Ms. Soccer

Michele Murphy

Alta

Murphy led the state and beat the Alta scoring record in a single season with 37 goals and captured the 5A state title.

5A MVP

Ali Forsberg

Viewmont

Forsberg led the Vikings to an undefeated region record, finishing with 28 goals and another trip to the state finals.

5A FIRST TEAM

FORWARDS

Darian Jenkins, Jr., Riverton

Led the offense with Mallory Bostic

Kenzie Harrison, Sr., Davis

Veteran leader up front for the Darts

Mallory Bostic, So., Riverton

Potent young scoring threat

Abigail Black, Jr., Taylorsville

Ignition in the high-powered offense

MIDFIELDERS

Lexe Selman, Sr., Alta

Played a crucial leadership role in the midfield

Maris Hamblin
, Sr., Lone Peak

Turned heads with play up front and in the mid.

Graysee Murphy, Jr., West

Impressive play in the middle led to several big wins for West.

Bizzy Phillips, So., Alta

Aided Selman in controlling the midfield.

DEFENDERS

Taylor Campbell, Sr., Alta

Led the Alta defense to 12 consecutive shutouts, a state record.

Megan Molumby, Sr., West Jordan

Unyielding defensive leader.

Alex May, Sr., Lehi

Provided crucial defensive leadership.

Kylie Bodily, Jr., Riverton

Stalwart in the backfield.

GOALKEEPERS

Alex Cook, Sr., Viewmont

Picked up 12 shutouts and made exceptional saves in the final.

Elyssa Hashimoto, Jr., Alta

Earned 17.5 shutouts with the help of a strong backline.

5A SECOND TEAM

Forwards

Courtnee Wood, Layton, Sr.

Lizzy Rassmussen, Viewmont, Sr.

Kassidy Kellogg, Brighton, Sr.

Madie Lyons, Alta, So.

Midfielders

Camille Green, Viewmont, Sr.

Maddy Johnson, Lone Peak, Sr.

Sam Seegmiller, Riverton, Jr.

Sammi Swan, Davis, Sr.

Defenders

Lindsey Butts, Alta, Jr.

Lyndsey Haddow, Bingham, Sr.

Lexie Felis, Brighton, Sr.

Ella Johnson, Viewmont, Jr.

Goalkeepers

Natalie Stoven, Brighton, Sr.

Pume Currie, Riverton, Jr.

5A HONORABLE MENTION

Forwards: Taylor Kirk, Pleasant Grove; Annabelle Schwab, Northridge; Madison Wood, Northridge; Mati Long, Brighton; Shalee Davis, Weber; Courtney Wallis, Viewmont; McKenzie Evans, Lone Peak; Midfielders: Chansi Crompton, Fremont; Caitlin Hepworth, Lehi; Minnie Horvath, West; Taylor French, West; Defenders: Lisa Clauson, Copper Hills; Jaymee Frye, Northridge; Brooke Evans, Cottonwood; Sarah Ranck, Brighton; Heidi Lorscheider, Viewmont; Libby Weber, Bingham; Goalkeepers: Dani Mackay, Davis; Rose Nelson, West; McKayla Johnstone, Jordan; Daysha Filipe, Taylorsville; Julia Vaughan, Lone Peak.

4A MVP

Jamie Harward

Timpanogos

Harward provided veteran leadership, feeding the ball and running the midfield en route to a 4A state championship title.

4A FIRST TEAM

FORWARDS

Baylee Nielsen, Sr., Maple Mountain

Lethal striker with 25 goals.

Ashley Aberton, Jr., Skyline

Led the Eagles to the final game with 19 goals.

Savannah Spere, Sr., Olympus

Leader with a beautiful shot and 19 goals.

Morgan Whitfield, Sr., Bonneville

Experienced and at the helm of a powerful offense.

MIDFIELDERS

Paige Hunt, Sr., Bountiful

Versatile leader of a revered Bountiful offense.

Stacy Bair, Sr., Sky View

Sky View's key ingredient to success.

Madison Roemer, Jr., East

Controlled the midfield with speed and athleticism.

Lauren Harmon, Jr., Skyline

Managed the mid and distributed the ball.

DEFENDERS

Lexie Henrie, Sr., Timpanogos

Earned the 4A state title with the game-winning goal.

Audrey Gibb, Sr., East

Powerful, versatile defender and cool under pressure.

Megan Trabert, Sr., East

The glue in the Leopards defense.

McKell Nielsen, Fr., Maple Mtn.

Young talent with confident determination.

GOALKEEPERS

Sydney Oldroyd, Jr., Timpanogos

Top of 4A in shutouts (9) and aided in a championship victory.

Nish Binbraban, Jr., Timpview

Unyielding force in the net for Timpview.

4A SECOND TEAM

Forwards

Megan Sackett, Orem, Sr.

Jordyn Chung-Hoon, Timpanogos, Fr.

Kennedee Tracy, Maple Mtn., So.

Shaylee Petersen, Bountiful, Sr.

Midfielders

Kennedy Merrick, Bountiful, Jr.

Ashleigh Warner, Mtn. View, Sr.

Anna Papadopoulos, East, So.

Marissa Yamane, Clearfield, Sr.

Defenders

Jenny Skedros, Bountiful, Jr.

Sarah Silverstein, Skyline, Sr.

Leah Wood, Bountiful, Sr.

Kate Balser, Orem, Sr.

Goalkeepers

Alli Spencer, Skyline, Jr.

Megan Fillpot, Bonneville, Jr.

4A HONORABLE MENTION

Forwards: Kasandra Anderson, Mountain Crest; Defenders: Kristen Bodine, Orem; Samantha Sweet, Hillcrest; Kellyn Olsen, Clearfield; Tara Facer, Timpanogos; Midfielders: Megan Marchbanks, Springville; Kyra Fawcett, Woods Cross; Jessica Brooksby, Sky View; Natalie Williams, Skyline; Goalkeepers: Courtney Funk, Mtn. Crest; Kara Betts, Maple Mtn.; Emily Davis, Logan; Carly Longhurst, Bountiful.

3A MVP

Cassie Hanson

Ogden

Hanson led the Tigers to a 3A state championship victory with 20 goals, 16 assists, and solid leadership.

3A FIRST TEAM

FORWARDS

Emily Bruder, Jr., Juan Diego

Leader with abounding talent and 87 career goals.

Makayla Warby, Sr., Cedar

Speedy scoring threat and leader throughout the finals.

Danielle Gaztambide, Sr., Judge Memorial

Third in 3A scoring with 25 goals. The punch in the Judge offense.

Baylee Roche, Fr., Ben Lomond

Top of 3A scoring as a freshman. Tied Bruder with 26 goals.

MIDFIELDERS

Kaitlin Flynn, Sr., Juan Diego

Controlled the middle for the top-ranked Juan Diego squad.

Avery Calton, Jr., Ogden

Smart and creative leader with the ability to go up and score.

Riley Gagon, Jr., Wasatch

Gagon and Hills make a crafty duo in the midfield.

Linzie Hills, Jr., Wasatch

Critical element in controlling the offense.

DEFENDERS

Tristin Lowe, Sr., Wasatch

Experienced and talented defender.

Autumn Shipp, Jr., Snow Canyon

Vital component of the Snow Canyon defense.

Brandi Carpenter, Jr., Cedar

Athletic and tough in the backfield.

Jadyn Losee, Jr., Snow Canyon

Alleviated the pressure on GKs with strong defensive play.

GOALKEEPERS

Tara Shipp, Jr., Cedar

Earned six shutouts and a trip to the championship game.

Kelsey East, Jr., Ogden

Exceptional showing in the finals and 12 shutouts on the season.

3A SECOND TEAM

Forwards

Kali Stubbs, Pine View, Sr.

Maree Richardson, Bear River, Sr.

Courtney Acosta, Spanish Fork, Sr.

Emma Pasley, Dixie, Sr.

Midfielders

Cassidy Crook, Spanish Fork, So.

Kiley Porter, Ogden, So.

Kapri Beus, Bear River, Sr.

Mattie Muzatko, Juan Diego, Jr.

Defenders

Amy Ulrich, Ogden, Jr.

Emily Corrington, Park City, Sr.

Tyler Cain, Juan Diego, Sr.

Kylie Minardi, Park City, Sr.

Goalkeepers

Melanie Mecham, Juan Diego, So.

Julie Fitzgerald, Wasatch, Jr.

3A HONORABLE MENTION

Forwards: Arianna Weide, Snow Canyon; Jessica Dancy, Park City; Berkley Bundy, Desert Hills; Hailee Holt, Delta; Defenders: Mackenzie Abbott, Ben Lomond; Courtney Carpenter, Cedar; Midfielders: Cassie Coulam, Wasatch; Kristen Shimkus, Juan Diego; Sarah Henderson, Snow Canyon; Goalkeepers: Kaneesha Goodworth Jr., Payson; Leanza Driscoll, Ben Lomond.

2A MVP

Jeannie Woller

Waterford

Woller was invaluable as she earned a shutout in each of her playoff games and directed the defense from the net.

2A FIRST TEAM

FORWARDS

Keri Brunson, Sr., Millard

Second in 2A scoring with 21 goals.

Amanda Sheets, Jr., Grand

Scoring leader and crucial to Grand's overall success.

Ivee Barton, Sr., St. Joseph

Led Jayhawks with 14 goals.

Caroline Coats, Fr., Waterford

Snagged 17 goals and a state championship as a freshman.

MIDFIELDERS

Shelby Sheriff, Sr., Millard

Midfielder with the ability to fill any role. Finished with 18 goals.

Anna Jobe, Jr., Rowland Hall

Dominant all-around athlete.

Joanna Matyjasik, Sr., St. Joseph

Filled an important leadership role for the Jayhawks.

Jamie Duke, Sr., Waterford

Ran the midfield and fed the forwards.

DEFENDERS

Grace Sponagle, Fr., Waterford

A key element to the Waterford defense as a freshman.

Carson Lyness, Sr., Rowland Hall

Dependable four-year starter anchored the defense.

Mikael Thatcher, Jr., Parowan

Resilient defensive player for Parowan.

Katie Panushka, Jr., St. Joseph

Captained the highly-esteemed Jayhawk defense.

GOALKEEPERS

Breanne DeMar, Sr., St. Joseph

Sat at the top of 2A with eight shutouts.

Heidi Richardson, Jr., Manti

Among the 2A elite, 7.5 shutouts and a commendable season.

2A SECOND TEAM

Forwards

Ali Rosquist, Manti, Sr.

Sarah Nilsson, Gunnison, Sr.

Paula Ferracini, Gunnison, So.

Jane Porter, St. Joseph, So.

Midfielders

Kirsten Bernhardi, Parowan, Jr.

Erin Thomas, Liahona, Sr.

Tavia Rice, Parowan, Sr.

Cozette Gordillo, Manti, Sr.

Defenders

Kylie Bingham, Maeser Prep, Fr.

Natalia Behnken, St. Joseph, Sr.

Morgan Dalton, Grand, Jr.

Christiana Behnken, St. Joseph, Fr.

Goalkeepers

7 comments on this story

Jaisha Wilcox, Millard, Sr.

Sarah DeGraff, Liahona, So.

2A HONORABLE MENTION

Forwards: Kelcie George, Manti; Katie White, Rowland Hall; Miranda Wilcox, North Sevier; Midfielders: Katie White, Rowland Hall; Neisha Roy, Parowan; Mitsu Miyashima, Waterford; Jessie Sorenson, Grand; Kate Weil, St. Joseph; Meriessa Henrie, Richfield; Kristen Johnson, Waterford; Grace Veghte, Rowland Hall; Defenders: Jenna Nelson, Maesar Prep; Shaylie Prigmore, Manti; Goalkeepers: Makayla Frandsen, Parowan; BrieAnn Peterson, Gunnison; Maddy Lou Jerome, Richfield.