High school sports: 2011 Fall Academic All-State teams

Published: Monday, Nov. 21 2011 7:08 p.m. MST

Class 3A: Darby Robertson, Bear River; Kapri Beus, Bear River; Chelsey Zortman, Canyon View; Emily Brown, Desert Hills; Summer Stout, Hurricane; Carly Stratton, Hurricane; Marcy Diamond, Ogden; Audrey Harnagel, Park City; Melissa Myers, Payson; Ashlee Rowley, Payson; Miranda Sue Hyer, Payson; Kaylee Cook, Payson; Miquelle Leslie, Pine View.

Class 2A: Rebecca Sawyer, Beaver; Melodie Farnsworth, Beaver; Eryn Shumway, Maeser Prep; Whitney Calton, North Sevier; Bailey Thompson, Richfield; Julie Whitmore, Richfield; Carson Lyness, Rowland Hall; Emilee Marchant, South Summit; Carrera Brown, St. Joseph; Natlie Gould, Waterford.

BOYS CROSS COUNTRY

Class 5A: John Swallow, Alta; Clayton Young, American Fork; Andy Wirkus, Brighton; Mitchell Crane, Copper Hills; Tanner Hurst, Kearns; Brenden Starkey, Layton; Zachary Sabin, Lone Peak; Kenny Smith, Riverton; Jeffrey Knighton, Syracuse; Ryan Freeman, Viewmont; Jake Speth, Weber.

Class 4A: Kohle Perkes, Bountiful; Doc Cronin, Box Elder; Josh Redington, Box Elder; Douglas Ferry, Box Elder; Alden Swallow, Clearfield; Michael Mudrow, Cyrprus; Adam Cossey, Cyprus; Jacob Carter, Maple Mountain; Nathan Vance, Maple Mountain; Samuel Odd, Mountain Crest; Jared Nielsen, Mountain Crest; Trent Allen, Provo; Jeremy Eatough, Provo; Alex Minson, Salem Hills; Nathan Peck, Salem Hills; Cameron Leiser, Skyline; Aarim Farnsworth, Woods Cross; Zachary Page, Woods Cross.

Class 3A: Tanner McGuire, Cedar; Joseph Palmer, Cedar; Joshua Visser, Delta; Jacob Powell, Desert Hills; Kaden Ashcraft, Hurricane; Adian Shimpi, Juan Diego; Jacob Wood, Ogden; Devin Gillespie, Pine View; AJ Walters, Stansbury; Aaron James Wallace, Union.

Class 2A: Spencer Jones, Beaver; Caleb Woolsey, Emery; Jeremy Pickering, Enterprise; Kaden Foremaster, Enterprise; Mitch Condie Millard; JR Hellander, North Summit; Ammon Blauer, Parowan; John Gilbert, Rowland Hall; Wheeler Ryan Heck, San Juan; Jade Merlin Grover, San Juan.

Class 1A: Sam Cloud, Bryce Valley; Cajun Syrett, Bryce Valley; Jordan Dean Allred, Duchesne; Christopher Kimler, Dugway; Justin Johnson, Green River; Jacob Raymond, Manila; Dallin Anderson, Monticello; Adam Sutherland, St. Joseph; Jeff Degrauw, St. Joseph; Sam Weil, St. Joseph.

GIRLS CROSS COUNTRY

Class 5A: Brooke Stacey, Alta; Carolyn Webber, Alta; Sierra Murri, Alta; Devrie Rozsa, Alta; Michelle Staples, Alta; Janice Hartvigsen, Davis; Sara Davis, Fremont; Katie Smedley, Kearns; McKenna Henninger, Layton; Megan Hansen, Lone Peak; Aubrey Thomson, Taylorsville; Aferdit Sadrija, Taylorsville; Maria Smith, Viewmont; Rudi Zurbuchen, Weber; Paige Brooks, Weber.

Class 4A: Nicole Lindsay, Bountiful; Mindy Sallstrom, Bountiful; Troy Baugh, Box Elder; Anna Tropnikova, Clearfield; Bobbe Graham, Maple Mountain; Catherine McQueen, Maple Mountain; Kristen Camire, Mountain Crest; Jerika Knight, Mountain Crest; Cortney Labrum, Mountain Crest; Ellie Eyestone, Mountain View; Ashleigh Warner, Mountain View; Chelsea Nay, Provo; Brooklyn Hanks, Springville; Carli Sorenson, Springville; Kirsti Faux, Timpview; Mayson Astle, Timpview; Katelyn Nielsen, Westlake.

Class 3A: Shelby Hulet, Canyon View; Camie Littleford, Cedar; Trisha Nielson, Delta; Ivyann Oveson, Juab; Courtney May, Juan Diego; Melissa Myers, Payson; Miranda Sue Hyer, Payson; Brynna Mikae Boettcher, Snow Canyon; Tali Gomez, Stansbury; Erica Tayler, Wasatch.

Class 2A: Christina Smith, Beaver; Jaecee Bird, Emery; Tiffany Funk, Emery; Samantha Baker, Maeser Prep; Rona Rasmussen, Millard; Whitney Calton, North Sevier; Erica Birk, North Summit; Makenzie Ward, San Juan; Kendra Parker, San Juan; Kelli Anne Meyer, San Juan.

Class 1A: Rachel Gordon, Altamont; Alexis Tebbs, Bryce Valley; Laura Kathryn Nielson, Dugway; Carly Holman, Panguitch; Maryn Mooney, Panguitch; Chelsee Draper, Panguitch; Katelyn Peterson, Panguitch; Tessa Williams, Rich; Amy Weston, Rich; Emily Brandt, St. Joseph.

BOYS GOLF

Class 5A: Nathan Lant, Alta; Jacob Miles, American Fork; Cole Adams, Davis; Jared Hancock, Hunter; Ryan Christofferson, Lehi; Brett Bartholomew, Lehi; Jordan Christensen, Lone Peak; Kristian Jorgensen, Taylorsville; Davis Unruh, West; David Larkin, West.

Get The Deseret News Everywhere

Subscribe

Mobile

RSS