Aug. 21, 1927: Born in Salt Lake City to G. Spencer Monson and Gladys Condie Monson.

1945-46: Served in Navy in San Diego.

1948: Graduated with honors from the University of Utah with a bachelor's of science in marketing.

Oct. 7, 1948: Married Frances Johnson in the Salt Lake Temple.

1949: Named assistant classified advertising manager of the Deseret News.

1950: Named Deseret News classified advertising manager.

March 12, 1950: Sustained as second counselor in the 6th-7th Ward bishopric. Had previously been ward clerk and ward Young Men's president.

May 7, 1950: Sustained as bishop of the 6th-7th Ward.

1953: Appointed sales manager for Deseret News press.

June 26, 1955: Sustained as second counselor in the Temple View Stake presidency.

1958: Named assistant manager of Deseret News press.

1959: Called as president of the Canadian Mission.

Feb. 1, 1962: Sustained as a high councilor in the Valley View Stake.

April 1962: Named supervisor of Area No. 3 of stake missions.

May 1963: Named member of the Priesthood Home Teaching Committee.

Oct. 4, 1963: Called to the Quorum of the Twelve and ordained an apostle.

1974: Received master's of business administration from Brigham Young University.

April 1981: Received honorary doctorate of law from Brigham Young University.

Nov. 10, 1985: Set apart as second counselor in First Presidency to President Ezra Taft Benson.

Jan. 17, 1986: Dedicated the Buenos Aires Temple in Argentina.

June 5, 1994: Set apart as second counselor in First Presidency to President Howard W. Hunter

5 comments on this story

March 12, 1995: Set apart as first counselor in First Presidency to President Gordon B. Hinckley.

2000: Dedicated the Louisville Kentucky, Reno Nevada, Tampico Mexico, Villahermosa Mexico, Merida Yucatan Mexico and Veracruz Mexico temples.

Jan. 20, 2007: Received the Worldwide Humanitarian Award at the Salt Lake Rotary International convention.

Feb. 4, 2008: Announced as the 16th president of The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints.