High school track: Girls state meet Day 2 results

Deseret News

Published: Saturday, May 19 2012 6:55 p.m. MDT

1. North Summit, 159; 2. Emery, 57; 3. Beaver, 51; 4. San Juan, 45; 5. Grand, 44; 6. Parowan, 40; 7 (tie). Enterprise, Rowland Hall, 32; 9. Kanab, 31; 10. Richfield, 24.

Individual results

100 — 1. Ashlynn Allred, Emery, 12.62; 2. Samantha Nicholes, North Summit, 12.80; 3. Kellie Macdonald, Beaver, 13.05; 4. Kadi Samake, Wasatch Academy, 13.09; 5. Tristen Northrup, North Summit, 13.15; 6. Bailee Golding, Manti, 13.21; 7. Shantae Dustin, South Sevier, 13.26; 8. Sade Kyles, San Juan, 13.34.

200 — 1. Ashlynn Allred, Emery, 25.50; 2. Samantha Nicholes, North Summit, 26.01; 3. Kadi Samake, Wasatch Academy, 26.02; 4. Kellie Macdonald, Beaver, 26.68; 5. Sade Kyles, San Juan, 26.79; 6. Tristen Northrup, North Summit, 27.18; 7. Mckenna Vernon, North Summit, 27.23; 8. Candice Nkoy, Rowland Hall, 27.54.

400 — 1. Mckell Richins, North Summit, 59.61; 2. Hailee Rogers, Emery, 1:00.30; 3. Briaunna Witt, North Summit, 1:00.55; 4. Bailey Newby, South Sevier, 1:01.04; 5. Kelli Meyer, San Juan, 1:01.17; 6. Bonnie Curtis, Richfield, 1:01.30; 7. Cari Sanyer, Rowland Hall, 1:01.55; 8. Alyssa Richards, Summit Academy, 1:02.88.

800 — 1. Erica Birk, North Summit, 2:11.97; 2. Stefanie Curtis, Parowan, 2:26.08; 3. Bailey Newby, South Sevier, 2:28.01; 4. Lauren Rasich, Rowland Hall, 2:29.36; 5. Daisy Bray, Millard, 2:29.78; 6. Jessica Guymon, Emery, 2:30.09; 7. Kelly Meyer, San Juan, 2:30.60; 8. Briaunna Witt, North Summit, 2:32.07.

3,200 — 1. Erica Birk, North Summit, 10:49.90; 2. Emily Sundquist, Rowland Hall, 11:54.42; 3. Olivia Moyle, Entperirse, 11:57.54; 4. Daisy Tuwei, Wasatch Academy, 12:12.19; 5. Grace Schultz, South Summit, 12:31.51; 6. Marissa Smith, Beaver, 12:46.14. 7. Katie Judd, North Summit, 12:57.09; 8. Mercedes James, Grand, 13:20.64.

4x100 relay — 1. North Summit (Jordynn Scholes, Tristen Northrup, Mckenna Vernon, Samantha Nicholes), 50.44; 2. 1. San Juan, 50.67; 3. Emery, 50.72; 4. Millard, 52.59; 5. Kanab, 52.63; 6. Richfield, 52.90; 7. South Sevier, 52.90; 8. Grand, 53.11.

4x400 relay — 1. North Summit (Erica Richins, Dentry McQueen, Briaunna Witt, McKell Richins), 4:11.08; 2. Emery, 4:12.10; 3. Kanab, 4:13.20; 4. San Juan, 4:18.60; 5. South Sevier, 4:20.38; 6. Parowan, 4:21.55; 7. Manti, 4:22.18; 8. Gunnison, 4:24.77.

100 hurdles — 1. Erica Richins, North Summit, 15.06; 2. Kellie Macdonald, Beaver, 15.52; 3. Carly Dalton, Grand, 16.04; 4. Cortney Macdonald, San Juan, 16.43; 5. Mariah Clayson, Kanab, 16.47; 6. Schyler Jordan, Beaver, 16.49; 7. Kylie Price, Parowan, 16.65; 8. Sarah Nilsson, Gunnison, 16.95.

300 hurdles — 1. Erica Richins, North Summit, 44.48; 2. Mariah Clayson, Kanab, 45.47; 3. Riley Lyman, Enterprise, 45.68; 4. Schyler Jordan, Beaver, 46.76; 5. Michelle Groberg, American Leadership, 46.98; 6. Carly Dalton, Grand, 47.63; 7. Cortney Macdonald, San Juan, 47.96; 8. Kylie Price, Parowan, 48.73.

High jump — 1. Chennin Benson, Parowan, 5'05; 2. Schyler Jordan, Beaver, 5'01; 3. Mariah Clayson, Kanab, 4'11; 4. Kasey Betts, Grand, 4'11; 5. Emeri Larsen, Millard, 4'11; 6. Marina Tueller, Kanab, 4'09; 7 (tie). Taylor Anderson, North Sevier; Alethia Munoz, Richfield; Kenlee Lemon, Millard, 4'09.

Discus — 1. Rachel Garrett, Grand, 126'07.75; 2. Kaitlyn Rowser, North Summit, 111'09.75; 3. Sammi Beck, Richfield, 110'07.50; 4. Kaitlyn Smith, Beaver, 98'06; 5. Madi Stocks, Grand, 97'10; 6. Kayeley Wells, Grand, 97'05.25; 7. Kelsie Meacham, Manti, 95'07.25; 8. Morgan Miller, North Sevier, 95'01.75.

Class 1A

Team scores

1. Rich, 117; 2. Monticello, 80.3; 3. Panguitch, 71; 4. Wayne, 57; 5. St. Joseph, 37; 6. Layton Christian, 36; 7. Wendover, 31; 8. Bryce Valley, 25.8; 9. Dugway, 25; 10. Milford, 23.

Individual results

Get The Deseret News Everywhere

Subscribe

Mobile

RSS