Quantcast

High school track: Girls state meet Day 2 results

Deseret News

Published: Saturday, May 19 2012 6:55 p.m. MDT

Girls Track & Field Day 2 Results

Saturday

At BYU

Class 5A

Team scores

1. Davis, 128; 2. Bingham, 62; 3. Fremont, 59.5; 4. Weber, 53; 5. Copper Hills, 51.5; 6. Riverton, 49; 7. Lone Peak, 37; 8. Alta, 32; 9. West Jordan, 30; 10. Viewmont, 27.5.

Individual results

100 — 1. Lindsey Royall, Bingham, 12.51; 2. Tkeyah Johnson, Hunter, 12.58; 3. Courtney Paddock, Riverton, 12.59; 4. Skylar Smith, Viewmont, 12.65; 5. Bailey Carling, Davis, 12.76; 6. Adelyn Jones, Davis, 12.80; 7. Taylor Ivins, Fremont, 12.81; 8. Celeste Wheelwright, Weber, 12.86.

200 — 1. Lindsey Royall, Bingham, 25.45; 2. Courtney Paddock, Riverton, 25.63; 3. Megan Molumby, West Jordan, 25.65; 4. Taylor Ivins, Fremont, 25.82; 5. Dani Perez, Taylorsville, 25.89; 6. Skylar Smith, Viewmont, 25.94; 7. Tkeyah Johnson, Hunter, 26.33; 8. Andrea Davis, Copper Hills, 26.33.

400 — 1. Megan Molumby, West Jordan, 56.34; 2. Courtney Paddock, Riverton, 56.49; 3. Shea Martinez, Davis, 57.65; 4. Kaitlyn Wright, Lone Peak, 57.76; 5. Dani Perez, Taylorsville, 58.19; 6. Madeline Ricketts, Copper Hills, 59.25; 7. Sierra Knapp, Alta; 8. Shelby Justice, Viewmont, 1:01.87.

800 — 1. Shea Martinez, Davis, 2:13.35; 2. Ellie Child, Davis, 2:14.99; 3. Taylor Cox, 2:15.73; 4. Danielle Menlove, Jordan, 2:16.51; 5. Whitney Paskins, Alta, 2:16.66; 6. Laura Young, Bingham, 2:18.65; 7. Madison Garlock, Davis, 2:19.89; 8. Kami Dixon, Davis, 2:21.41.

3,200 — 1. Whitney Paskins, Alta, 11:06.84; 2. Emily Rich, Bingham, 11:09.44; 3. Laura Young, Bingham, 11:10.24; 4. Tavia Dutson, Jordan, 11:20.35; 5. Jackie Heaps, Lehi, 11:22.07; 6. Chelsey Johnson, Davis, 11:28.77; 7. Celeste Gutzman, Alta, 11:35.32; 8. Ashley Tyndall, Davis, 11:37.19.

4x100 relay — 1. West Jordan (Emmalee Price, Megan Molumby, Jayne Starke, Jameela Hayes), 48.59; 2. Fremont, 49.16; 3. Davis, 49.32; 4. Copper Hills, 49.56; 5. Bingham, 49.64; 6. Lehi, 50.64; 7. Weber, 50.72; 8. Viewmont, 50.75.

4x400 relay — 1. Riverton (Natalie Haymore, Alexis Jackson, Bre Bate, Courtney Paddock), 3:57.35; 2. Davis, 3:57.55; 3. Lone Peak, 3:59.58; 4. Viewmont, 4:03.50; 5. Weber, 4:04.35; 6. West Jordan, 4:04.97; 7. Lehi, 4:05.03; 8. Alta, 4:07.62.

Sprint medley — 1. Bingham (Chelsea Ward, Maranda Sorensen, Madison Aulai-Roe, Emily Rich), 4:12.56. 2. Lehi, 4:14.48; 3. Lone Peak, 4:16.39; 4. Davis, 4:20.62; 5. Fremont, 4:21.95; 6. Syracuse, 4:24.15; 7. Jordan, 4:25.66; 8. Weber, 4:28.47.

100 hurdles — 1. Adelyn Jones, Davis, 14.84; 2. Tawnie Moore, Fremont, 14.87; 3. Mykah Heaton, Weber, 15.41; 4. Christine Van Brocklin, Davis, 15.46; 5. Shae Wolfgramm, Pleasant Grove, 16.08; 6. Alyssa Hirschi, Brighton, 16.10; 7. Vicky Robinson, Weber, 16.16; 8. Rachel Brooks, Copper Hills, 28.07.

300 hurdles — 1. Mykah Heaton, Weber, 43.59; 2. Alyssa Hirschi, Brighton, 45.14; 3. Christine Van Brocklin, Davis, 45.76; 4. Rachel Brooks, Copper Hills, 46.13; 5. Nicole Nelson, Alta, 46.50; 6. Ella Johnson, Viewmont, 46.73; 7. Kylee Tirell, Riverton, 46.80; 8. Jayne Starkie, West Jordan, 47.09.

High jump — 1. Desirae Cruse, Copper Hills, 5'05; 2. Taylir Garrison, American Fork, 5'03; 3. Chanel Turner, Lone Peak, 5'03; 4 (tie). Jessica Quayle, Fremont; Emily Krout, Lone Peak, 5'03; 6 (tie). Adhieu Arok, Brighton; Abby Yingling, Lone Peak; Bethani Talbot, Copper Hills; Ella Johnson, Viewmont, 5'01.

Get The Deseret News Everywhere

Subscribe

Mobile

RSS