2011 Academy Awards nominees

Los Angeles Times

MCT

Published: Tuesday, Jan. 25 2011 4:14 p.m. MST

"The Kids Are All Right," written by Lisa Cholodenko and Stuart Blumberg

"The King's Speech," screenplay by David Seidler

Best screenplay (adapted)

"127 Hours," screenplay by Danny Boyle and Simon Beaufoy

"The Social Network," screenplay by Aaron Sorkin

"Toy Story 3," screenplay by Michael Arndt. Story by John Lasseter, Andrew Stanton and Lee Unkrich

"True Grit," written for the screen by Joel and Ethan Coen

"Winter's Bone," adapted for the screen by Debra Granik and Anne Rosellini

Best music (original score)

"How to Train Your Dragon," John Powell

"Inception," Hans Zimmer

"The King's Speech," Alexandre Desplat

"127 Hours," A.R. Rahman

"The Social Network," Trent Reznor and Atticus Ross

Best music (original song)

"Coming Home" from "Country Strong," music and lyric by Tom Douglas, Troy Verges and Hillary Lindsey

"I See the Light" from "Tangled," music by Alan Menken, lyric by Glenn Slater

"If I Rise" from "127 Hours," music by A.R. Rahman and lyric by Dido and Rollo Armstrong

"We Belong Together" from "Toy Story 3," music and lyric by Randy Newman

Best art direction

"Alice in Wonderland," production design: Robert Stromberg; set decoration: Karen O'Hara

"Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1," production design: Stuart Craig; set decoration: Stephenie McMillan

"Inception" production design: Guy Hendrix Dyas; set decoration: Larry Dias and Doug Mowat

"The King's Speech" production design: Eve Stewart; set decoration: Judy Farr

"True Grit" production design: Jess Gonchor; set decoration: Nancy Haigh

Best cinematography

"Black Swan," Matthew Libatique

"Inception," Wally Pfister

"The King's Speech," Danny Cohen

"The Social Network," Jeff Cronenweth

"True Grit," Roger Deakins

Best costume design

"Alice in Wonderland," Colleen Atwood

"I Am Love," Antonella Cannarozzi

"The King's Speech," Jenny Beavan

"The Tempest," Sandy Powell

"True Grit" Mary Zophres

Best documentary (feature)

"Exit through the Gift Shop," Banksy and Jaimie D'Cruz

"Gasland," Josh Fox and Trish Adlesic

"Inside Job," Charles Ferguson and Audrey Marrs

"Restrepo," Tim Hetherington and Sebastian Junger

"Waste Land," Lucy Walker and Angus Aynsley

Best documentary (short subject)

"Killing the Name," nominees to be determined

"Poster Girl," nominees to be determined

"Strangers No More," Karen Goodman and Kirk Simon

"Sun Come Up," Jennifer Redfearn and Tim Metzger

"The Warriors of Qiugang," Ruby Yang and Thomas Lennon

Get The Deseret News Everywhere

Subscribe

Mobile

RSS