High school boys basketball: All-Region Teams

Deseret News

Published: Wednesday, March 14 2012 10:25 p.m. MDT

Second Team: Spencer Smith, Ogden; Dalen Erickson, Grantsville; Jack Memmott, Tooele; Taylor Ramsdell, Bear River; Nate Watkins, Ben Lomond.

Honorable Mention: Devin Adams, Grantsville; Caleb Edwards, Grantsville; Riley Robbins, Bear River; Kyle Zundel, Bear River; Christian Wiscombe, Morgan; Jaran Bennett, Morgan; Colby Skinner, Morgan; Kael Buck, Ogden; Anthony Sattiewhite, Ogden; Blake Newman; Kody Buck, Ben Lomond; Malcolm Shipmon, Ben Lomond; Stone Tia, Stansbury; Jake Witkowski, Stansbury; Justin Pollman, Tooele; Tyler Woodruff, Tooele.

Region 12

MVP: Clint Bateman, Payson

First Team: Clay Banks, Spanish Fork; Tanner Newbold, Payson; Rhett Bird, North Sanpete; Colin Christensen, Delta; Kyle Church, Delta.

Second Team: Jordan Blanc, Carbon; Elliott Naulu, Spanish Fork; Dakota Cisneros, Carbon; Jake Bailey, North Sanpete; Austin Albers, Delta; Tanner Gagnon.

Honorable Mention: Taylor Bahr, Delta; Bret Rowley, Payson; Clay Finkbiner, Carbon; Hayden Nielsen, Spanish Fork; Braden Welburn, Juab; Kaleb Wright, Payson; Colton Dunn, North Sanpete; Brayden Kaae, Juab; Jackson Jones, Juab; Kyle Seely, North Sanpete.

Region 16

First Team: Dakota Shepard, North Sevier; Colby Caldwell, Gunnison; Fred Krajacic, Wasatch Academy; Jamen Miller, Manti; Brady Aste, Manti.

Region 17

MVP: Remington Rawlings, Layton Christian

First Team: Joe Haugen, Layton Christian; Jacob Maughn, Layton Christian; Jake Singer, West Ridge; Zack Johnston, St. Joseph; David Donlevy, St. Joseph; Zack Paige, ICS; Michael Fox, ICS; Sawai Uhdung, Mt. Vernon; Quincy Mason, Layton Christian; Scifon Schiayaka, Layton Christian.

Region 18

First Team: Shelton Denison, Tintic; Collin Fitzgerald, Tintic; Travis Green, Tintic; McKade Holman, Tintic; Ernesto Rosales, Wendover, James Trujillo, Wendover; Joseph Wadley, Rockwell; Carson Smith, Liahona; Weston Mecham, Liahona; Collin Rudd, Liahona; Sammy Peterson, Dugway; Josh Johnson, Dugway.

Region 20

First Team: Ty Reese, Wayne; Eddie Dunham, Bryce Valley; Jake Pearson, Bryce Valley; Zack Taylor, Wayne; Tyce Barney, Panguitch; Taylor Albrecht, Wayne; Ty Jessen, Piute; Cash Newby, Piute; McKade Christensen, Panguitch; Morgan Hoyt, Valley.

Get The Deseret News Everywhere

Subscribe

Mobile

RSS