High school track: Boys state championships Day 2 results

Deseret News

Published: Monday, May 23 2011 10:15 a.m. MDT

Class 5A

Team scores

1. Davis, 93; 2. American Fork, 70; 3. Riverton, 69; 4. Copper Hills, 58; 5. Syracuse, 49; 6. Alta, 30; 7 (tie). Lone Peak, Herriman, Kearns, 25; 10 (tie). Clearfield, Skyline, Bingham, 22.

Individual results

100 — 1. Jake Smith, Copper Hills, 10.86; 2. Javier Coles, Herriman, 10.96; 3. Garrett Peck, Cottonwood, 11.02; 4. Alex Thompson, Hillcrest, 11.06; 5. Cole Lambourne, Riverton, 11.11; 6. Bubba Pecht, Hillcrest, 11.12; 7. Alex Walton, Cottonwood, 11.13; 8. Mason Gajkowski, Jordan, 11.15.

200 — 1. Jake Smith, Copper Hills, 22.05; 2. Javier Coles, Herriman, 22.13; 3. Cole Lambourne, Riverton, 22.30; 4. Jordan, 22.35; 5. Logan Rusch, Clearfield, 22.55; 6. Alex Walton, Cottonwood, 22.62; 7. David McNamara, Alta, 22.82; 8. Landon Hart, Davis, 23.02.

400 — 1. Cole Lambourne, Riverton, 48.29; 2. Andy Rounds, Skyline, 48.66; 3. Taylor Asay, Copper Hills, 49.67; 4. Tyler Liddiard, Murray, 49.79; 5. Blake Ellis, Lone Peak, 50.29; 6. Cole Odle, American Fork, 50.32; 7. Daniel Keller, American Fork, 50.46; 8. Tom Christensen, Layton, 50.59.

800 — 1. Brad Nye, Davis, 1:54.53; 2. Haven Shelton, Pleasant Grove, 1:55.46; 3. Preston Williams, Syracuse, 1:55.90; 4. Joe White, Davis, 1:56.28; 5. Clayton Young, American Fork, 1:56.30; 6. Ashenafe Richardson, American Fork, 1:56.79; 7. Austin West, American Fork, 1:57.23; 8. Dustin Randall, Weber, 1:58.97.

3,200 — 1. Austin West, American Fork, 9:06.19; 2. Dallin Taylor, Hunter, 9:17.32; 3. Clayton Young, 9:19.09; 4. Steve Morrin, Lone Peak, 9:24.15; 5. Ashenafe Richardson, American Fork, 9:29.00; 6. MacKenzie Morrison, American Fork, 9:30.65; 7. Cody Glad, Kearns, 9:33.02; 8. Brayden Cromar, Davis, 9:33.73.

110 hurdles — 1. Jordan Nelson, Copper Hills, 14.66; 2. Austin Warner, Clearfield, 15.08; 3. Rusty Jones, Kearns, 15.19; 4. Shane Russell, Syracuse, 15.31; 5. Ryan Jensen, Alta, 15.41; 6. Andy Harris, Hillcrest, 15.53; 7. Jamison Nielson, Syracuse, 15.62; 8. Dalton Facer, Davis, 15.67.

300 hurdles — 1. Jake Kershisnik, Alta, 38.85; 2. Austin Warner, Clearfield, 39.28; 3. Brandon Mahoney, Riverton, 39.30; 4. Jordan Nelson, Copper Hills, 39.33; 5. Cole Eisenhour, Roy, 39.56; 6. Blake Eyring, Brighton, 39.72; 7. Rusty Jones, Kearns, 40.17; 8. Jayden Epperson, Murray, 40.27.

4x100 relay — 1. Copper Hills (Derek Farley, Jordan Nelson, Taylor Asay, Jake Smith), 42.24; 2. Davis, 42.30; 3. Cottonwood, 42.58; 4. Alta, 42.65; 5. Hillcrest, 43.09; 6. American Fork, 43.74; 7. West Jordan, 44.06; 8. Riverton, 44.24.

Medley relay — 1. Lone Peak (Ryan Jensen, Blake Ellis, Zac Saunders, Steve Morrin), 3:30.27; 2. American Fork, 3:30.77; 3. Davis, 3:34.09; 4. Syracuse, 3:36.42; 5. Viewmont, 3:39.45; 6. Alta, 3:39.72; 7. Clearfield, 3:40.48; 8. Bingham, 3:41.62.

4x400 relay — 1. Davis (Dallin Hart, Joe White, Brad Nye, Landon Hart), 3:20.70; 2. Riverton, 3:23.00; 3. Syracuse, 3:23.23; 4. Kearns, 3:23.76; 5. Weber, 3:25.29; 6. Alta, 3:26.22; 7. American Fork, 3:26.68; 8. Copper Hills, 3:29.76.

Pole vault — 1. Dillon Robinson, Bingham, 14'09; 2. Andrew Hogan, West Jordan, 14'06; 3. Dallas Singley, Viewmont, 14'03; 4. Andy Godfrey, Herriman, 14'00; 5. Jacob Zaugg, Syracuse, 13'09; 6. Mitch Kalinin, Bingham, 13'06; 7. Curtis Parker, Alta, 13'06; 8. Zach Watson, Syracuse, 13'00.

Long jump — 1. Rusty Jones, Kearns, 21'10; 2. Blake Miller, Jordan, 21'08; 3. Skyler Munson, Pleasant Grove, 21'07; 4. Tyson Bullock, Davis, 21'06; 5. Ryan Scott, Skyline, 21'06; 6. Justin Buttars, Fremont, 21'03.75; 7. Logan Leavitt, Fremont, 21'00; 8. Ilir Aliji, Granger, 20'09.75.

Get The Deseret News Everywhere

Subscribe

Mobile

RSS