List of high school sports Utah seniors earning athletic scholarships

Published: Monday, June 27 2011 6:10 p.m. MDT

Olympus

Lauren Okutsu, girls golf (Westminster)

Tyler Popp, boys soccer (Air Force)

Alex Scott, boys soccer (Soka University of American, Calif.)

Annie Smoot, volleyball (Snow College)

Ally Spurrier, volleyball (Utah)

Orem

Monique Bori, girls soccer (Iowa State and North Carolina)

Montana Brian, girls track/cross country (Utah Valley)

Taylor Charles, boys track/cross country (Utah Valley)

Jentry Hatch, volleyball (SLCC)

Wendy Peterson, girls track/cross country (Utah Valley)

Hannah Robison, volleyball (BYU)

Hilary Smith, girls soccer (BYU)

Dalton Stanger, boys golf (BYU)

Panguitch

Kalani Norris, volleyball (Utah Valley)

Park City

Jake Adams, football (William Penn, Iowa)

Robert Cashel, baseball (Northern Colorado)

Michael Coopman, boys golf (Utah)

Stormy Dvorak, girls tennis (Young Harris, Ga.)

Connor Gideon, cross country (San Diego)

Laurel Kasel, girls basketball (Mesa State, Colo.)

Matt Nagie, boys track/cross country (Westminster)

Kylie Peek, girls tennis (Gonzaga)

Blake Thorne, football (Central, Ohio)

Payson

BJ Ford, boys basketball (BYU-Hawaii)

Ben Jones, boys soccer (Westminster)

Brady Loveless, football (Dixie State)

Jessica Uresti, softball (Utah Valley)

Braden Wright, boys basketball (Central Wyoming)

Pine View

Wil Bangerter, football (Dixie State)

Connor Murdock, football (Mesa CC)

Isaac Katoa, football (Mesa CC)

Alec Mecham, football (Mesa CC)

Cole Wilstead, baseball (UNLV)

Trevor Stott, football (Claremont Mckenna)

Trevor Thompson, boys track/cross country (S. Utah)

Pleasant Grove

Aubrey Briggs, volleyball (Wichita State)

Kimberly Dahl, volleyball (BYU)

Dustin Dennison, wrestling (Arizona State or Western Wyoming)

Austin Heder, football (BYU)

Danyele Hoffman, girls basketball (BYU-Hawaii)

Angela Mikalauski, softball (Southern Nevada)

Megan Palmer, girls soccer (S. Utah)

Winston Sorhaitz, boys soccer (BYU)

Rebecca Webster, girls soccer (St. Andrews, N.C.)

Provo

Seth Rhineer, baseball (SLCC)

Richfield

Tyler Sorensen, boys track/cross country (BYU)

Robert Torgerson, football (S. Utah)

Riverton

Get The Deseret News Everywhere

Subscribe

Mobile

RSS