Quantcast

High school sports: 2011 Fall Academic All-State teams

Published: Monday, Nov. 21 2011 7:08 p.m. MST

Class 4A: Austin Kendell, Bonneville; Roy Elwood, Bountiful; Jared McRory, Box Elder; Nicholas Langford, Maple Mountain; Britton Green, Orem; Jared Hansen, Sky View; KJ Hogan, Sky View; Benson Blake, Timpview; Jake Knell, Timpview; Payton Halls, Woods Cross.

Class 3A: Zachary Bart Nelson, Bear River; Taylor Ramsdell, Bear River; Braden Bybee, Canyon View; Jaren McCourt, Carbon; Christian Adams, Desert Hills; Zachary Jensen, Hurricane; Braden Welburn, Juab; Andrew Method, Park City; Bryce Parry, Park City; Matthew Lindsley, Stansbury.

Class 2A: Brandon Oliver, Emery; Spencer Agren, Gunnison, Makay Fristrup, North Summit; Talon Gadd, Richfield; Jacob Tucker, Rowland Hall; Kaden King, South Sevier.

GIRLS TENNIS

Class 5A: Kate-Elizabeth Romney, Copper Hills; Alina Tran, Cottonwood; Sarah Campbell, Cottonwood, Emilie Facer, Davis; Emily Firestone, Fremont; Stephanie L. Yu, Granger; Madison Brooks, Northridge; Shelby Jorgensen, Pleasant Grove; Kelsey Didericksen, Pleasant Grove; Jessica Williams.

Class 4A: Chelsea Voigt, Bonneville; Nicole Russell, Bountiful; Jorri Falslev, Clearfield; Abby Godfrey, Clearfield; Katie Atkinson, Cyprus; Amy Saunders, Herriman; Mary Katherine Johnson, Mountain Crest; Katie Anne Pehrson, Mountain Crest; Nalani Cummins, Roy; Joy Hui, Skyline; Ashley Eaton, Springville; Shirley Burnham, Westlake.

Class 3A: Kathryn Janet Christensen, Bear River; Jaylee Nielsen, Carbon; Elise Vogel, Carbon; Katie Graves, Cedar; Meghan Allen, Grantsville; Seanna Thornton, Morgan; Sydney Creager, Morgan; Meredith Tribe, Ogden; Madison Harrison, Snow Canyon; Hannah Dee Willis, Union.

Class 2A: Rosalyn Wright, Emery; Olivia Burton, Emery; Gabrielle Malmgren, Gunnison; Hannah Childs, Gunnison; Audrie Naylor, Manti; Abby Hatch, Manti; Caroline Nielsen, Rowland Hall; Juanita Royer, San Juan; Cortney MacDonald, San Juan; Lacey Hook, San Juan.

BASEBALL

Class 1A: Cajun Syrett, Bryce Valley; Christopher Kimler, Dugway; Justin Johnson, Green River; Jory Owens, Panguitch; Taylor Allen, Piute; Colton Murphy, St. Joseph; John Voinovich, St. Joseph; Collin Fitzgerald, Tintic; Zackery Taylor, Wayne; Taylor Albrecht, Wayne.

Get The Deseret News Everywhere

Subscribe

Mobile

RSS