, 50.71; 5. Max Morley, San Juan, 51.48; 6. Jaylund Hammonds, Parowan, 51.59; 7. Austin Jackson, Manti, 51.62; 8. Zak Hazlett, Grand, 51.88.

800 — 1. Ammon Blauer, Parowan, 1:58.66; 2. Burton Griffin, Richfield, 1:59.02; 3. Jacob Francis, Grand, 2:00.37; 4. Eli Oftedal, Rowland Hall, 2:01.06; 5. Yanni Gallagher, Kanab, 2:02.03; 6. John Gilbert, Rowland Hall, 2:02.44; 7. Tyler Hugentobler, Grand, 2:04.07; 8. Makay Fristrup, North Summit, 2:05.36.

3,200 — 1. Jacob Francis, Grand, 9:58.83; 2. Easton Richardson, Millard, 10:05.16; 3. Ryan Westermann, Rowland Hall, 10:09.29; 4. Yanni Gallagher, Kanab, 10:16.38; 5. Caleb Zwhalen, North Summit, 10:16.67; 6. Jade Grover, San Juan, 10:18.15; 7. Hudson Zwhalen, North Summit, 10:26.48; 8. Caleb Monsen, Richfield, 10:34.25.

4x100 relay — 1. Richfield (Brandon Waters, Derek Sorensen, Devin Morrison, Jaz Peppelaar), 44.61; 2. North Summit, 44.80; 3. South Summit, 45.20; 4. Grand, 45.26; 5. Millard, 45.41; 6. Manti, 45.47; 7. Emery, 45.53; 8. Kanab, 45.75.

4x400 relay — 1. Parowan (Garett Robinson, Thomas Neighbor, Ammon Blauer, Jaylund Hammonds), 3:30.03; 2. Grand, 3:31.30; 3. North Summit, 3:35.42; 4. Emery, 3:37.03; 5. Rowland Hall, 3:38.67; 6. Richfield, 3:39.64; 7. Manti, 3:41.51; 8. San Juan, 3:42.39.

110 hurdles — 1. Ammon Mitchell, San Juan, 14.87; 2. Tyler Glover, Kanab, 15.73; 3. Andy Bathemess, Grand, 16.07; 4. Garett Robinson, Parowan, 16.32; 5. Zach Simkins, North Summit, 16.63; 6. Ben Stephens, North Summit, 16.71; 7. Jared Southwick, Kanab, 16.82; 8. Ryder Rippstein, Richfield, 16.82.

300 hurdles — 1. Brendon Jorgensen, Emery, 40.29; 2. Andy Bathemess, Grand, 40.37; 3. Brandon Thiriot, North Summit, 41.21; 4. Tyler Rowley, Emery, 42.29; 5. Jared Southwick, Kanab, 42.33; 6. Ben Stephens, North Summit, 42.53; 7. Justin Kwon, Wasatch Academy, 42.53; 8. Kaelob Miller, Gunnison, 42.73.

Long jump — 1. Jaz Peppelaar, Richfield, 20'09.25; 2. Joe Creery, Manti, 20'05.75; 3. Garett Johnson, South Sevier, 20'05.00; 4. Austin Pickett, Parowan, 20'04.50; 5. Brendon Jorgensen, Emery, 20'01.75; 6. Brandon Waters, Richfield, 20'01.25; 7. Riley Cunningham, Richfield, 20'01.00; 8. Dustin Delahoussaye, Enterprise, 19'11.75.

Shot put — 1. Christian Boorman, Manti, 46'11.50; 2. Spencer Smith, Grand, 42'11.25; 3. Joey Leavitt, South Sevier, 41'01.00; 4. Alani Putatau, South Sevier, 41'00.50; 5. Kyler Newton, North Summit, 40'05.00; 6. Brandon McCandles, Emery, 40'1.50; 7. Jacob Preston, Kanab, 39'09.25; 8. Coby Pendleton, Parowan, 39'08.75.

Javelin — 1. Sage Palmer, Enterprise, 181'06; 2. Colton Caldwell, Gunnison, 170'08.75; 3. Kaleb Whitaker, Millard, 156'05.25; 4. Shay Morrison, Richfield, 147'08.50; 5. Taylor Harris, Parowan, 142'06.25; 6. Joe Creery, Manti, 141'08; 7. Dax Wilmoth, South Summit, 141'03.25; 8. Nathan Rees, North Summit, 135'00.50.

Pole vault — 1 (tie). Sean Halterman, Parowan; Landon Richins, North Summit; Donovan Robertson, North Summit, 11'00; 4. Walker Halterman, Parowan, 11'00; 5. Garrett Gardner, Parowan, 10'06; 6. Matt Maxfield, Millard, 10'06; 7. Dallin Sheilds, Millard, 10'00; 8. Sean Bosworth, North Summit, 10'00.

Class 1A

Team scores

1. Duchesne, 121; 2 (tie). Rich, Monticello, 77; 4. Milford, 64; 5. Layton Christian, 48; 6. Altamont, 46; 7. Panguitch, 30; 8. Bryce Valley, 28; 9. Valley, 26; 10. Wayne, 24.

Individual results

100 — 1. Nick Edwards, Layton Christian, 11.43; 2. Brandon Faison, Layton Christian, 11.59; 3. Macoy Young, Duchesne, 11.66; 4. Matt Muir, Duchesne, 11.72; 5. Kyle Foy, Altamont, 11.83; 6. Austin Gallyer, Altamont, 11.87; 7. Cameron Long, Layton Christian, 11.95; 8. Shiaba Allen, Duchesne, 11.96.

200 — 1. Brandon Faison, Layton Christian, 23.26; 2. Macoy Young, Duchesne, 23.52; 3. Trenton Taylor, Wayne, 23.56; 4. Keenan Mccumber, Cross Creek, 23.79; 5. Matt Muir, Duchesne, 23.81; 6. Cameron Long, Layton Christian, 24.03; 7. Trent Roberts, Duchesne, 24.15; 8. Kyle Foy, Altamont, 24.21.

400 — 1. Austin Groll, Rich, 50.63; 2. Macoy Young, Duchesne, 50.84; 3. Morgan Hoyt, Valley, 52.00; 4. Khristian Cayias, Altamont, 52.22; 5. Daniel Hardy, Milford, 52.49; 6. William Carrington, St. Joseph, 53.40; 7. Kyle Foy, Altamont, 53.43; 8. Clay Fullmer, Piute, 54.28.

800 — 1. Vance Weston, Rich, 1:59.33; 2. Braxton Syrett, Bryce Valley, 2:04.59; 3. Jordan Allred, Duchesne, 2:06.78; 4. Ethan Young, Milford, 2:07.46; 5. Bramdon Linkogle, Rich, 2:09.63; 6. Justin Wright, Monticello, 2:10.72; 7. Michael Fox, ICS, 2:11.03; 8. Patrick Choffel, St. Joseph, 2:12.32.

3,200 — 1. Ethan Young, Milford, 10:06.41; 2. Vance Weston, Rich, 10:09.03; 3. Dylan Lindsay, Altamont, 10:14.72; 4. Sam Weil, St. Joseph, 10:27.35; 5. Colby Spencer, Valley, 10:30.53; 6. Carl Killman, Milford, 10:38.73; 7. Dallin Leifson, Rich, 10:41.69; 8. Kyler Norris, Panguitch, 10:56.31.

4x100 relay — 1. Duchesne (Trent Roberts, Dylan Despain, Matt Muir, Shiaba Allen), 44.27; 2. Layton Christian, 44.33; 3. Wayne, 46.05; 4. Milford, 46.51; 5. Altamont, 46.75; 6. Cross Creek, 46.77; 7. Monticello, 46.86; 8. Bryce Valley, 47.66.

4x400 relay — 1. Milford (Nathan Barnes, Alex Mayer, Mauricio Hernandez, Daniel Hardy), 3:36.03; 2. Rich, 3:38.16; 3. Valley, 3:40.14; 4. Altamont, 3:40.61; 5. Duchense, 3:41.77; 6. Manila, 3:41.99; 7. Monticello, 3:44.94; 8. Dugway, 3:46.86.

110 hurdles — 1. Jake Duncan, Monticello, 15.40; 2. Lance Allen, Monticello, 15.61; 3. JT Bagley, Piute, 16.34; 4. Shiaba Allen, Duchesne, 16.35; 5. Keldon Norris, Panguitch, 17.48; 6. Waylon Jessen, Altamont, 17.59; 7. Isak Pei, Wayne, 17.77; 8. Cajun Syrett, Bryce Valley, 18.31.

Comment on this story

300 hurdles — 1. Jake Duncan, Monticello, 41.21; 2. Lance Allen, Monticello, 42.26; 3. Vance Weston, Rich, 42.69; 4. Keldon Norris, Panguitch, 43.19; 5. JT Bagley, Piute, 43.34; 6. Austin Groll, Rich, 43.98; 7. Carson Henrie, Milford, 45.42; 8. Cajun Syrett, Bryce Valley, 45.56.

Long jump — 1. Myles Potter, Tabiona, 20'09.25; 2. Dylan Despain, Duchesne, 20'02.50; 3. Dillon Menrad, Cross Creek, 19'09.50; 4. Austin Gallyer, Altamont, 19'05.00; 5. Zack Chynoweth, Bryce Valley, 18'11.25; 6. Ben Rose, Manila, 18'03.75; 7. Morgan Hoyt, Valley, 18'03.00; 8. Brandon Faison, Layton Christian, 18'02.50.

Shot put — 1. Braiden Despain, Duchesne, 47'09.50; 2. Max Lewis, Duchesne, 46'09.75; 3. Colin Greenhill, Layton Christian, 41'03; 4. Kade Earley, Rich, 41'03; 5. PJ Leiataua, Monticello, 41'01.00; 6. Ty Brinkerhoff, Altamont, 39'03.75; 7. Randy Ellett, Wayne, 39'00.50; 8. Daniel Hardy, Milford, 38'07.75.

Javelin — 1. Justin Johnson, Green River, 182'02.50; 2. Mauricio Hernandez, Milford, 176'00.50; 3. Randy Ellett, Wayne, 172'08.50; 4. Jake Duncan, Monticello, 167'08.50; 5. Tyce Barney, Panguitch, 154'11.75; 6. Trent Roberts, Duchesne, 150'07.75; 7. Braxton Syrett, Bryce Valley, 148'06.75; 8. Devin Davis, Duchesne, 145'08.00.