Quantcast

High school track: Girls state meet Day 2 results

Deseret News

Published: Saturday, May 19 2012 6:55 p.m. MDT

Discus — 1. Siera Bernard, Herriman, 115'00.25; 2. Lesa Mua, Orem, 113'02.25; 3. Wendy Johnson, Box Elder, 107'07.25; 4. Sosina Salima Woods Cross, 106'04.50; 5. Stephanie Crapse, Box Elder, 103'00.25; 6. Natalie Gregory, Mountain Crest, 102'08.25; 7. Cassidee Bohnet, Mountain View, 102'07.50; 8. Julian Sekona, Bountiful, 100'02.25.

Class 3A

Team scores

1. Ogden, 90; 2. Bear River, 67; 3 (tie). Cedar, Wasatch, 61; 5. Park City, 58; 6. Desert Hills, 57; 7. Morgan, 48; 8. Pine View, 21; 9. North Sanpete, 19; 10 (tie). Hurricane, Judge, 18.5.

Individual results

100 — 1. Abby Taylor, Desert Hills, 12.66; 2. Kayla Shakespeare, Cedar, 12.76; 3. Kaitlyn Wilcox, Bear River, 12.86; 4. Makayla Warby, Cedar, 12.93; 5. Chandler Weitzeil, Morgan, 12.98; 6. Kailee Brady, Dixie, 13.10; 7. Gabby Paul, Judge, 13.11; 8. Hannah Lambert, Hurricane, 13.18.

200 — 1. Kaitlyn Wilcox, Bear River, 25.78; 2. Abby Taylor, Desert Hills, 26.35; 3. Chandler Weitzeil, Morgan, 26.44; 4. Kayla Shakespeare, Cedar, 26.47; 5. McKenzie Tolman, Desert Hills, 26.50; 6. Kailee Brady, Dixie, 26.59; 7. Aimee Bryson, Cedar, 26.74; 8. Sarah Palmer, Judge, 26.85.

400 — 1. Kaitlyn Wilcox, Bear River, 56.47; 2. Aimee Bryson, Cedar, 58.31; 3. Whitney Wilcox, Bear River, 58.62; 4. Breann Hurlbut, Morgan, 59.00; 5. Sarah Palmer, Judge, 59.05; 6. Madie Alvey, Stansbury, 59.11; 7. Ashlyn Coleman, Wasatch, 1:00.36; 8. Emily Benson, Wasatch, 1:01.40.

800 — 1. Avery Calton, Ogden, 2:16.18; 2. Sarah Feeny, Ogden, 2:16.24; 3. Jamie Stokes, Ogden, 2:17.29; 4. Aimee Bryson, Cedar, 2:18.98; 5. Regan Powell, Carbon, 2:20.00; 6. Alisse Walker, Park City, 2:20.02; 7. Savannah Heywood, Wasatch, 2:20.67; 8. Sierra Lawrence, Ogden, 2:20.72.

3,200 — 1. Jamie Stokes, Ogden, 10:52.57; 2. Sarah Feeny, Ogden, 10:54.26; 3. Alisse Walker, Park City, 11:03.16; 4. Alyssa Snyder, Park City, 11:16.53; 5. Melissa Garrett, Ogden, 11:18.03; 6. Jessica Sams, Ogden, 11:18.03; 7. Frida Nilsson, Pine View, 11:25.73; 8. Sophie McDonald, Park City, 11:27.04.

4x100 relay — 1. Cedar (Adrienne Beazer, Makayla Warby, Lindsey Martin, Kayla Shakespeare), 50.02; 2. Bear River, 50.61; 3. Judge, 50.94; 4. Wasatch, 50.95; 5. Ogden, 51.17; 6. Morgan, 51.49; 7. Hurricane, 51.67; 8. Delta, 51.69.

4x400 relay — 1. Wasatch, 3:58.71 (Ashlynn Coleman, Emily Benson, Savannah Heywood, Kaitlyn Walker), 3:58.71; 2. Bear River, 4:01.65; 3. Hurricane, 4:01.80; 4. Uintah, 4:02.24; 5. Ogden, 4:04.49; 6. North Sanpete, 4:06.64; 7. Pine View, 4:08.72; 8. Park City, 4:09.91.

100 hurdles — 1. Kaitlyn Walker, Wasatch, 15.55; 2. Paige Francks, North Sanpete, 15.81; 3. Alexa Goulding, Desert Hills, 16.07; 4. Julia Wheatley, Judge, 16.19; 5. Kapri Beus, Beaver River, 16.25; 6. Michelle Graf, Desert Hills, 16.41; 7. Harley Murray, Uintah, 16.43; 8. Alyssa Banks, Tooele, 16.61; 9. Britten Duerden, Morgan, 20.79.

300 hurdles — 1. Kaitlyn Walker, Wasatch, 44.14; 2. Paige Francks, North Sanpete, 44.62; 3. Harley Murray, Uintah, 44.95; 4. Michelle Graf, Desert Hills, 46.62; 5. Kapri Beus, Bear River, 47.82; 6. Abby Hobbs, Wasatch, 47.85; 7. Amanda Freestone, Carbon, 47.90; 8. Alyssa Banks, Tooele, 48.39.

High jump — 1. Audrey Muir, Union, 5'06; 2. Jennifer, Grantsville, 5'06; 3. Hailey Stevens, Grantsville, 5'06; 4. Britten Duerden, Morgan, 5'06; 5. Jandie Summers, Bear River, 5'01.00; 6. Madison Clymore, Desert Hills, 5'01.00; 7. Kaleigh Potts, Carbon, 5'01.00; 8. Devon Robinson, Hurricane, 4'11.00.

Discus — 1. Megan Glassman, Park City, 129'03.25; 2. Kassie Nagel, Morgan, 116'10.25; 3. Kayla Hoover, Wasatch, 115'00.25; 4. Shelise Davis, Juan Diego, 113'00; 5. Lyndsie Thompson, Stansbury, 110'08.25; 6. Kelsey Henry, Morgan, 110'04.50; 7. Shalee Hacking, Delta, 107'01.75; 8. Chrissy Glasmann, Park City, 103'08.

Class 2A

Team scores

Get The Deseret News Everywhere

Subscribe

Mobile

RSS