List of high school sports Utah seniors earning athletic scholarships

Published: Monday, June 27 2011 6:10 p.m. MDT

Taylor Samsel, girls soccer (Iowa Western CC)

Courtney Wilson, girls soccer (Utah Valley)

Hunter

Tevita Bloomfield, football (Utah)

Ului Lapuaho, football (BYU)

Nittaya Phonharath, girls tennis (Weber State)

Dallin Taylor, boys track/cross country (BYU)

Courtney Wilson, girls soccer (Utah Valley)

Hurricane

Dylan Brock, baseball (Glendale CC, Ariz.)

Josh Bulloch, football (S. Utah)

Corey Edwards, football (BYU)

Jarom Healey, football (S. Utah)

Daniel Nielson, football (Utah)

Angela Shields, girls track/cross country (BYU)

Kalistina Takau, volleyball (Gonzaga)

Jordan

Audrey Gee, volleyball (Weber State)

Lexie Morgan, girls soccer (Utah State)

Amy Sorensen, volleyball (Snow College)

Jade Tarver, girls soccer (Utah State)

Juab

Kiz Farrer, girls basketball (Snow College)

Juan Diego

Jalin Ames, football (Weber State)

Taylor Cassita, football (Juliette, Ill.)

Kody Davis, baseball (Utah)

Skyler Doran, boys soccer (Westminster)

Chase Fratto, baseball (Olympic JC, Wash.)

Yuto Kata, baseball (Dixie State)

Drew Madsen, baseball (Colorado Christian)

Monique Morrison, girls soccer (Utah)

Daniel Ramirez, boys soccer (Westminster)

Vicki Shimkus, girls soccer (St. Mary's, Calif.)

Ryan Taylor, baseball (Olympic JC, Wash.)

Lauren Tigue, girls basketball (St. Martin's, Wash.)

Sabrina Walker, girls soccer (Westminster)

Judge Memorial

Mary Briggs, girls lacrosse (College of Notre Dame, Md.)

Ryley Carman, volleyball (Texas Permian Basin)

Ben Cook, football (Montana Tech)

Alex Hallows, girls soccer (Columbia, S.C.)

Kelly Jo Hanlon, girls basketball (St. Benedict, Minn.)

Will Huntsman, football (Navy)

Sarina Karwande, girls swimming (Chapman University)

Davis Kinney, boys golf (Mesa State, Colo.)

Parker Mendenhall, boys track/cross country (Westminster)

Kevin Ortiz, track & field (St. Martin's, Wash.)

Daniel Shiramizu, boys basketball (Arcadia, Penn.)

Ross Terrill, boys soccer (Gonzaga)

Damara Walker, girls track/cross country (Paradise Valley CC, Ariz.)

Natalie Warner, girls soccer (St. Mary's, Indiana)

Collin Yoshinaga, baseball (Olympic College)

Kearns

JR Finai, football (Montana State, Northern)

Cody Glad, boys track/cross county (Lewis-Clark, Idaho)

Rusty Jones, boys track/cross country (Utah Valley)

Get The Deseret News Everywhere

Subscribe

Mobile

RSS