Boys and girls state cross country meet results

Deseret News

Published: Wednesday, Oct. 19 2011 5:56 p.m. MDT

Class 1A Results

Girls team scores

1. Panguitch, 59; 2. Wayne, 67; 3. St. Joseph, 67; 4. Rich, 70; 5. Monticello, 118; 6. Duchesne, 148; 7. Valley, 159.

Girls individual results

1. Katie Nielson, Dugway, 19:35.0; 2. Catania Holman, Panguitch, 20:00.3; 3. Lyna Garcia, St. Joseph, 20:02.4; 4. Emma Peart, Rich, 20:39.6; 5. Lauren Jackson, Wayne, 20:39.8; 6. Emily Brandt, St. Joseph, 20:40.6; 7. Kate Weil, St. Joseph, 21:10.2; 8. Baylee Thompson, Duchesne, 21:20.5; 9. Stevi Barney, Wayne, 21:21.8; 10. Bailey Goodwine, Monticello, 21:31.8; 11. Carly Holman, Panguitch, 21:36; 12. Tristin Bowers, Rich, 21:36.6; 13. Brooke Barney, Wayne, 21:54.5; 14. Ellen Peart, Rich, 21:58.3; 15. Brenna Mooney, Panguitch, 22:02; 16. Christiana Behnken, St. Joseph, 22:20.1; 17. McKayla Heaton, Panguitch, 22:30.0; 18. Cambria Welch, Monticello, 22:44.3; 19. Kaycia Barben, Piute, 22:46.2; 20. Darri Frandsen, Panguitch, 22:48.9; 21. Nikole Lemmon, Altamont, 22:50.2; 22. Brianna Palmer, Valley, 22:50.8; 23. Shaylee Gleave, Piute, 23:00.8; 24. Rachel Gordon, Altamont, 23:05.3; 25. Hannah Ellett, Wayne, 23:05.6; 26. Tessa Williams, Rich, 23:29.1; 27. Jessica Weston, Rich, 23:29.3; 28. Sarah Taylor, Wayne, 23:34.5; 29. Amber Wilson, Panguitch, 23:34.8; 30. Hailey Jo Allred, Duchesne, 23:39.1.

Boys team scores

1. Monticello, 47; 2. Bryce Valley, 85; 3. St. Joseph, 95; 4. Panguitch, 104; 5. Piute, 127; 6. Duchesne, 144; 7. Dugway, 162; 8. Altamont, 197; 9. West Ridge, 205.

Boys individual results

1. Colby Spencer, Valley, 16:48; 2. Nathaniel Broadhead, Dugway, 17:00.1; 3. Vance Weston, Rich, 17:06.4; 4. Jordan Allred, Duchesne, 17:13.4; 5. Sam Weil, St. Joseph, 17:25.4; 6. Dylan Lindsay, Altamont, 17:28.5; 7. Ethan Young, Milford, 17:39.5; 8. Cajun Syrett, Bryce Valley, 17:51.5; 9. Collin Hatch, Monticello, 17:56.3; 10. Kelland Brewer, Monticello, 17:58.7; 11. Keldon Norris, Panguitch, 18:09.5; 12. Dallin Anderson, Monticello, 18:12.1; 13. Jaron Clark, West Ridge, 18:13.1; 14. John Cloud, Bryce Valley, 18:14.7; 15. Sheldon Black, Monticello, 18:22.0; 16. Alexander Endischee, Navajo Mountain, 18:22.9; 17. Jens Brewer, Monticello, 18:26.3; 18. Easton Nielson, Monticello, 18:36.6; 19. Kyler Norris, Panguitch, 18:40.4; 20. Conner Letendre, St. Joseph, 18:41.9; 21. Braxton Syrett, Bryce Valley, 18:44.8; 22. Zach Johnstun, St. Joseph, 18:46.6; 23. Zack Allen, Piute, 18:46.8; 24. Dalton Steed, Piute, 19:07.9; 25. Alex Gatherum, Duchesne, 19:08.9; 26. Tanner Eardley, Monticello, 19:18.5; 27. Cade Coles, Panguitch, 19:19.0; 28. Taryn Syrett, Bryce Valley, 19:25.9; 29. Incio Gomez, Cross Creek, 19:26.8; 30. Clay Fullmer, Piute, 19:27.1.

Class 2A Results

Girls team scores

1. Rowland Hall, 34; 2. San Juan, 71; 3. Enterprise, 87; 4. North Summit, 91: 5. Manti, 143; 6. Richfield, 147; 7. Parowan, 157; 8. Emery, 159.

Girls individual results

Get The Deseret News Everywhere

Subscribe

Mobile

RSS