Elder Carlos Asay dies at 72
LDS leader was temple president, served in Seventy

Published: Sunday, April 11 1999 12:00 a.m. MDT

Elder Carlos E. Asay, emeritus general authority of The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints and president of the Salt Lake Temple, died Saturday, April 10, 1999, at Lakeview Hospital in Bountiful. He was 72 years old.

Elder Asay had been hospitalized since Monday, April 5, after suffering a severe heart attack, said Mike Otterson, director of media relations for the LDS Church. He had presided over the temple since 1996. Prior to that call, he was serving as the senior member of the Presidency of the Seventy.Asay is survived by his wife, Colleen, and their five sons and two daughters. Funeral arrangements are pending.

Elder Asay, a Wasatch Front educator, was sustained as a member of the First Quorum of the Seventy in April 1976 and twice served in the presidency -- 1980-86 and 1989-1996. He received emeritus status at the October 1996 general conference.

Elder Asay also was president of the Europe Area from August 1986 through September 1989.

Other church assignments included executive director of the Correlation Department, executive director of the Curriculum Department and editor of the church magazines (1984-1986), executive director of the Missionary Department (1976-1984) and president of the International Mission (1979-1984) and president of the Texas North Mission (1970-1973). He also served on the Sunday School General Board.

He was a regional representative, as well as an assistant to the Presiding Bishopric prior to his call to the Seventy.

He was born Carlos Egan Asay on June 12, 1926, in Sutherland, Millard County, to A.E. Lyle Asay and Elsie Egan Asay. He was reared in Monroe and attended South Sevier High School.

Elder Asay received a bachelor's degree from the University of Utah in 1953. He received a master's from Long Beach (Calif.) State in 1958 and a doctorate in education from the U. in 1967.

He was a four-year basketball letterman at the U. He was the sixth man on the Utes' 1947 National Invitational Tournament championship team, and, after his mission, lettered in the 1951, 1952 and 1953 seasons. He also had some professional baseball offers and received a trophy citing academic excellence by an athlete.

Elder Asay was a teacher, coach and administrator in public schools for several years before entering higher education. He was a professor of education at Brigham Young University and an assistant dean on the BYU-Hawaii campus.

Elder Asay was the first basketball coach at Olympus High.

Elder Asay married Colleen Webb in the Salt Lake Temple on Oct. 20, 1947. He served in the Army, 1942-44.

He was one of the first team of elders to open the Palestine and Syria mission, where he served from 1947-50.

Get The Deseret News Everywhere

Subscribe

Mobile

RSS