Morning News wins 36 awards in journalism contest

Published: Saturday, June 11 2005 12:33 a.m. MDT

Deseret Morning News editors, photographers, artists, reporters and headline writers were honored with 36 awards — including 11 first-place honors — Friday evening at the Utah Headliners Chapter of the Society of Professional Journalists awards ceremony.

Print and broadcast journalists in several divisions from around Utah were recognized during the annual Utah Journalism Awards banquet in the Kearns Building.

Deseret Morning News employees swept three photography-related categories, including best photographer, best feature photograph and best sports photograph. Photographer Jeffrey Allred claimed two first-place awards, one for best photographer and one for best sports photo. Tom Smart won best feature photo.

The Morning News received another first-place honor for its long-term coverage of the Lori Hacking murder case. Key staff members in that effort included Pat Reavy, Jennifer Dobner (now with the Associated Press), Lucinda Dillon Kinkead and Leigh Dethman.

The News' Sports Department staff won first place in the sports news category for "Majerus Era Ends," reporting the sudden resignation of University of Utah basketball coach Rick Majerus. Mike Sorensen, Brad Rock, Loren Jorgensen and Dick Harmon provided core coverage and commentary in that effort.

Chris Hicks, the newspaper's feature editor, won first place in the review/criticism category for a column headlined, "KUTV's news morphing into a clown show."

Staff writer Lee Davidson claimed two first-place awards, one for a feature article titled "Army tests ravaged family's land" and one for an opinion piece titled "Born that way or choice?"

Editorial writer and columnist Jerry Johnston received first place for his editorial "Time to Rewrite History."

Robert Noyce, the newspaper's art director, won two first place awards, in page design, for a feature page about "Alexander the Great," and in art/illustration, for the feature package "Homer, Helen and the Hoplites." He also took second place in the art/illustration category.

In addition to the leading 11 first place honors, the Deseret Morning News and its staff received 10 second-place, 10 third-place and five honorable mention awards.

Roy B. Gibson Freedom of Information Award

The Salt Lake Tribune.

Don Baker Investigative Reporting Award

1. The Salt Lake Tribune; 2. The Spectrum.

Special Award

The late Sarah Dean, University of Idaho, who documented her battle with an aggressive form of leukemia in a series of radio pieces.

Division A

Best Newspaper Reporter

1. Thomas Burr, Salt Lake Tribune; 2. Jennifer Toomer-Cook, Deseret Morning News; 3. Matthew D. LaPlante, Salt Lake Tribune; HM, Lucinda Dillon Kinkead, Deseret Morning News; HM, Brooke Adams, Salt Lake Tribune.

Best Newspaper

1. The Salt Lake Tribune.

Spot News

1. Salt Lake Tribune, Thomas Burr, Derek Jensen, Heather May — Workman Removed; Salt Lake Tribune, Matthew D. LaPlante, Ashley Broughton, Matt Canham, Jacob Santini, Stephen Hunt, Pamela Mason — Accused of Murder; 3. Deseret Morning News, Brady Snyder, Jennifer Dobner — Mountain Mayhem; HM, Salt Lake Tribune, Sports Department — Death of Bobbye Sloan; HM, Deseret Morning News — Did Husband Lie?

Non-Deadline Reporting

1. Salt Lake Tribune, Mike Gorrell — The Wilberg Mine Disaster: A Remembrance; 2. Salt Lake Tribune, Matt Canham — Diary of a Gun; 3. Deseret Morning News, Lee Davidson and Bob Bernick — Capitol Capital; HM, Salt Lake Tribune, Celia Baker, Heather May, Thomas Burr — Culture's Cost; HM, Salt Lake Tribune, Mark Havnes — Restoring the Canyon.

Continuing Coverage

1. Deseret Morning News staff (Pat Reavy, Jennifer Dobner, Lucy Dillon Kinkead, Leigh Dethman) — Hacking Murder Case; 2. Salt Lake Tribune, Thomas Burr, Derek Jensen, Heather May, Joe Baird — Workman's Fall; 3. Salt Lake Tribune, Jessica Ravitz — Gay Student Misses Prom.

Series

1. Brooke Adams, Hilary Groutage Smith, Pamela Mason, Peggy Fletcher Stack, Salt Lake Tribune — Living the Principle — Polygamy on the Border; 2. Brent Israelsen, Salt Lake Tribune — Drying Up; 3. Lee Davidson, Deseret Morning News — Pauper Parks; HM, Judy Fahys, Rebecca Walsh, Dan Harrie, Salt Lake Tribune — The Paradox.

Feature

1. Lee Davidson, Deseret Morning News — Army Tests Ravaged Family's Land; 2. Doug Robinson, Deseret Morning News — A Love Story Endures; 3. Brooke Adams, Salt Lake Tribune — Girls on the Run; HM, Dennis Romboy, Deseret Morning News — Roger.

Review/Criticism

1. Chris Hicks, Deseret Morning News, KUTV News — Morphing into a Clown Show; 2. Susan Whitney, Deseret Morning News — 'Wars' Examines Gay Union Debate; 3. Catherine Reese Newton, Salt Lake Tribune — 'Julius Caesar' still looks — and sounds — marvelous.

Sports Feature

1. Michael Yount, Salt Lake Tribune — He's No Easy Rider; 2. Dirk Facer, Deseret Morning News — Point Made ; 3. Michael C. Lewis, Salt Lake Tribune — Going Mental.

Sports News

1. Deseret Morning News sports staff (Mike Sorensen, Brad Rock, Loren Jorgensen, Dick Harmon) — Majerus era ends; 2. (tie) Steve Luhm, Salt Lake Tribune — $14 Million Man: Meyer Spurns N.D.; 2. (tie) Michael C. Lewis, Salt Lake Tribune — Whittingham Stays: Assistant Picks Utah.

Editorial

1. Jerry Johnston, Deseret Morning News — Time to Rewrite History; 2. Doug Gibson, Standard-Examiner — McGuire Sentence Adds Insult to Injury; 3. Marjorie Cortez, Deseret Morning News — Cell Phones on Airplanes, NO!

Opinion Column

1. Lee Davidson, Deseret Morning News — Born That Way or Choice, 2. Gordon Monson, Salt Lake Tribune — Call Against Urban; 2. Jerry Johnston, Deseret Morning News — Mexican Culture is a Lesson for Us All; HM, Tom Wharton, Salt Lake Tribune — Amid the Farewells; HM, Ann Cannon, Deseret Morning News — How to let it go in 25 Easy Steps.

Headline Writing

1. Joe Gillespie, Salt Lake Tribune; 2. Julie Williamson, Deseret Morning News; 3. Bob Cazier, Deseret Morning News.

Page Design

1. Robert Noyce, Deseret Morning News — Alexander the Great; 2. Presentation staff, Salt Lake Tribune; 3. Presentation staff, Salt Lake Tribune, The Wilberg Mine Disaster; HM, Presentation staff, Salt Lake Tribune, NBA Preview Cover.

Division B

Best Newspaper Reporter

1. Ed Kociela, Cedar City Daily News; 2. Sara Israelson, The Daily Universe; 3. Amelia Nielson-Stowell, The Daily Universe.

Best Newspaper

1. The Spectrum; 2. The Herald Journal; 3. The Daily Universe.

Spot News

1. Elizabeth Miller and Jennifer Weaver, The Spectrum — Cedar City Girl Killed in Accident; 2. Randy Wright, Provo Daily Herald — Herbert Joins Huntsman Ticket; 3. Todd Hollingshea and Caleb Warnock, Provo Daily Herald — Two Flash Floods Swamp Area Homes; HM, Randy Wright, Provo Daily Herald — Police Reports Give Details of Activities at BYU Player's House; HM, Stacy Hinojosa, The Daily Universe — Police Cite Student in Video Incident.

Non-Deadline Reporting

1. N.S. Nokkentved, Provo Daily Herald — Dances with Discontent; 2. Grace Leong — Provo Daily Herald, Needed, but Not Wanted; 3. John Wright. The Herald Journal — Safe or Stranded; HM, Todd Hollinshead, Provo Daily Herald — RU OK W TXT MSGNG; HM, Elyssa Andrus, Provo Daily Herald —Hospital or Home: A Mother's Dilemma.

Continuing Coverage

1. Caleb Warnock, Provo Daily Herald, Peyote Issue; 2. David Russell, Provo Daily Herald — Moore Less Than Welcome.

Series

1. N.X. Nokkentved and Elyssa Andrus, Provo Daily Herald — Death Rides the Wind; 2. Ed Kociela, The Spectrum — Southern Utah's Homeless; 3. Staff writers, The Herald Journal — Answering the Call: The Greatest Generation.

Feature

1. Todd Seifert, The Spectrum, Ceder City Daily News — The Killing Fields; 2. Elyssa Andrus, Provo Daily Herald — Faith and Hope; 3. Staff writers, The Herald Journal — A Chip off the Old Block.

Review/Criticism

1. Cody Clark, Provo Daily Herald — Monstrous Racket; 2. Cody Clark, Provo Daily Herald — A Tale of Two Kiddies; 3. Doug Fox, Provo Daily Herald — Hear About It Later.

Sports News

1. Darnell Dickson, Provo Daily Herald — Doghouse to Penthouse; 2. Doug Cary, The Spectrum — Dixie State Wins National Title; 3. Patrick Riogell, Provo Daily Herald — BYU Probes Sex, Liquor.

Editorial Cartoon

1. Neal Anderson, Provo Daily Herald — Balancing Michael Moore; 2. David LeSue, The Daily Universe; 3. Rob Hinckley, The Daily Universe.

Editorial

1. Donald W. Meyers and Randy Wright, Provo Daily Herald — Calculations on Immigration; 2. Editorial Board, The Spectrum — Only One Place to Put Lee Statue; 3. The Herald Journal — We Can't Resign Ourselves to Foul Air.

Opinion Column

1. James C. Bergstedt, The Daily Utah Chronicle — Lavender is Only One Color of the Rainbow; 2. Donald W. Meyers, Provo Daily Herald — Terrorists Can't Destroy American Spirit; 3. Todd Seifert, The Spectrum — Meetings Law Change Would Hurt All Utahns.

Headline Writing

1. Karrie Osborn, The Herald Journal.

Page Design

1. Collin Smith, Provo Daily Herald; 2. Colin Smith, Provo Daily Herald; 3. Tory Betts, The Daily Universe.

Division C

Best Newspaper Reporter

1. Jamie Gadette, Salt Lake City Weekly; 2. Jay Hamburger, The Park Record; 3. John Hales, Sanpete Messenger; HM, Debra Jandreau, The Tremonton Leader.

Best Newspaper

1. Salt Lake City Weekly; 2. Sanpete Messenger.

Spot News

1. Trent Toone, The Tremonton Leader — Man Found in Canal.

Non-Deadline Reporting

1. David Adams and Ben Fulton, Salt Lake City Weekly — Ecstasy and Therapy; 2. Jay Hamburger, The Park Record — Voting Booths Blues; 3. Cari Doutre, The Tremonton Leader — That's One Heck of a Treehouse; HM Patrick Parkinson, The Park Record — Authorities Claim They Stopped Plot.

Continuing Coverage

1. John Hales and Suzanne Dean, Sanpete Messenger — Wendy Hansen Case.

Series

1. Trent Toone, The Tremonton Leader — Conquering Addiction.

Feature

1. Shane Johnson, Salt Lake City Weekly — When Whitey Goes to Prison; 2. Ann Poore, Salt Lake City Weekly — Book 'em Ken!; 3. Jared Whitley, The Park Record — A Crayon Ceiling: Men in Primary Education.

Review/Criticism

1. Nan Chalat-Noaker, The Park Record — Documentary Shines Light on Dark Topic; 2. Scott Renshaw, Salt Lake City Weekly — Oral Examination; 3. John Hales, Sanpete Messenger — Central Utah Art Center.

Sports Feature

1. Trent Toone, The Tremonton Leader — The Journeyman; 2. Caterine Garrett, South Valley Journal — Riverton High Football Team Supports Managers; 3. Adia Waldburger, Park Record — IOC Member Lays it on the Line; HM. Stacy Anderson, Sandy Journal — Ball Player Called to the Majors; HM, Kim Wells, South Valley Journal — Mr. Teenage Utah.

Sports News

1. Gene Wilcox, The Tremonton Leader — Now, Let us Rejoice.

Editorial Cartoons

1. John Kilbourn, The Park Record.

Editorial

1. Suzanne Dean, Sanpete Messenger — Historic Lot Size; 2. Nan Chalat-Noaker, The Park Record — Council Dancing Around 'Explicit' Issue; 3. Ben Fulton, Salt Lake City Weekly — Matrimony Meddling.

Opinion Column

1. Jared Whitley, Listen Magazine — Doctors . . . Share Blame . . . ; 2. Peri Kinder, Taylorsville/Kearns Journal.

Headline Writing

1. Bill Frost, Salt Lake City Weekly.

Page Design

1. Susan Kruithof, Salt Lake City Weekly — Teen Death Diary; 2. Greg Madson, The Tremonton Leader — Gunning for Two.

Photojournalism

Best photographer - Div. A

1. Jeffrey Allred, Deseret Morning News; 2. Scott G. Winterton, Deseret Morning News; 3. Tom Smart, Deseret Morning News.

Best photographer - Div. B

1. Robb Costello, The Daily Universe; 2. Jerel Harris, The Spectrum; 3. Jud Burkett, The Spectrum.

Best photographer - Div. C

1. Greg Madson, The Tremonton Leader; 2. Chris Jameson, Salt Lake City Weekly.

Spot News - Div. A

1. Danny Chanla, Salt Lake Tribune — She's Waited Long Enough; 2. Jeffrey Allred, Deseret Morning News — Rescue; 3. Tom Smart, Deseret Morning News — Hero's Comfort.

Spot News- Div. B

1. Robb Costello, The Daily Universe — Total Liberation Tour 2004; 2. Jerel Harris, The Spectrum; 3. Jud Burkett, The Spectrum.

Spot News - Div. C

No winners awarded in this category.

Feature - Div. A

1. Tom Smart, Deseret Morning News — Panoramic Swing; 2. Scott G. Winterton, Deseret Morning News — Sledding Crash; 3. Ravell Call, Deseret Morning News — Delicate Arch Star Trails.

Feature- Div. B

1. Robb Costello, The Daily Universe — Celebrating Pioneer Day; 2. Jerel Harris, The Spectrum — South Utah Honors Veterans.

Feature- Div. C

1. Grayson West, The Park Record; 2. Trent Toone, The Tremonton Leader.

Photo Essay- Div. A

No entries awarded in this category.

Photo Essay- Div. B

1. Kimber Holt, The Daily Universe — Hope Has a Place in Peru; 2. Jerel Jarris, The Spectrum; 3. Jud Burkett, The Spectrum.

Photo Essay- Div. C

No entries awarded in this category.

Sports- Div. A

1. Jeffrey Allred, Deseret Morning News — Bubble; 2. Jeffrey Allred, Deseret Morning News — Ski; 3. Ravell Call, Deseret Morning News — Safe at Second Base; HM, Scott G. Winterton, Deseret Morning News — The Approach.

Sports- Div. B

1. Joshua Brown, Provo Daily Herald; 2. Robb Costello, The Daily Universe; 3. Jerel Harris, The Spectrum; HM, Jud Burkett, The Spectrum.

Sports- Div. C

1. Greg Madsen, The Tremonton Leader; 2. John Hales, Sanpete Messenger.

News, Web sites and graphics

Best News Oriented Web site

1. Andrew Bunker and Stephen Bergen, KSL — KSL Home Page; 2. StandardNET Staff, Standard-Examiner.

Art/Illustration

Div. A

1. Robert Noyce, Deseret Morning News — Homer, Helen and the Hoplites; 2. Robert Noyce, Deseret Morning News — Let it Show! Let is Show! Let it Show!

Div. B

1. Gina Jrel, The Spectrum.

Magazines

Best Magazine

1. Utah Valley Business Q; 2. St. George Magazine; 3. Utah Valley Magazine.

Features

1. Melody Warnick, St. George Magazine — Swings and Things; 2. Greg Aitkenhead, St. George Magazine — Rock Art; 3. Kathryn Van Roosendaal, St. George Magazine — Bursting With Flavor.

Cover/ Page Design

1. St. George Magazine; 2. Matt Bennett, Utah Valley Magazine.Radio

Best Radio Reporter

1. Jenny Brundin, KUER; 2. Ben Winslow, KSL; 3. Randall Jeppsen, KSL; HM, Julie Rose, KCPW.

Radio Newscast

1. KSL News Team — Utah Morning News.

Spot News

1. KSL News Team — Lori Hacking Disappearance.

Non-deadline reporting

1. Sarah Dean and Dan Bammes, KUER — Sarah's Story; 2. Jennifer Napier-Pearce KCPW News — The Youth Vote; 3. Julie Rose, KCPW News — Project Feederwatch; HW, Dan Bammes, KUER — Open Space Initiative.

Continuing coverage

1. KSL News Team — Lori Hacking Coverage; 2. Jenny Brundin, KUER — Utah Legislative Cover; 3. Ben Winslow, KSL — Eco-Terror.

Documentary

1. Jenny Brundin, KUER-FM — Amendment 3 - In My Neighborhood.

Series

1. Jennifer Napier-Pearce, Bryan Scott and Julie Rose KCPW — Mormons and Evangelicals; 2. Scott Carrier KUER-FM — Juarez; 3. Jennifer Napier-Pearce, KPCW — Utah's Third Political Parties.

Feature

1. Jenny Brundin, KUER-FM — Can You Tango in Salt Lake City; 2. Randall Jeppesen, KSL Radio — Miracle Garden; 3. Julie Rose, KCPW News — Rock and Roll Art.

Sports News

No winners awarded in this category.

Public affairs/talk show

1. Doug Fabrizio, Elaine Clark and Mike Anderson, KUER-FM — God's Brothel; 2. Doug Fabrizio, Elaine Clark and Mike Anderson, KUER-FM — Mary Magdalene

Best use of sound

1. Julie Rose, KCPW Radio — Opening Day at the Utah State Fair; 2. Jenny Brundin, KUER-FM — Contours; 3. Bryan Schott, KCPW News — Dinosaur Bones; HM, Randall Jeppesen, KSL Radio — Avalanche Training Center

Television

Reporter

1. Alex Cabrero, KSL; 2. John Klemack, KSTU Fox 13; 3. Todd Hansen, KSTU; HM, John Daley, KSL

Newscast

1. Keri Wilcox & KSL staff — Eyewitness News at Ten.

Spot News

1. KUTV News — Smurfit-Stone Fire; 2. Kimberly Houk, KSL — Hacking Found; 3. Samantha Hayes, Matt Powers, KSL — Waterfall Hikers.

Non-deadline reporting

1. Debbie Dujanovic, KSL — State Street Investigation; 2. Alex Cabrero, KSL — Flying Car; 3. Ed Yeates, Jen Pilgreen, Pat Duran, KSL — Peter's Flight; HM, Alex Cabrero, Jeremy Castellano, KSL — Lost Dog.

Continuing coverage

1. Alex Cabrero, Kerry Jensen, Winston Armani, KSL — Jana's Journey; 2. Brent Hunsaker, KTVX — Murder in Guatemala; 3. KSL staff — Lori Hacking Coverage.

Documentary

1. Jack Hubbell, KSL — Yellowstone: The Discovery; 2. Carole Mikita, Bob Brown, KSL — Frontier of Faith.

Series

1. Todd Tanner, KSTU — Renovate the Homefront; 2. Sue Thompson, KSTU — Searching for Acacia; 3. Tom Chamerlain, Steve Baron, KSTU — Fountain of Youth; HM, Mike Riedel, KSTU —Queen of Beers.

Feature

1. John Hollenhorst, Manoli Dakis, Bob Greenwell, KSL — Utah's Stonhenge; 2. Bruce Lindsay, Alan Neves, Bob Brown, KSL — Last Hurrah; 3. Alex Cabrero, Jeremy Castellano, KSL — Penny Boy; HM, Alex Cabrero, Bob Greenwell, KSL — Star Wars . . . 'Bout Time.

Sports news

1. Kathy Aiken, Jen Pilgreen, Isaac Halasima, KSL — A Father's Wish; 2. Max Roth, Peter Deluca, KSTU — Special Coach; 3. Jennifer Martineau Stagg, Park City TV, BYU Daily News — Disability Ski Race.

Best television sports show

1. Kirk Colton, Sean Smith, Jon Grippe, Josh Greenbaum, PCTV — Tony Hawk X-Zone; 2. Kirk Colton, Sean Smith, Jon Grippe, Josh Greenbaum, Todd Hougaard, PCTV — Super Pipe X-Zone; 3. Sportsbeat — Athens Edition.

Editing

1. Tom Chamberlain, KSTU — Searching for Acacia; 2. David Rowan, KUTV — Octane Myths; 3. Valerie Hieb, KUTV — The Heath Benefits of Sex.

Spot news

No winners awarded in this category.

Videography

Best videographer

1. Jared Hargrave, KUTV; 2. Tom Chamberlain, KSTU; 3. Bill Brussard, KSTU.

Sports

1. Mike Riedel, KSTU — Kart Racing; 2. Josh Greenbaum, Todd Hougard, PCTV; 3. Josh Greenbaum, Kirk Colton, Stanton Jones, PCTV; HM, Jon Grippe, PCTV — Snowbird Hill Climb.

Feature

1. Tom Chamberlain, KSTU — Local Independent Film; 2. Jack R. Hubbell, KSL — History of Yellowstone: The Discovery; 3. Jen Pilgreen, KSL — Soldier's Funeral; HM, Brandy Vega, Jennifer Bolton, Marian Eckley, KTVX — Roping Brothers.

Get The Deseret News Everywhere

Subscribe

Mobile

RSS