High school girls basketball: All-Region Teams

Deseret News

Published: Monday, March 26 2012 8:20 p.m. MDT

MVP: Lori Parkinson, Cyprus

First Team: Abby Barrett, Cyprus; Julie Caputo, Cyprus; Abby Wilson, Bountiful; Taylor Boroson, Bountiful; Kennedy Merrick, Bountiful; Natalie Parsons, Woods Cross; Emily Howey, Woods Cross; Madison Roemer, East; Ata Utuone, East; Mickenzey Wiberg, Clearfield; Jaquoya Walton, Clearfield; Stephanie Kaufusi, Highland; Haylie Bell, Highland.

Region 7

MVP: Miquelle Askew, Skyline

First Team: Ta'a Tuinei, Skyline; Ashley Aberton, Skyline; Lexi Roberts, Herriman; Shannon Jensen, Westlake; Jessica Benson, Westlake; Jen Nichols, Olympus; Rachel VanderToolen, Olympus; Whitney Lott, Hillcrest; Whitney Nemelka, Hillcrest; Alyse Horton, Murray.

Second Team: Sidney Taylor, Skyline; Ashley Calder, Westlake; Ashley Jewell, Hillcrest; Kenzie Droubay, Olympus; Brittney Maynard, Herriman.

Honorable Mention: Mia Mortensen, Skyline; Tiana Dougher, Westlake; Lilly Besler, Olympus; Torie Bradshaw, Herriman; Chrystal Milne, Murray.

Region 8

MVP: Lyssa Hanks, Salem Hills

First Team: Aleksa Gappmeyer, Maple Mountain; Malia Nawahine, Springville; Hailey Ingram, Salem Hills; Georgia Agnew, Salem Hills; Mercedes Riggs, Timpanogos; Eternity Galaei, Timpanogos; Ashliegh Warner, Mountain View; Lani Maclennon, Timpview; Megan Sackett, Orem; Sadie Williams.

Second Team: Savannah Park, Springville; Ashli Averett, Springville; Emily Heaton, Provo; Janalee Willmore, Orem; Rachelle Warner, Timpanogos; Baylee Nielsen, Maple Mountain; Sierra Williams, Provo; Hannah Packard, Springville; Kylie Williams, Salem Hills; Cassidee Bohnet, Mountain View.

Honorable Mention: Brooke Ford, Salem Hills; Missy Belliston, Salem Hills; Brittany Harr, Orem; Gentry Olham, Mountain View; Alisha Nielsen, Mountain View; Jamie Harward, Timpanogos; Madison Dowd, Timpanogos; Kelsey Lewis, Maple Mountain; Kara Betts, Maple Mountain; Lennon Mangum, Timpview; Allison Barnes, Provo.

Region 9

MVP: Amy Harris, Snow Canyon

First Team: Megan Leavitt, Snow Canyon; Autumn Shipp, Snow Canyon; Haley Bodnar, Desert Hills; Blair Bliss, Desert Hills; Tara Shipp, Cedar; Kelsey McCann, Dixie; Carly Stratton, Hurricane; Josie Platt, Canyon.

Second Team: Grace Walton, Snow Canyon; Whitni Atkin, Desert Hills; Taylor Davis, Cedar; Alainey Carter, Cedar; Liz Thompson, Dixie; Brooklyn Gubler, Hurricane; Taylor Porter, Canyon View.

Region 10

MVP: Kailie Quinn, Judge

Defender Player: Caity Beddes, Uintah

First Team: Monique Mills, Juan Diego; Dominique Mills, Juan Diego; Rebecca Mawhinney, Wasatch; Arlynn Robinson, Wasatch; Carson Lyman, Park City.

Second Team: Kyra McComas, Judge; Lancee Whetman, Juan Diego; Paige Kohler, Wasatch; Kaitlyn Hanberg, Uintah; Jordanelle Tyler, Union.

Honorable Mention: Sydney Richards, Judge; Sabrina Prior, Park City; Susie Van Dyke, Union; Alexa Mortenson, Juan Diego; Hailee Bunderson, Uintah.

Region 11

MVP: Rashel Blazzard, Morgan

First Team: Kelsey Henry, Morgan; McKenzie Schenk, Morgan; Taylor Hughes, Ben Lomond; Jordan Theurer, Bear River; Kendal Levine, Stansbury.

Second Team: Erika Alvey, Stansbury; Becca Smaellie, Tooele; Kassi Fronk Bear River; Amy Ulrich, Ogden; Morgan Jones, Ogden.

Get The Deseret News Everywhere

Subscribe

Mobile

RSS