Sept. 2, 1906 — Born in Oakley, Idaho, to Hector C. Haight and Clara Tuttle Haight.

1920s — Attends Oakley High School and Albion State Normal School in Idaho.

1925-1928 — Attends Utah State University.

Sept. 4, 1930 — Marries Ruby Olson in the Salt Lake LDS Temple.

1933 — Becomes general merchandise manager for ZCMI.

1936 — Becomes district manager for Montgomery Ward, based in San Diego.

1943-1946 — Serves in World War II as a commander in the U.S. Navy's Supply Corps.

1946-1949 — Regional manager for Montgomery Ward, based in Chicago.

March 4, 1951 — Becomes president of the Palo Alto LDS Stake.

1959-1963 — Mayor of Palo Alto, Calif.

1963-1966 — President of the Scottish LDS Mission.

November 1966 — Named assistant to the president of Brigham Young University.

Sept. 29, 1967 — Called as a regional representative.

April 6, 1970 — Sustained as an assistant to the Twelve.

Jan. 8, 1976 — Ordained an apostle.

April 3, 1976 — Sustained to the Quorum of the Twelve.

March 8, 1978 — Receives Distinguished Alumnus Award from Utah State University.

May 27, 1989 — Honored as a distinguished alumnus at Utah State University.

April 16, 1994 — Honored as Palo Alto's oldest living mayor.

Sept. 2, 1996 — Honored at 90th birthday celebration attended by about 1,200 at Huntsman Corp. offices at University of Utah.

Comment on this story Aug. 13, 1998 — Receives a doctorate of Christian service from BYU.

Oct. 13, 2000 — With his wife, Ruby, receives the People of Vision award from Prevent Blindness Utah.

April 3, 2004 — Elder Haight's last extemporaneous address at LDS general conference.

July 31, 2004 — Elder Haight, at 97 the oldest living apostle, dies at his home at 4:15 a.m., with his family present.